Kavárna vrací úder, chce pohřeb s poctami pro Chramostovou: Ideologický duel dvou pohřbů?

Spojoval lidi, teď ale někteří na památku Karla Gotta šlapou. A do nechutného politikaření už byla vtažena i dnes zemřelá herečka Vlasta Chramostová. Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský napsal, že je to právě signatářka Charty 77, kdo by měl mít pohřeb se státními poctami, čímž zjevně narážel na Gottovo působení v minulém režimu. Na jeho slova už reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Politicky zneužívat mrtvé, kteří se nemohou bránit, zneužívat jejich životní strasti k útokům na oponenty, to mohou jen tvorové připomínající novozákonní posedlé vepře,“ napsal.

Po Karlu Gottovi truchlí skoro celá země, dnes navíc přišla i smutná zpráva o úmrtí herečky Vlasty Chramostové. Asi nikoho by v tak smutném období nenapadlo v případě dvou zemřelých osobností vytahovat politiku a srovnávat, že jedna podepsala Chartu 77 a druhá naopak Antichartu. To neplatí pro předsedu Ústavního soudu ČR Pavla Rychetského.

„Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,“ napsal Rychetský, který společně s Chramostovou prohlášení Charty 77 podepisoval.

Každému hned došlo, na co tím narážel. Pohřeb Karla Gotta právě se státními poctami je teď společenským tématem číslo jedna. Souhlasí s ním drtivá většina národa, ovšem někteří politici a další lidé nápad, s nímž přišel premiér Andrej Babiš, napadli.

Rychetský dost možná svým tvrzením způsobil to, že teď na společenské úrovni dojde k duelu dvou pohřbů. 

Jedni budou muset hájit názor, že Karel Gott byl největší českou hudební osobností a jako takový si pohřeb se státními poctami zaslouží, druzí se budou zjevně bít za to, že by takové rozloučení měla mít jen osoba zastávající „ty správné“ politické postoje.

Znamená to, že ve veřejném prostoru se jde už přes „mrtvoly“?

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský

Reakce přicházely celkem rychle. Na Rychetského už kvůli jeho vyjádření zaútočil mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana Jiří Ovčáček. A to sérií tweetů, v nichž ostrými slovy rozhodně nešetřil.

„Převelice se stydím za předsedu Ústavního soudu! Svým prohlášením jenom vyvolává další vášně. To si doktor Rychetský opravdu neuvědomuje, že proti sobě posmrtně staví dvě velké osobnosti a rozděluje tak národ?“ napsal nejprve.

„Už dost! Politicky zneužívat mrtvé, kteří se nemohou bránit, zneužívat jejich životní strasti k útokům na oponenty, to mohou jen tvorové připomínající novozákonní posedlé vepře. Nenechme se touto děsivou nenávistí strhnout. Ctěme mrtvé, vzdejme jim úctu a pomodleme se za ně,“ přidal následně.

Kromě toho pak Ovčáček sdílel i anketu serveru Novinky.cz dotazující se na to, zda by si pohřeb se státními poctami zasloužil spíše Gott, nebo Chramostová. 

„Za tohle nesete plnou morální odpovědnost, pane předsedo Ústavního soudu. Svým nehumánním a neetickým prohlášením jste ublížil posmrtně Vlastě Chramostové i Karlu Gottovi. Anketa smrti... Šílené,“ napsal.

Lubomír Zaorálek pak během dne oznámil, že se pohřbu se státními poctami dočká i Vlasta Chramostová. Také on ale apeloval na veřejnost, aby přestala poměřovat, porovnávat a soudit a raději památku obou umělců uctila.

„To můžeme udělat každý sám podle svého tak, jak to cítíme. Bylo by smutné, kdyby nás to mělo rozdělovat,“ řekl Novinkám.

A je rozhodně třeba dát jak Zaorálkovi, tak i Ovčáčkovi za pravdu. Aby byli po smrti bráni jako rukojmí takového politikaření, to si přece ani Karel Gott, ani Vlasta Chramostová nezaslouží.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:39 pondělí 3. února 2020. Anketa je uzavřena.

  • 194
  • 167
  • 45
  • 41
  • 37
  • 37