jít naiDNES.cz

Zúčastní se Gottovy mladší dcery posledního rozloučení nebo zádušní mše?

Karel Gott s manželkou a nejmladšími dcerami | foto: Profimedia.cz

Nejstarší dcera Karla Gotta (†80) Dominika (46) potvrdila, že na pohřeb svého otce z Finska přiletí. Zdrží se ale jen na otočku, nedávno nastoupila do nového zaměstnání. Očekává se, že dorazí i dcera Lucie s manželem. Podle deníku Právo se ale děti zesnulého slavíka nezúčastní rozloučení ani na Žofíně, ani v katedrále sv. Víta. Nikdo by Ivaně Gottové (43) nemohl mít za zlé, kdyby Charlotte a Nelly chtěla účasti na zádušní mši ušetřit.

Podle nejodvážnějších odhadů se v pátek očekává až 300 tisíc lidí ze všech koutů nejenom Česka, ale i ze zahraničí, kteří se na pražský Žofín přijedou s Mistrem rozloučit. Fronta lidí se bude tvořit ze Zborovské ulice až ke Slovanskému ostrovu, kde se palác Žofín nachází.

„Přes můstek lidé dojdou na ostrov, kde projdou skrz park. Pak vstoupí do budovy a po schodech vejdou do velkého sálu, kde bude vystavena rakev s ostatky. U ní budou věnce od Gottových dětí, které se rozloučení na Žofíně ani v Chrámu svatého Víta nezúčastní,“ řekl deníku Právo jeden z organizátorů rozloučení na pražském Žofíně.

Nejstarší dcera Dominika sice účast potvrdila, ve finále až v sobotu se ukáže, zda se zádušní mše v katedrále svatého Víta skutečně zúčastní, podobně jako Lucie Kovaříková s manželem.

Vzhledem k pozornosti, která se bude ke katedrále svatého Víta i paláci Žofín upínat, by nebylo žádným překvapením, kdyby se Ivana Gottová rozhodla, že se posledního rozloučení (minimálně toho veřejného a v médiích zvěčněného) nejmladší Mistrovy dcery raději nezúčastní. 

I když psychologové se shodují v tom, že děti není třeba před pohřby a posledním sbohem svým blízkým úzkostlivě chránit a bránit jim, aby tam šly.

„I když to může znít zvláštně, děti se někdy se smrtí dokážou vyrovnat lépe než dospělí a jsou to pak pouze naše vlastní obavy, které nás můžou vést k rozhodnutí nechat děti doma. Ty si přitom samy v takové věci dokážou docela dobře říct, co chtějí a co už ne,“ říká v rozhovoru pro časopis Maminka psycholog Martin Loučka.

„Jsou to sice teprve adolescenti, ale moc dobře vědí, o co jde. Toto období je velmi citlivé a ztrátu blízkého člověka mladí lidé v tomto období vnímají velmi bolestně,“ podotkl známý psychiatr Jan Cimický, který doplnil, že v tomto případě se musí brát v potaz také to, že Karel Gott byl známá osobnost a jeho odchod řeší de facto celá země.

O to větší tlak mohou jeho dcery cítit.

Něco jiného je však pohřeb se státními poctami, který zastaví dění v celé zemi, a na druhou stranu komorní rozloučení v kruhu rodinném, kde se nemusíte bát cizích zraků i soucitných pohledů od lidí, které ani neznáte.

Svoje o vědí třeba princové William a Harry, kteří se z pohřbu matky, princezny Diany, dlouho vzpamatovávali. V jejich případě to ale bylo umocněné také tím, že zemřela tragicky a velmi náhle.

Fotogalerie

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat