jít naiDNES.cz

Vrátila se mu rakovina, Karel Gott trpí akutní leukémií. Co je to za onemocnění?

Všichni doufali, že rakovina je minulostí a lékařům se ji úspěšně podařilo vyléčit. Bohužel se tak nestalo. Téměř čtyři roky po léčbě rakoviny mízních uzlin Karel Gott (80) oznámil, že trpí akutní leukémií, laicky řečeno rakovinou krve. Co je to za onemocnění, jaká je prognóza a co obnáší léčba?

Karlu Gottovi se vrátilo zrádné onemocnění. Rakovina. Čtyři roky od vypuknutí rakoviny mízních uzlin zlatý slavík oznámil, že trpí akutní leukémií. 

„Leukémie je maligní onkologické onemocnění krve. Nikde není nádor, ale jsou to maligní buňky, které se přemnožují. Bílé krvinky neplní funkci, jakou mají, a tak člověk ztrácí funkci imunitního systému,“ řekla nám zkušená hematoložka z nemocnice v portugalské Coimbře. 

Rozdíl oproti zdravým buňkám je ten, že zatímco ty zdravé mají moment, kdy odumírají, maligní tohle nemají: množí se a neumírají. Leukémie se dělí na chronickou a akutní, kterou trpí právě Karel Gott.

„Jsou dva typy: myeloidní nebo lymfoidní. Lymfoidní mívají nejčastěji děti. Mnohem častější u starších lidí a dospělých je myeloidní, zvláště poté, co prodělají už jednou rakovinu,“ uvedla odbornice s tím, že prognóza je u starších lidí horší. 

Prognóza je špatná, není čím léčit

„Ta prognóza je dost špatná, protože starší lidé už nemají věk na to, aby dostali agresivní léčbu. Chemoterapie je obecně u starých lidí problém. Ta nemoc je hodně agresivní a je potřeba i silné léčby,“ vysvětlila lékařka s tím, že prognóza bývá v řádu měsíců.

„Není čím je vyléčit. V trochu absolutistickém slova smyslu. Buď má pacient předpoklady se vyléčit, je fit na to, aby dostal kurativní léčbu (chemoterapie), nebo ne. Osmdesátiletý člověk už v takové kondici ale není,“ sdělila nám.

Gottovi už v roce 2015 lékaři diagnostikovali rakovinu mízních uzlin. U takových pacientů je vyšší pravděpodobnost, že se onemocnění vrátí. 

„Zejména u pacientů, co měli jiné onkologické onemocnění, je ta pravděpodobnost rozvoje myeloidní leukémie vyšší, i ta prognóza je potom horší. Stačí jediná buňka, která přežije a začne znovu růst,“ vysvětluje odbornice, která léčí onkologicky nemocné pacienty v zahraničí.

Karel Gott od poslední léčby rakoviny mízních uzlin trpí zdravotními problémy, nemoc výrazně snížila jeho obranyschopnost organismu. V poslední době se zpěvák potýkal například se zápalem plic, ale i s jinými infekcemi.

Rozvoj leukémie vysvětluje také častou únavu, kterou Mistr v posledních měsících trpěl. „Ti lidé jsou unavení, protože jejich kostní dřeň je invadovaná maligními buňkami, takže pacienti trpí anémií, únavou, krvácí, můžou onemocnět různými infekcemi, trpí horečkou,“ řekla Expresu lékařka.

„Obecně se to léčí chemoterapiemi, což je podávání cytostatik, hlavně nitrožilně. U starších lidí ale takovou léčbu nelze použít, to tělo už by to nezvládlo. Pravděpodobné je, že dostává cytostatika v tabletách, čímž se pacienti udržují při životě,“ vyjmenovala lékařka možné příznaky osob trpících leukémií.

Vzhledem k pokročilému věku je bohužel šance na vyléčení poměrně nízká.

V tomhle věku se z leukémie většinou nikdo nedostane. Buď mají chronickou formu nemoci, že je to slučitelné se životem a pacienti často zemřou na jinou nemoc, třeba infarkt. Akutní leukémie je ale něco jiného, tam se používá ta agresivní léčba, která se u starších pacientů nedá použít,“ konstatovala.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře