Hastrman Karel Dobrý: Psychotiky už hrát nechci. Možná proto září v dramatu Ondřeje Havelky

15. září 2019
V neděli poběží na České televizi mysteriózní drama Hastrman, první režijní kousek Ondřeje Havelky. Není se co divit, že do role hastrmana si vybral nepříliš známého Karla Dobrého. Charismatického herce s uhrančivým pohledem.

Není tolik známý, přesto se podílel na úctyhodném množství filmových i seriálových rolí. Možná nejvíc ho zviditelnila role hastrmana (2018), za niž dostal i Českého lva.

Zahrát roli polovičního zvířete a polovičního člověka, barona de Cause, v příběhu Miloše Urbana byl skoro nadlidský výkon. Na rozdíl od režiséra filmu Ondřeje Havelky si Karel Dobrý na filmu zuby nevylámal. Naopak.

Hastrman talent v herci neobjevil, jen ho vyzdvihl a poukázal na to, co mu jde asi nejlépe, hrát psychotiky. Právě s tím měl herec v minulosti mnohokrát problémy, protože to neblaze působilo na jeho duševní zdraví.

Už to hrát nechci, ale režiséři mě do podobných rolí pořád obsazují, protože mi to takzvaně jde, jsem pro to zavedená firma. Proto jsem v Národním už nechtěl dohrávat Othella, který byl postavený tak, že jsem ho musel hrát na sílu. Mě to herectví sice trochu ničí, ale taky mě to hodně baví. A uklidním se třeba tady na chalupě,“ řekl loni Dobrý pro server iDNES.cz.

Snímkem Hastrman Karel Dobrý dal na odiv, že je více než dobrý. I když si herec od divadla dal chvíli pauzu, talent uplatňuje před kamerou. Objevuje se v ceněných seriálech i filmech. V seriálech Tátové na tahu, Mordparta či Bohéma, ve filmech Skleněný pokoj a Milada nebo v Hřebejkově trilogii Zahradnictví.

Díky jazykové vybavenosti, kterou si osvojil v dětství, patří mezi nejobsazovanější herce, a to i v zahraničních produkcích.

Málokdo například ví, že si zahrál epizodní roli záporáka ve filmu Mission Impossible s Tomem Cruisem či po boku Penélope Cruz v dramatu Dívka tvých snů. Agnieszka Holland si vybrala do svého velkofilmu o slovenském hrdinovi Jánošíkovi.

Kromě tučného záznamu televizních seriálů se herec podílel na České sodě, ve které vystupoval jako moderátor, nebo v reklamních parodiích.

Film Hastrman uvede v televizní premiéře ČT1 dnes ve 20:00.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 pondělí 13. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 70
  • 23
  • 22
  • 20
  • 19
  • 17
Komentáře