Nenávist se šíří rychleji než virus. Proč se zrovna teď lidé a autority chovají, jako by jim přeskočilo?

Zatímco většina Česka zvládá nucenou karanténu skvěle a lidé jsou solidární a ohleduplní, jsou tu i tací, kteří mají nutkání promlouvat do veřejného prostoru a zdravý rozum chybí. Jedni si sprostě nadávají, jiní překřtili seniory na „báby a dědky“ a někteří považují koronavirus za nástroj pro kompletní převzetí moci nad Českou televizí, případně jako něco, co si Češi vymysleli jen proto, aby zlikvidovali divadlo, dokonce se kvůli rouškám i porvou. Jenže ono to naštěstí jde i jinak, existují stovky a tisíce pozitivních příkladů, my vám však teď nabídneme spíše tu přehlídku koronavirové zlosti.

Velmi dlouho kolovaly na internetu vtipy o tom, kde je v současné chvíli prezident Miloš Zeman, proč ho není vidět a nepromluví k národu. Jak je u Čechů zvykem, nesměl chybět ani pořádně černý humor, což je naprosto v pořádku, koneckonců i samotný Zeman došel k závěru, že jeho vystoupení jako hlavy státu je teď namístě.

Jenže když už lidé volali po tom, aby se Zeman konečně ukázal, a jeho mlčení lidem překládali jako ukázku neschopnosti vést tuto zemi v krizové situaci, další zase vyzývali k tomu, aby Češi projev ignorovali.

Například herec David Matásek, který sdílel tuto výzvu: „Prezident bojkotuje veřejnoprávní ČT, bojkotujme prezidenta! Nesledujme jeho projev v televizi ani na internetu! Nepřeposílejme si jeho projev, ať řekne cokoli! Neposilujme jeho dosah. Ať se stane absolutně bezvýznamný. Dáme to?“

Takže po týdnech dlouhých posměšků a nářků nad tím, kdy se konečně dočkáme prezidentova proslovu, přichází nářek, že vystupuje. Projev přichází nebo by měl přijít především pro lidi, kteří jeho mandát berou, jak je, a ve složité době jsou zvědaví na jeho slova.

Koho prezident nezajímá, ten může kanál přeladit nebo hledat podporu jinde.

David Matásek.

Je ale pravda, že Zemanův proslov neoslovil, rýpl si do opozice a herců, kteří podle něj měli jít místo hořekování pracovat do domova důchodců. Je to taková klasická „zemanovina“, ale i pan prezident si to mohl odpustit, jednak do domova důchodců samozřejmě jít kvůli karanténě nemohou, jednak se umělců zastala radní pro kulturu Hana Třeštíková, která Zemanovi napsala otevřený dopis, že umělci se přeorientovali na pomoc lidem v nouzi a pomáhají například šít roušky.

„Obrovská spousta herců a umělců se zapojila do dobrovolnické pomoci nejen seniorům: například načítají knihy ve spolupráci s Životem 90. Mnoho umělců je pak zapojeno do vytváření různých online přenosů, které si obyvatelé mohou pustit na internetu,“ píše například Třeštíková a je pravda, že mnoho slavných místo hraní teď jede rouškové závody.

Šije například Lucie Bílá, Dagmar Havlová, Marta Jandová nebo Iva Janžurová. I díky nim začínají být šicí stroje vzácným zbožím, protože je osobnosti vykupují kvůli šití ochranných pomůcek.

Sestřičky si všimly toho, že jim prezident nepoděkoval za jejich služby a nasazení, tak mu přes sociální sítě posílají zvednutý prostředník, ale to se dá pochopit jako běžná občanská reakce, něco jiného je to ale u veřejně známé osobnosti, jakou je Tomáš Etzler. 

Uznávaný novinář, který získal řadu prestižních ocenění včetně Emmy, zná dobře poměry v Číně a prošel řadou válečných konfliktů. Sám má vlastní zkušenost z krizových situací a nebylo by tak vůbec nic zvláštního, kdyby to zrovna on dokázal pochopit.

Šokující Etzler

Skoro nikdo ale nečekal, že novinář použije slovník přístavního dělníka, navíc dá jako přídavek prohlášení, že pokud máte jiný názor, jste tupí bezmozci. Děkujeme, pane Etzlere.

Tomáš Etzler

„Troska opovrhovaná všemi s mozkem v hlavě. Protoplazma držená při životě veksláky, ruskými agenty a fašisty. Proč mu nepomůže jeho dcera, manželka? Podle pohybů se pochcal i posral,“ předvedl na Twitteru své vlastní šílenství Etzler. Komentáře, které jeho neskutečný výrok odsuzují a jichž má Etzler pod svým příspěvkem požehnaně, mluví za vše.

Prezident Zeman trpí neuropatií, což je celkem závažná nemoc. Jednou z jejích projevů je i mravenčení na nohou nebo na rukou, často se také vyskytuje pocit neklidu v dolních končetinách, vyskytuje se také ostrá či pálivá bolest nohou. Zeman viditelně pod stolem klepal nohou a to je ten pohyb, který Etzler nazval tak, že je nám úplně stydno to opakovat.

Nehledě na to, že prezident Zeman má také dvě děti a k těm se podobné nechutné výroky mohou dostat. Zkoušel se do toho Etzler vůbec vžít? Když má potřebu kritiky, může podobně jako Třeštíková zaslat ohrazující se dopis v mezích příčetné komunikace.

Zdá se, že se podobné bláznění pro některé stává normou.

Výkon Jiřího Mádla asi nejtrefněji okomentoval spisovatel Ondřej Suchý, který napsal: „Slogan Zachraň bábu, zachraň dědka je něco tak urážlivého, že to nějak nedokážu strávit. Volaly někdy děti na babičku bábo nebo na dědečka dědku? Takhle se dnes oslovují prarodiče? Myslím, že je to zarmucující. Ale to je asi tak všechno, co k tomu dodat.“ 

Ruce by si zároveň měli podat Janové Hřebejk a Hrušínský. Nikdo jim nechce upírat možnost něco kritizovat nebo upozorňovat na problémy. Jenže oni zřejmě ztratili míru a potřebnou soudnost. Konspirační teorie jsou možná fajn, ale ve spojení s bujnou představivostí umělců to, jak je vidno, dokáže napáchat hrozné věci.

Roušky? Všechny, jen ne z Číny

Většina států v Evropě teď rychle nakupuje roušky, protože jich mají ve skladech nedostatek, někde sklady zejí už dávno prázdnotou. Zčásti je na vině podcenění situace a zčásti nepřehledná situace na světovém trhu. Proč v okolních zemích hromadně nevyhazují své volené zástupce z oken za to, že potřebují roušky?

Podcenění situace se lidé příliš nediví, protože není to tak dávno, co to média schytávala ze všech stran, že lidi jen straší něčím, co je pouze „trochu jiná chřipka“. Navíc byli jsme to my Češi, kdo sklady bral útokem nejen pro svou potřebu a ochranu zdraví svých blízkých, ale třeba také za účelem kšeftování a parazitování na strachu jiných.

Ale je skvělé, že se Češi dokázali semknout a pomáhají si teď navzájem, třeba už jen tím, že šijí roušky pro starší lidi nebo hendikepované v ústavech.

Jenže jak divně pak znějí například výroky Miroslava Kalouska, který rouškami z Číny opovrhuje, protože jsou přece z Číny! Primátor Zdeněk Hřib kritizuje vládu, která „nedokázala zajistit roušky“, ale pak musí na zastupitelstvu přiznat, že magistrát pořád dokola jedná, ale nekoupilo se nic. 

Přestože všichni říkají, že Čína je hlavním výrobcem ochranných pomůcek a nyní je konečně může vyvážet, protože do této chvíle musela roušky dávat vlastním obyvatelům, lidé je raději natruc budou hledat jinde. Neuspěli v USA, tak teď zkusí Turecko a Indii, jenže neptejte se jich, co přesně Praha kupuje, podle náměstka Hlubučka to nikdo neví.

A když už tady ty roušky jsou, po městech běhají blázni a buď vás fyzicky napadají za to, že roušku máte, nebo vás urážejí za to, že ji nemáte.

Zdá se, že koronavirus v Česku páchá škody hlavně na psychickém zdraví. Nedovedeme si představit, kam to povede, až nedej bože nastane první fatální případ.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:59 sobota 18. července 2020. Anketa je uzavřena.

  • 1886
  • 324
  • 105
  • 56
  • 43
  • 31