Organizátoři festivalů neberou Prymulu a Vojtěcha vážně. Přípravy jsou v plném proudu!

Zažije Česko léto bez festivalů a jiných masových akcí, nebo se pandemie koronaviru do té doby podchytí natolik, že se i tyto akce budou moci uskutečnit? Zatímco ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Roman Prymula si neumí představit, že by je ještě letos vláda povolila, organizátoři situaci stále nevidí černě a dokončují poslední přípravy. Všichni do jednoho Expresu sdělili, že vyčkávají na oficiální stanovisko, které se může měnit každý den.

Když Roman Prymula v rozhovoru pro Seznam.cz sdělil, že si neumí představit, že by se letos festivaly uskutečnily, mohlo se zdát, že je to názor jednoho odborníka. O několik hodin později ale jeho stanovisko zopakoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle něhož se v létě hudební festivaly ani další podobné masové akce neuskuteční. 

To oznámil po jednání vlády, na němž se dohodli, že divadla, kina, kluby, hrady a jiné památky se otevřou až jako poslední, a to 8. června. Kulturních akcí se bude moci zúčastnit nejvýše padesát návštěvníků.

Dokud ale stanovisko vlády nebude oficiální, organizátoři festivalů nehodlají na svých plánech nic měnit. To vyplývá alespoň z jejich vyjádření, která Expresu poskytli.

„Obdobných vyjádření ze strany politiků či členů krizového štábu zaznělo již několik. Všechna mají společné to, že jsou neoficiální a nejednoznačná. Vždy se používají příslovce patrně, možná, asi. Nás to samozřejmě netěší, protože to značně zvyšuje nervozitu našich návštěvníků, partnerů a dodavatelů, ale zároveň je to stále jen něčí domněnka. Za náš festival bychom velmi uvítali jasné stanovisko, jestli je možné Rock for People v naplánovaných datech uskutečnit, či nikoliv. I nepříjemná jistota by nás posunula dál,“ sdělil Expresu za Rock for People Michal Thomes s tím, že v tuto chvíli je sice obtížné odhadovat ztráty, pokud ale festival neproběhne, půjde o miliony korun. Rock for People by měl začít 18. června.

Na oficiální stanovisko vlády čekají i organizátoři festivalu Colours of Ostrava, který je naplánovaný od 15. do 18. července.

„My v tuto chvíli zatím žádné oficiální vyjádření od úřadů nemáme, zatím jsou to osobní názory prezentované v médiích. Samozřejmě zvažujeme a připravujeme různé varianty. Kdyby se letos v červenci Colours of Ostrava nemohl uskutečnit, přesuneme letošní 19. ročník na červenec 2021, tedy příští rok. V tuto chvíli je ještě relativně brzy náklady případného zrušení či přesunutí veřejně vyčíslovat, je tam hodně dalších faktorů a variant, na kterých to závisí. Ale obecně se dá říci, že náklady budou vysoké a jejich výše bude záviset na dohodách s kapelami, dodavateli a partnery. Zatím je to pro nás situace co kdyby,“ říká Jiří Sedlák, který by ale své návštěvníky rád uvítal ještě letos.

Jenom několik dní po Colours of Ostrava by měl začít Sázavafest. I tam se na přípravách pracuje, jako by se festival měl uskutečnit.

„Rozhovor s panem Prymulou jsem četla a řekla bych, že toto je velmi otevřené téma. Situace se stále zlepšuje a bohužel ani v dnešní době nikdo neví, co bude za měsíc, natož v červenci. My jako Sázavafest stále pracujeme tak, jako by se festival měl uskutečnit a stále v to i doufáme. Na náhradním plánu také pracujeme, nechceme návštěvníky o festival připravit. Co se týká ztráty festivalu, k tomu bych se nerada vyjadřovala, je to velmi choulostivé téma všech podnikatelů a všichni doufáme v lepší zítřky, ale ztráty budou veliké,“ řekla Expresu za Sázavafest Andrea Zdarsová.

V plném proudu jsou i přípravy festivalu Benátská! s Impulsem, který je naplánovaný na stejný termín jako Sázavafest.

„V tuto chvíli stále pracujeme na přípravách festivalu. Finální resumé o tom, zda se vše odehraje podle plánu, se bude odvíjet od závazných pokynů vlády. Zdraví návštěvníků je pro nás na prvním místě. Každopádně ale věříme, že v červenci už bude vše v normálních kolejích a potkáme se ve Vesci. Děkujeme všem fanouškům za morální podporu, které se nám od nich dostává. Uděláme vše pro to, abychom je nezklamali,“ říká za tým organizátorů festivalu Petr Pečený.

Na svých plánech nic nemění ani organizátoři festivalu Hrady CZ.

„S realizací festivalu Hrady CZ stále počítáme v původním termínu, dokud nedostaneme od relevantních státních institucí nějaké jiné závazné pokyny. My tato individuální vyjádření ze strany některých představitelů státu považujeme za naprosto nezodpovědné jednání s dalekosáhlými důsledky na naše projekty a naše firmy. Je to podobné, jako by ministryně financí řekla, že si osobně myslí, že banka XY nemá dost hotovosti. Co by asi tak z té finanční instituce do týdne zbylo?! Mimo jiné i z důvodů těchto často si protiřečících vyjádření představitelů státu vznikla během prodlouženého velikonočního víkendu iniciativa podnikatelů ve volnočasovém průmyslu Na rok zavřeno, která mimo jiné žádá, aby tato vyjádření ustala a stát se nejpozději do poloviny května jasně usnesl, co během letních měsíců bude či nebude možné dělat. My se pak podle toho můžeme nějakým způsobem zařídit. Do té doby máme zcela svázané ruce a jen nám vznikají další a další náklady,“ říkají promotéři festivalu Michal Šesták a Viktor Souček.

Metronome zareagoval včas

To pořadatelé pražského festivalu Metronome, který se každoročně koná na konci června, již termín preventivně posunuli na září.

„Metronome Prague jsme již v začátku koronavirové krize přesunuli na termín 17.–19. září. Jsme přesvědčeni, že v tom termínu proběhne. Přesun nám přinesl sice dost vícenákladů, ale slíbili jsme divákům pro letošek magický hudební zážitek a pozitivní zprávou tak pro všechny je, že na tom pracujeme. V mezičase jsme společně s dalšími organizátory hudebních akcí, festivalových i klubových, spustili dočasné nekomerční internetové rozhlasové vysílání na adrese www.unitedliveradio.cz. S vládními představiteli rádi otevřeme diskuzi společně s dalšími pořadateli na téma, jaké hygienické podmínky bude potřeba splnit při takových akcích, i o tom, z jakých zdrojů se to bude financovat. Zatím každopádně počítáme s tím, že se Metronome letos uskuteční,“ říká jeden z organizátorů David Gaydečka s tím, že ztráty půjdou řadově do milionů korun a konečná výše bude záviset na přesných vládních opatřeních.

Jedním dechem dodává, že pokud se bude krize protahovat, spousta subjektů a kulturních aktivit bez plošné státní podpory nepřežije.

Žádají finanční kompenzaci

Na třicet organizátorů festivalů se podepsalo pod iniciativu podnikatelů ve volnočasovém průmyslu, kteří žádají nejen přesnou definici toho, co se v létě smí a nesmí uskutečnit, ale pokud by se v létě nesměly konat větší akce, žádají kompenzaci vzniklých nákladů na reklamu, režii, příspěvek na mzdy stálých zaměstnanců ve výši osmdesát procent, finanční podporu nerealizovaných projektů či přijetí podobného legislativního opatření, o jakém se hovoří v souvislosti s cestovními kancelářemi.

A co na to vláda? Ta 9. dubna schválila první balíček na záchranu kultury, jenž jí předložil ministr kultury Lubomír Zaorálek v souvislosti s pandemií koronaviru, která má výrazný dopad zejména na oblast kultury. Celkový objem peněz tohoto programu je 1,07 miliardy korun.

Umělci je ale tento návrh kritizovaný s tím, že peníze jsou určené pouze subjektům, které již dotace dostávají.

„Pomoc státu komerčním subjektům, které jsou výdělečné, jako např. komerční divadla, některé letní akce nebo i velcí nakladatelé, je třeba koordinovat na vládní úrovni, protože stejným způsobem jako tyto jsou postiženy i další oblasti: gastronomie nebo cestovní ruch. Současně jsou jim nyní k dispozici, jako všem podnikatelům, již vládou přijaté programy, např. MPSV (Antivirus) a MPO (půjčky Covid, odklad nájmů),“ píše se v tiskové zprávě Ministerstva kultury, které hodlá proplácet i schválené dotace na rok 2020, i když akce neproběhne v plném rozsahu.

„Nebudou muset tuto dotaci vracet v té části, kde její držitel prokáže náklady na přípravu akce. Na tyto náklady pak bude Ministerstvo kultury pohlížet jako na realizované,“ sdělila nám mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 čtvrtek 13. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 75
  • 27
  • 26
  • 22
  • 20
  • 20