jít naiDNES.cz

Kamu jako „antiplastka“ brojí proti brčkům a kelímkům. Bude to k něčemu?

Kamila Rundusová alias Kamu | foto: Koláž Expres.cz

Všichni dobře víme, že je za pět dvanáct! „Jedině společně můžeme podpořit boj proti používání zbytečných plastů, jako jsou jednorázová plastová brčka, tašky nebo lahve,“ vyzývá k bojkotu jednorázového nádobí kuchařka a cestovatelka Kamila Rundusová (28) známá jako Kamu.

„My tu sice navždycky nebudeme, ale oceán je jenom jeden a my chceme, aby tu byl napořád,“ poukazuje ve své výzvě Neplastuj Kamu. A vzala ji opravdu zgruntu. Měsíce hecovala ostatní a podporovala jejich snahy o to, aby ze svého života škrtli co nejvíc plastů. 

„Jde to i zábavně a začít můžeš právě tím, že v baru odmítneš brčko a vytáhneš svoje kovový nebo bambusový. Můžeš tak motivovat ostatní a hlavně mít skvělý pocit,“ radí Kamila. Doporučuje i vlastní krabičky na jídlo, které si z restaurace ponesete domů. Ušít si můžete i sáčky na zeleninu, pečivo a další tovar.

„Je neskutečný, kolik z vás si vzalo k srdci moji výzvu a přišlo mi ukázat svůj stylový kelímek, kovový brčko nebo lahev,“ rozplývala se známá kuchařka poté, co protančila tři dny na festivalu Colours of Ostrava. „Je krásný vidět, že to má smysl a že to ovlivnilo i spoustu stánkařů, kteří na mě mávali dřevěnými příbory. Protože my se fakt můžeme bavit, aniž bychom si do každýho novýho drinku strkali dvě brčka,“ dodala.

Snaha je to chvályhodná. Jenže držet se jejích slov dogmaticky v dnešní době dost dobře nejde, protože plasty jsou na každém kroku. „Třídit nestačí,“ říká Rundusová. Nosit s sebou látkovou tašku není problém, skladné jsou i sáčky, příbor, ale recyklovat brčka, to už je trochu moc? Nehledě na to, že třeba kovové asi není zrovna nejlepší nápad, protože může změnit chuť nápoje...

Těžko si představit, že s sebou všude taháte „umolousanou“ slámku do pití, to už je jednodušší si pití brčkem odpustit. Člověk při tom vůbec nevypadá svůdně, ač si to myslí, nehledě na ty zvuky, když se dostanete na dno sklenice...

Výzvu Neplastuj by měla Kamu a všichni zachránci světa směřovat do míst, odkud do oceánů proudí nejvíc plastového odpadu, čili do Číny, Indie a Indonésie. Ne že by snad Češi měli, co se odpadků týče, úplně čisté svědomí, ale minimálně v recyklaci jsme špička. Ať si raději posvítí i na tolik opěvovanou Ameriku a některé země západní Evropy, kde vám všechno zabalí pětkrát, klidně i každé jablko zvlášť.

O výrobcích farmaceutik, kteří na pět tabletek udělají balení jako na plato pro celou vesnici, ani nemluvě. A mohli bychom pokračovat i dál. Potravinářské koncerny sice zmenšují obsah, balení ale zůstává stejné, aby spotřebitel „nic nepoznal“, plýtvá se prostě na každém kroku.

Je fajn cílit na jednotlivce, protože každý má začít u sebe. Tady se ale musí začít odshora...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:42 10. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  19
 • Trapas
  12
 • Haha
  9
 • Tvl
  8
 • Cože
  7
 • Sladký
  5
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat