jít naiDNES.cz

Dědictví po Kájovi Saudkovi: Dokud budu mít co jíst, věci neprodám, říká manželka

Nejslavnější český komiksový kreslíř Kája Saudek je sice již téměř čtyři roky po smrti, jeho rodina ale doposud podle slov jeho ženy Johany neprodala ani jeden jeho obraz. Ba naopak! Pokud je možnost, jeho díla skupují. A koníček to není rozhodně levný. Ceny jeho děl totiž jdou do statisíců!

Fanoušci díla Káji Saudka mají menší Vánoce uprostřed perného jara. Právě v těchto dnech totiž v galerii Tančící dům probíhá výstava proslulého výtvarníka a krále českého komiksu. Na jednom místě se tak nachází 300 jeho děl, fotografií i osobních předmětů, které propůjčila jeho rodina. A právě při té příležitosti jsme vyzpovídali jeho ženu Johanu, která je správcem jeho autorských práv.

„Kája naštěstí neměl žádné levobočky, měli jsme společně dvě děti. Každý z nás vlastní třetinu práv, a jelikož mám děti hodné, tak dokud budu na tomto světě, vše svěřily mně, abych se o to starala. A když vydáváme knihy a je z toho nějaká zlatka, poctivě se s dětmi dělím,“ svěřila se nám vdova po Saudkovi, které jsme se zeptali, zda se cena díla jejího muže po jeho smrti zvýšila. Její odpověď nás překvapila.

„Já věci neprodávám. Dokud budu mít co jíst, tak nejenže nic neprodám, ale jeho věci i nakupuju. Jelikož ale vydáváme knížky a Berenika vytváří plakáty, tak nás Kája stále velmi dobře živí. Je to ale dané i tou naší pilností,“ vysvětlila nám Saudková s tím, že se neustále objevuje někdo, kdo má o dílo jejího muže zájem.

Ti mají ale smůlu.

„Cena jeho obrazů stále roste, ale prodej přenechávám lidem, kteří jeho obraz mají. Ať si je mezi sebou kupují a prodávají,“ říká Saudková.

Vlastníky děl svého muže dělí na dvě skupiny. Na ty, kteří si obraz poctivě koupili, a na ty, kteří ho ukradli. „Jednou někdo sebral 131 obrázků najednou,“ popsala Johana Saudková a dodala, že zlodějům by, s nadsázkou řečeno, uřízla ručičky.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 úterý 30. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  19
 • Trapas
  11
 • Haha
  10
 • Cože
  9
 • Sladký
  9
 • Tvl
  8
Komentáře