jít naiDNES.cz

Zlaté tajemství Josefa Kemra: V Národním divadle uchoval poklad, který je v něm dodnes

Josef Kemr miloval divadlo nade vše. Proto se rozhodl umístit v jeho konstrukci něco, co bude jeho součástí navždy. | foto: archiv Josefa Svobdy/iDNES/Herminapress

Píše se konec roku 1981, když Josef Kemr neohlášeně navštěvuje právě rekonstruované Národní divadlo. Tam se odhodlává vnést zlatý odkaz, který sám, v tajnosti, montuje do ocelové konstrukce divadelní kopule. Co přesně se před pětatřiceti lety odehrálo?

Josef Kemr bezesporu patří mezi největší legendy české herecké sféry. Divadlo odjakživa miloval, proto se také na Vánoce roku 1981 rozhodl zanechat v budově Národního divadla něco, co přetrvá navždy. Zlatý poklad!

Požádal tehdy montéry, kteří pracovali na rekonstrukci, zdali by s nimi nemohl vystoupat do kopule Zlaté kapličky. Dělníci tenkrát netušili, co má v úmyslu, neváhali však, oblékli mu pracovní mundúr, přilbu, jistící pás a nákladním výtahem ho dopravili do výšky 30 metrů.

Tam vytáhl cosi, co je překvapilo.

Dělníci Kemra vyvezli do výšky 30 metrů.

Dělníci Kemra vyvezli do výšky 30 metrů.

Rozhodl se roztavit více než čtvrt kilogramu rodinných šperků, nechat z nich vyrobit mohutné zlaté matice a pozlatit ocelové šrouby, které společně s montéry zašrouboval do konstrukce stavby.

Na jejich hlavách byly vyraženy monogramy celkem tří osob. Jeho manželky, Evy Fouskové Kemrové, operního pěvce Bronislava Choroviče a jeho samého.

Josef Kemr patří mezi nejslavnější české herce v historii.

Josef Kemr patří mezi nejslavnější české herce v historii.

„V prosinci v jedenaosmdesátém jsme pracovali na ocelové konstrukci ve více než třicetimetrové výšce pod střechou Národního divadla. Tehdy za námi přišel pan Kemr se zvláštním přáním. Poprosil nás, zda-li by si tam nahoru nemohl něco dát,“ vzpomínal před léty na tuto zvláštní událost montér Josef Svoboda, který tehdy se svými kolegy z Hutních montáží Ostrava pracoval na rekonstrukci divadla.

Pozlacené ocelové šrouby, které Kemr montoval do konstrukce Národního divadla...

Pozlacené ocelové šrouby, které Kemr montoval do konstrukce Národního divadla vlastníma rukama.

Jelikož o svém činu zarytě mlčel a vědělo o něm jen minimum z jeho blízkých, zůstala tato skutečnost dlouhá léta utajena.

Monogram Josefa Kemra na zlaté matici v kopuli Národního divadla.

Monogram Josefa Kemra na zlaté matici v kopuli Národního divadla.

„Pepíček míval zvláštní nápady. Jednou se dokonce připravoval na smrt tak důkladně, že nějakou dobu spal v rakvi. Zlaté šrouby jsou ale trochu z jiného soudku. Divadlo miloval a udělal by pro něj cokoli,“ uvedla před léty na konto Josefa Kemra Helena Růžičková.

Iniciály Kemrovy manželky Evy Fouskové Kemrové.

Iniciály Kemrovy manželky Evy Fouskové Kemrové.

Ačkoliv už je Josef více než 20 let po smrti, jeho zlatý odkaz v divadle stále přetrvává a přetrvá ještě mnoho desítek, ne - li stovek let.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 čtvrtek 27. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  117
 • Cože
  11
 • Sladký
  11
 • Haha
  8
 • Trapas
  8
 • Tvl
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat