jít naiDNES.cz

Kemra s Hrušínským rozkmotřila milenka. Vše ukončila facka a nakonec rakovina

Josef Kemr s Rudolfem Hrušínským patřili mezi esa Národního divadla. Jednoho dne se však nadobro rozešli... | foto: koláž Expres.cz

Šestadevadesáti let by se 22. června dožil klasik české herecké školy, legendární „chalupář“ Josef Kemr. Spolupráce s laskavým, skromným a duchovně orientovaným umělcem byla výzvou pro všechny jeho kolegy. Udržet krok s výkonem hereckého génia pro nikoho nebylo jednoduché. V osobním životě došlo k osudové roztržce s Rudolfem Hrušínským a důvodem byla žena. Někdejšímu příteli nedokázal hluboce věřící katolík odpustit do smrti.

Josef Kemr byl poctivý pracant a exceloval na divadelní scéně i před filmovou či televizní kamerou. Žil přísným životem a místo pitek s herci raději jezdil opravovat kapličky kolem silnic.

Všichni na něj vzpomínají s úctou a uznáním, přesto se v jeho životě objevil nepěkný stín. Šlo o přátelství s dlouholetým přítelem Rudolfem Hrušínským a jednu z Kemrových osudových žen.

Manželství s divadelní herečkou a režisérkou Evou Fouskovou nebylo naplněno. Děti neměli a názorově se zásadně rozcházeli. Zatímco paní Eva byla přesvědčenou komunistkou, Josef režim ze zásady nesnášel. Nakonec Kemr ovdověl, ale v jeho životě se měla objevit ještě jedna láska. Šlo o tehdy velmi mladou nevlastní sestru Svatopluka Skopala Mariku, též herečku a později asistentku režie v Národním divadle.

Větrovec po boku hereckých Ikon Kemra a Sováka.

Ze slavných Chalupářů – Kemr s Větrovcem a Sovákem.

Ačkoliv si Josef Mariku oficiálně za ženu nevzal, měli mezi sebou silné pouto. „Marika je nevlastní sestrou herce Svatopluka Skopala. Josef ji měl velmi rád, ale po smrti své ženy Evy už se neoženil. Jen si s Marikou vyměnili takové prstýnky,“ zavzpomínal před lety Josefův příbuzný Jan pro Aha!

Jednoho dne došlo k situaci, za kterou by aktivisté #MeToo nechali Rudolfa Hrušínského ukamenovat. Známý sukničkář totiž v nevinném žertu Mariku poplácal po zadečku. Pro zásadového křesťana Kemra to bylo něco nepřijatelného a neváhal kolegu inzultovat!

„Kemr byl v každém případě velmi zvláštní a podivínský člověk. Jednou se v divadle zamiloval do inspicientky, a když ji Hrušínský přátelsky poplácal po zadku, tak mu dal facku. Přiznávám, že mě tohle gesto z jeho strany imponovalo,“ vzpomínala později ve své knize Jiřina Švorcová a nebyla jediná, kdo zlomový okamžik v životě hereckých velikánů reflektoval.

Hrušínskému Kemr neodpustil až do smrti v sedmdesáti dvou letech. Umíral velmi bolestivě na rakovinu žaludku, která se pomalu šířila jeho organismem, nakonec měl zasažený i krk, špatně se mu mluvilo a nemohl polykat. Přesto o svém utrpení a nemoci před ostatními mlčel, aby je svou nemocí neobtěžoval.

Na svůj náhrobní kámen v pražské Šárce nechal Josef pro milovanou Mariku místo, aby až nastane její čas, spočinula vedle něho.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 15. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  69
 • Trapas
  17
 • Tvl
  15
 • Cože
  8
 • Sladký
  8
 • Haha
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat