Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Bída českých pohřbů: Na poslední rozloučení jsme si zvykli chodit jako do hospody

  Závěrečné sbohem pro oblíbeného baviče Josefa Aloise Náhlovského (†72) se sice po dlouhé době stalo také společenskou přehlídkou slavných, které spojoval jeho osobitý humor, jejich přátelství či pracovní vzpomínky, na druhou stranu téměř vždy se pohřby stanou důkazem, že nám obecně na formálním rozloučení ani tak nezáleží. To, v čem jsou někteří na takovou událost schopni přijít, byste našli tak možná ve venkovské hospodě, když si odskočíme na kole „na jedno“.

  Něco jako dress code na smuteční události snad netřeba ani připomínat, každý z nás má v obecném povědomí, že černé a tmavé barvy bychom v šatníku pro tuto příležitost mít měli, ale je třeba se do nich i nějak vhodně obléknout. Nevyřešíme to však tím, že si na sebe vezmeme seprané tmavé rifle.

  Pohřeb baviče Josefa Aloise Náhlovského opět připomněl, že když dojde na formální projev smutku, máme poslední rozloučení za něco, čím si nemusíme zatěžovat hlavu. Slušně se obléct je ale snad jen maličkost, kterou můžeme zemřelému prokázat, když si na jeho počest dáme trochu práci s tím, abychom nevypadali, že jdeme s košem.

  A to platí i pro úplně cizí lidí, kteří jdou jen položit kytičku své oblíbené celebritě, ani tohle málo je neomlouvá, aby přišli v mikině, nebo dokonce v růžové bundě.

  Kdo může jít příkladem úplně všem, je rodina Vaša Patejdla. Hudebník i jeho syn jsou v obleku, mladší člen rodiny v tmavě modrém, protože si to vzhledem ke svému věku může dovolit. Manželka je katalogová dáma, a dokonce má perly, tedy typický smuteční šperk. Jestli někdy budete váhat, jak máte jít na pohřeb a vypadat u toho dobře a důstojně, rodinu Patejdlových si vytiskněte a nalepte na ledničku, ať je máte coby vzor stále na očích.

  Rodina Patejdlových je důstojná smuteční reprezentace.

  Náhlovského kamarád Petr Novotný se nejspíše s ohledem na svoje zdraví nemohl na pohřeb dostavit, zastoupil ho tak syn Pavel. O co více se chová jako buran v televizních diskuzích, o to více se na něj můžete spolehnout, že co se týče společenských událostí, poslední dobou vám ostudu neudělá. S maminkou patřili k té lepší důstojné části hostů, a i když Pavel uvnitř krematoria svršek sundal, stále vypadal důstojně i bez kravaty. Třetím do party byl hokejista Milan Hnilička, který sice také neměl kravatu, ale ví, co se sluší a patří.

  Pavel Novotný s maminkou

  I bez saka a kravaty vypadal uvnitř krematoria důstojně. Za Pavlem Novotným stojí neméně důstojný Ivo Šmoldas.

  Milan Hnilička

  Advokát Tomáš Sokol je na nošení kravaty, saka, košile a kalhot zvyklý, u něj by bylo spíše překvapením, kdyby přišel jinak. Duo přátel Karel Šíp a Pavel Nový také byli mezi těmi, kdo vědí, jak vzdát hold, u Nového to sice vypadá na černé džíny, ale u něj se cení i to, když nepřijde v kraťasech.

  Tomáš Sokol

  Karel Šíp a Pavel Nový

  A pak je tu samozřejmě bard ze staré školy Alois Švehlík a „nebard“ ze stejně staré školy, ačkoliv mlád věkem, Aleš Cibulka. Švehlík ve smutečním a v tmavém kabátu po kolena působí jako gentleman, kterým by všichni ostatní chtěli být.

  Alois Švehlík

  Aleš Cibulka měl smuteční řeč.

  Pak jsou tu ti, kteří to vyřešili stylem „ani ryba, ani rak“, nejčastěji volili nějaký tmavý svršek a tmavé rifle.

  Petr Janda je sice rocker, ale pro jednou by mohl udělat výjimku.

  Pohřeb Josefa Aloise Náhlovského

  Dvojice Aleš Háma a Jakub Wehrenberg alias čeští Leonard a Sheldon nemusí spolu všude chodit jako dvojčata, a když si jeden vezme rifle, neznamená to, že si je musí vzít i ten druhý.

  Pohřeb Josefa Aloise Náhlovského
  Pohřeb Josefa Aloise Náhlovského

  Karel Vágner a Václav Upír Krejčí to džínami jen zabili.

  Pohřeb Josefa Aloise Náhlovského
  Pohřeb Josefa Aloise Náhlovského

  Pavel Zedníček má rád značku Tommy Hilfiger, stejně jako my. Víme také, že i jejich větrovka je drahá, ale větrovka je do větru, a ne do krematoria, a tričko je na výlet, ne na pohřeb.

  Pohřeb Josefa Aloise Náhlovského

  A teď fotografie speciálně pro ty, kdo si myslí, že je to jedno, jak se na pohřeb oblečeme.

  Jiřina Bohdalová s doprovodem prochází kolem ženy, která vypadá, že by se taky zasekla někde v lese pod kořenem.

  Vedle Milana Hniličky stojí žena v teplácích, vytahaném triku a plyšové bundě.

  Další ze smutečních hostů z pekla, za Alešem Hámou je žena v červených legínách a větrové bundě. Ne Hilfiger.

  Legínové zlo za Aloisem Švehlíkem. Nadváha tomuto typu „nekalhot“ rozhodně neprospívá, růžová bunda a botasky z vietnamské tržnice jsou zcela mimo.

  Důstojný Zbyněk Merunka versus něco, co mělo být vyneseno v zubech.

  Ivo Šmoldas v obleku a kabátu klade květinu, vedle něj jde někdo vynést smetí.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

  Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

  Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

  Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

  Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

  Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz