Falešný vrchní, nevěrný Blažej i akurátní profesor: Josef Abrhám a jeho slavné role

17. května
Svou milovanou manželku Libuši Šafránkovou (†68) přežil o jedenáct měsíců. Není pochyb o tom, že bez něj by byl český film i televizní tvorba o dost chudší. Josef Abrhám (†82) zazářil v rolích, jež se za ta léta staly legendárními. Pojďme si jeho nejslavnější filmy a seriály připomenout.

Když se řekne Josef Abrhám, řadě lidí se automaticky vybaví hlavně falešný vrchní, postrach českého pohostinství. Komedie Vrchní, prchni! je jednou z nejčastěji reprízovaných veseloher s notně hořkým nádechem. Podobně jako ve snímku Svatební cesta do Jiljí si v ní herec zahrál se svou právoplatnou manželkou Libuškou Šafránkovou.

Velmi oblíbeným filmem je i Kulový blesk, v němž si Abrhám zahrál čekatele na větší byt, který svou nezodpovědností málem zhatí největší stěhování v dějinách. Právě odtud pochází hláška „Máte sklep? A mohla bych ho vidět?“ a mnohé další.

Josef Abrhám se blýskl v komedii Vrchní, prchni!

Josef Abrhám zazářil i v hořké komedii Kulový blesk.

Zlidověly i hlášky a písně z hudební komedie Trhák. I v ní si Abrhám střihl jednu z hlavních rolí a vedle Juraje Kukury a Hany Zagorové rozhodně nezapadl.

Josef Abrhám se blýskl také v hudební komedii Trhák.

Diváci ho dobře znají z komedie Marečku, podejte mi pero!, kdy ztvárnil akurátního profesora, jenž se trápí s večerními studenty a podobně jako všichni ostatní nesnáší šplhouna Hujera.

Josef Abrhám se blýskl také v komedii Marečku, podejte mi pero!

Abrhám zazářil i v seriálu Nemocnice na kraji města, kde mu připadla role primáře Blažeje. Ten divákům a divačkám utkvěl paměti nejen díky profesní způsobilosti, ale i kvůli svým milostným avantýrám se zdravotní sestrou Inou a scénami se žárlivou manželkou v podání skvělé Hany Maciuchové.

Jedním z posledních snímků, v němž se Josef Abrhám blýskl, bylo Odcházení, které režíroval Václav Havel. Během natáčení si s někdejším prezidentem také začal tykat.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Komentáře