Pondělí 19. října 2020, svátek má Michaela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Joker, jak ho neznáte. Phoenix zahrál zkrachovalého klauna na Oscara, s Ledgerem srovnávat nejde

  Joaquin Phoenix hraje Jokera famózně. Ale stejného zloducha jako v podání Heatha Ledgera nečekejte. | foto: Profimedia.cz

  Do českých kin vstupuje film s všeříkajícím názvem Joker. Jeho příběh se točí výhradně kolem věčného rivala hrdiny od DC Comics Batmana. Pokud jste ale jako většina ostatních zvědaví na to, jak se Joaquin Phoenix zhostí role po bezkonkurenčním Heathu Ledgerovi, pak máte smůlu, protože jejich Jokery srovnávat nelze. Oněch 112 minut filmu totiž vypráví příběh ubohého a přihlouplého zkrachovalého klauna a záblesk onoho bezcitného, šíleného a zároveň geniálního krále zločinců se objeví až v posledních deseti minutách.

  Osmiminutový potlesk na festivalu v Benátkách dává tušit, že je v kinech právě uváděný film Joker mistrovským kouskem. A po jeho zhlédnutí bude většina z vás bezpochyby souhlasit. Přesto se nejspíš najdou lidé, jejichž očekávání zůstanou částečně nenaplněna.

  Půjde o dva typy diváků: Fanaticky oddané milovníky klasiky od DC Comics a ty, kteří se zatajeným dechem čekají na to, jak se poměrně překvapivě obsazený Joaquin Phoenix zhostí role padoucha Jokera po zcela bezkonkurenčním Heathu Ledgerovi.

  Zaprvé: Joker rozhodně není klasickým komiksovým filmem, kde spolu bojuje zlo lačnící po krvi a dobro snažící se ochránit všechny a všechno. Trochu netradičně jde o detailní pohled do duše a osobnosti postavy, ze které by klidně mohlo vzejít obojí, tedy jak dobro, tak i zlo.

  Joaquin Phoenix hraje Jokera famózně. Ale stejného zloducha jako v podání...

  Joaquin Phoenix jako zkrachovalý komik Arthur Fleck

  Zadruhé: Ano, srovnání Phoenixe s Ledgerem se samozřejmě nabízí. Heath Ledger, jehož smrt krátce po dokončení filmu ještě dodala postavě Jokera na tajemné auře, byl ve snímku Temný rytíř fenomenální, bezkonkurenční. Zastínil i svého předchůdce v roli padoucha s děsivě protaženým úsměvem, legendárního Jacka Nicholsona. Všichni mluvili o tom, že to nový Joker nebude mít ani trochu jednoduché.

  Jenže Joaquin Phoenix hraje úplně jiného Jokera, než jakým byl Heath Ledger. Hraje Jokera v době předtím, než se stal králem zločinců v celém Gothamu a postrachem nejen policie, ale i neohroženého Batmana. Zapomeňte na krutého, mazaného, šíleného, a přesto geniálního padoucha.

  Joaquin Phoenix hraje Jokera famózně. Ale stejného zloducha jako v podání...

  Celý film se točí v podstatě jen kolem něj.

  Připravte se naopak na ubohého, směšného (ale rozhodně ne vtipného), podivného a narušeného zoufalce, do kterého každý kope (dvakrát ve filmu doslova) a má z něj legraci. Přesně takový, alespoň podle režiséra Todda Phillipse, byl Joker předtím, než se oním nechvalně proslulým padouchem stal. A právě o tom film Joker vypráví.

  Snímek má 122 minut a zhruba 112 z nich vám bude Jokera v první řadě líto. Nejdřív úplně, postupem času sice méně, ale stejně bude. 

  Ve skutečnosti vlastně po celou tu dobu ani nebudete sledovat Jokera, ale zkrachovalého klauna Arthura Flecka, který se naivně snaží prosadit jako stand-up komik. Život mu hází klacky pod nohy, on je čím dál frustrovanější a teprve až postupem času se v Jokera mění.

  Teprve až v posledních deseti minutách záblesk toho opravdového, děsivě šíleného a utrpením se bavícího Jokera uvidíte. 

  A na základě oněch deseti minut se můžeme alespoň domnívat že pokud má někdo štafetu po Heathu Ledgerovi převzít, pak by to mohl být právě Joaquin Phoenix.

  Film za jedna s hvězdičkou

  Pokud jsme snad některé z vás, zejména fanoušky typických filmů komiksové předlohy, odradili, napravíme to na dalších řádcích. Filmu jako takovému totiž nelze vytknout snad vůbec nic.

  Zůstaňme ještě u herce Joaquina Phoenixe. Máme-li jmenovat největší přednost snímku Joker, pak je to zcela jednoznačně jeho herecký výkon. 

  Joaquin Phoenix jako nový Joker

  Joaquin Phoenix je v roli Jokera fenomenální.

  Jak bylo zmíněno, s Ledgerem jej srovnávat kvůli podstatě jejich postav nelze. Ale Jokera ubožáka, velmi pozvolně se měnícího ve zloducha, hraje bez chybičky. Vyzdvihnout musíme hlavně jeho nekontrolovatelné záchvaty smíchu, ze kterých jde hrůza.

  A rozhodně je podle čeho posuzovat, prakticky celý film se točí výhradně kolem něj. Najdeme jen minimum záběrů, v nichž se Phoenix neobjevuje.

  Kromě něj je pak obřím plusovým bodem i fantastický Robert De Niro ve vedlejší roli komika, ke kterému Joker vzhlíží, ale nakonec se i v něm zklame.

  Joaquin Phoenix hraje Jokera famózně. Ale stejného zloducha jako v podání...

  Líbí se vám Joaquin Phoenix jako Joker?

  Phoenix ve vás během filmu dokáže vzbudit snad úplně každou emoci. Od lítosti přes určitou náklonnost až po opovržení a hrůzu. 

  Dokáže zahrát vyšinutého hlupáka trpícího hned několika duševními poruchami, ale i šílence lačnícího po pomstě za zničený život. Nebylo by překvapením, kdyby si za svůj výkon došel pro Oscara.

  Joaquin Phoenix jako nový Joker

  Joker a jeden z jeho tanečků

  Další věcí je naprosto dokonale zpracovaná, ponurá atmosféra města, ve které se děj odehrává. Gotham na počátku osmdesátých let je špinavý, chudý, plný zločinu a nenávisti. 

  Příběh zlomeného prosťáčka, který najde zálibu a uplatnění ve světě zločinu, do toho přímo báječně zapadá.

  Ať už jste milovníci akčních filmů, thrillerů, psychologických dramat, či komiksů, rozhodně byste si snímek Joker neměli nechat ujít. Pro Batmanovy fanoušky je to povinnost. A ti, co filmy o Batmanovi snad neviděli, se na ně po zhlédnutí Jokera zaručeně budou chtít podívat.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:27 26. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   45
  • Trapas
   33
  • Tvl
   31
  • Haha
   29
  • Sladký
   29
  • Cože
   28

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 19. října 2020, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz