Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Svět slaví výhru Deppa nad Amber. Je to začátek konce hnutí Me Too a cancel culture?

  Amber Heard opouští budovu soudu. | foto: Profimedia.cz

  „Před dvěma lety jsem se stala veřejnou osobou, která reprezentuje domácí násilí, a pocítila plnou moc vzteku, jímž naše kultura častuje ženy, jež se o něm rozhodnou promluvit,“ napsala v roce 2018 ve svém článku pro The Washington Post Amber Heard (36), čímž nepřímo obvinila svého exmanžela Johnnyho Deppa (58) z týrání.

  Dnes je hercovo jméno očištěno, před soudem zvítězil, když proti článku podal žalobu. Herec v souvislosti s pomluvou začal ztrácet role a svět ho najednou viděl jako násilníka. Amber Heard zažaloval o padesát milionů dolarů za ušlý zisk. Porota a soudkyně nakonec rozhodly, že Heard vyplatí exmanželovi deset milionů dolarů, tedy o tři miliony více, než kolik z něj původně vysoudila za rozvod. 

  Vítězství Johnnyho Deppa ale nebylo dopředu zcela jasné, už v roce 2020 prohrál před britským soudem svou bitvu s deníkem The Sun, který ho v některých novinových titulcích označoval za „mlátičku manželek“.

  Heard pak popsala, že když viděla jedno jeho vybledlé tetování na paži, zeptala se ho, co nápis znamená. „Wino navždy,“ řekl jí. Tomu se zasmála a v tu dobu jí měla na tváři přistát facka. Je poněkud zajímavé, že zatímco miliony fanoušků o tetování věnovaném Johnnyho exsnoubence Winoně Ryder věděly, jeho vlastní manželka o něm neměla ani potuchy. Depp přitom o tetování mluvil poměrně otevřeně i v rozhovorech.

  Poté už se proces zvedl v melu, a zatímco Heard tvrdila, že ji Johnny znásilnil lahví od alkoholu, Depp popsal, jak mu Amber uřízla lahví článek prstu, vykálela se mu do postele, bila ho a schovávala mu léky. 

  Rozhodování neměla porota složená převážně z mužů vůbec jednoduché. Na jedné straně stál legendární herec s velkou aurou a početnou fanouškovskou základnou, na straně druhé matka samoživitelka s psychickou poruchou. Soud nakonec rozhodl jasně, a to v Deppův prospěch. Veřejnost však rozhodla vlastně ještě dříve než celá porota.

  Mínění poprvé pomohla překlopit platforma TikTok, na které hashtag #JusticeforJohnny velmi rychle přebil #IStandWithAmber.

  Johnny Depp a jeho výpověď

  Zatímco Heard sázela na smutné grimasy a pláč, Depp mluvil tiše a pomalu, skoro jako by vážil každé slovo.

  To, čeho jsme ale byli svědky, nereprezentovalo pouze soudní přestřelku slavných, bohatých a zhýralých, kteří se pokoušejí z rozmaru vytahovat na svého expartnera špinavé prádlo, nýbrž soud, který ukázal i jiný pohled na abusivní vztahy.

  Mohutně se spekulovalo i o tom, že násilníci byli zkrátka oba. 

  Odborníci z řad psychologů se několikrát vyjádřili s tím, že v toxických vztazích se většinou oběť pokouší násilí zastavit všemi možnými způsoby: mlčením, křičením, smířením i bojem. Zkrátka tak nějak doufá, že pokud se k násilí postaví tím správným způsobem, partner přestane.

  Zvláštní zároveň je, že zatímco do manželských intimností jako by nikomu nic nebylo, pokud jde o rozvod, najednou se do házení špíny zapojují i lidé z ulice, stačí si vzít příklad Taťány Kuchařové a Ondřeje Brzobohatého.

  Fanoušci Johnnyho Deppa slaví před budovou soudu.

  Otázkou zůstává, co znamená rozhodnutí soudu pro skutečné oběti domácího násilí. Zda ho nebudou brát jen jako jeden z dalších důvodů, proč mlčet dál, nebo zda se naopak objeví více mužů, kteří začnou svědčit proti vlastním manželkám.

  Ještě zajímavější je to, nakolik je samotné manželství mysteriózní disciplínou.

  Zatímco pět let ve vztahu s Amber málem nepřežila Deppova kariéra, jeho vztah s Winonou vedl k tetování „Winona navždy“, které si neodstranil ani po rozchodu.

  „Po šesti letech mi soudkyně vrátila zpátky můj život,“ dodal Depp ve vyjádření na sociálních sítích.

  Právě na nich proces určitým způsobem žil. V komentářích ho podpořila velká spousta kolegů z branže, jména jako Naomi Campbell a desítky dalších celebrit. Amber na svém profilu komentáře omezila a skoro se zdá, jako by za ní po křivém obvinění stála už jen vlastní rodina. 

  Nám tak nezbývá než sledovat, jak tento přelomový případ ovlivní jejich kariéru a svět americké justice.

  Tento proces má sílu zásadně posunout diskuzi o sexuálním zneužívání ve filmovém průmyslu. 

  Dá se očekávat, že verdikt ve prospěch Johnnyho Deppa může obrátit dopady hnutí Me Too na poměry v showbyznysu, pravděpodobně i ukončit proces, jemuž se na Západě říká „cancel culture“.

  Amber Heard opouští budovu soudu.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

  Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

  Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

  Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

  Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

  Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz