Bohdalová své miliony už asi neuvidí. Bankéř, který jí prodal obrazy, utekl

Bohdalová přišla skoro o pět milionů. | foto: koláž Expres.cz

Před rokem se zjistilo, že Jiřina Bohdalová naletěla podvodníkovi, bývalému VIP bankéři Komerční banky Radku Pokludovi, který jí prodal padělané obrazy v hodnotě pěti milionů korun. Pokluda je od té doby na útěku a soud nyní zrušil jednání s dalšími lidmi, kteří se na podvodu podíleli. Vypadá to, že herečce zůstanou oči pro pláč.

Bankéř, který Bohdalové i jiným známým osobnostem prodával padělané obrazy přímo na pobočce banky, způsobil celkovou škodu 121 milionů. Stále je nezvěstný, poslední informace o jeho pohybu jsou z letiště v tureckém Istanbulu, odkud odletěl na Fidži.

Herečka koupila celkem tři obrazy v hodnotě pěti milionů korun. Poté, co se na podvod přišlo, podala herečka žalobu na banku. „Klientka předpokládala, že obrazy kupuje od Komerční banky. Trestní oznámení je podané na Komerční banku a bude se tato činnost prošetřovat. Není v pořádku, když váš osobní bankéř vám nabízí jménem banky falešné obrazy,“ říká její právní zástupce Michal Morawski.

Pokluda sice s uměním obchodoval, má se ale za to, že sám o tom, že se jedná o padělky, nevěděl. Banka se od jeho chování snaží distancovat, i když je herečka přesvědčena o tom, že banka musí nést odpovědnost.

Herečka navíc od podvodníka kupovala umělecká díla bez smlouvy. „Uzavírali mezi sebou ústní smlouvu. Ta je samozřejmě platná a má stejnou váhu jako smlouva písemná. Může být ale složité ji prokazovat,“ potvrdil tuto informaci Morawski.

Za obraz kubistického malíře Emila Filly s názvem „Zátiší s dýmkou a hrozny“ Bohdalová zaplatila 1,95 milionu korun. Bývalá znalkyně Marie Pospíšilová, která se na podvodu také podílela, ho odhadla na 3,5 milionu. 

Mezi dalšími podvedenými klienty jsou režisér Ivan Zachariáš nebo ředitel rádia Impuls Jiří Hrabák. Naděje Jiřiny Bohdalové a dalších podvedených na vrácení peněz se opět vzdálila.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:39 17. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  155
 • Super
  30
 • Tvl
  21
 • Trapas
  16
 • Sladký
  14
 • Cože
  13
Komentáře