Žena, která má prsty v podvodu na Bohdalovou: Žije s kočkami, obrazy má za pravé

Marie Pospíšilová nás pustila do svého domu. | foto: Tilen Vajt, Jiří Pitrof, Ladislav Křivan

Znalkyně umění Marie Pospíšilová je jednou z aktérek rozsáhlého podvodu s falešnými obrazy, které Jiřině Bohdalové a dalším prodával vysoce postavený bankéř Komerční banky Radek Pokluda. Expres navštívil Pospíšilovou, která ověřovala pravost těchto obrazů, v jejím domě v Řitce u Prahy, kde žena žije sama s několika kočkami mezi vlastní uměleckou tvorbou. Její vyprávění vám vyrazí dech stejně jako dekor jejího domu.

Takto zamotaný a nepřehledný příběh by nevymyslela snad ani oblíbená spisovatelka detektivek Agatha Christie. Chybí v něm už snad jenom vražda, jinak je obsažen vším, co správný příběh má mít. A jednou z ústředních postav je právě do roku 1998 uznávaná soudní znalkyně obrazů Marie Pospíšilová, která do té doby spolupracovala s kriminalisty a Úřadem vlády. Ze dne na den musela ale své razítko znalce odevzdat a již jej nesmí použít.

Jak sama ale přiznává, to jí nezabránilo v tom, aby i nadále ověřovala pravost obrazů, kterou stvrzovala novým razítkem, na němž státní znak zaměnila za čtyřlístek, což je její nové poznávací znamení a značí jím i svou uměleckou tvorbu.

Právě jejím razítkem byla ověřená i pravost obrazů, které od svého osobního bankéře Radka Pokludy koupila i Jiřina Bohdalová. Policie České republiky o pravosti obrazů pochybuje, Pospíšilová si za svým rozhodnutím stojí.

Zatím mě nikdo nepřesvědčil, abych ty obrazy považovala za padělky. Obrazy byly velmi kvalitní a byly vybavené nejkompletnějšími posudky. Zajímalo by mě, co je má přebít. Nic takového neexistuje, co by jejich pravost mohlo znevážit,“ sdělila nám jistým hlasem Pospíšilová, kterou jsme navštívili v jejím domě v Řitce nedaleko Prahy.

Právě tam se před několika lety přestěhovala do domu po svých rodičích, který momentálně obývá s kočkami. „Bydleli jsme tady s mým bratrem, ale ten zemřel,“ přiznala nám Pospíšilová, která tak žije jenom několik málo metrů od další klientky povedeného bankéře, a sice Heleny Vondráčkové. Té Pokluda nenabízel obrazy, ale drahé šperky, jejichž pravost se ale potvrdila.

Obrazy k Pospíšilové vozila na ověření jistá Eva Vaňková, manželka Jaroslava Fröhlicha, který obchoduje s uměním, ale sám mu nerozumí, živil se jako šéf kolotočů v bývalém Sovětském svazu. Překupník obrazů Fröhlich je dalším, kdo figuruje v milionovém podvodu na Jiřinu Bohdalovou.

Marie Pospíšilová nyní přiznává, že kdyby zprvu tušila, že je Eva Vaňková, která u ní nechávala obrazy ověřovat, v příbuzenském vztahu s Jaroslavem Fröhlichem, nepustila by ji přes práh svého domu. Přesto o pravosti obrazů, které Bohdalová koupila a jsou považovány za falsum, nepochybuje.

I když nám během našeho hodinového rozhovoru Pospíšilová velmi důvěrně převyprávěla svůj celý život a pověděla o všech operacích, nemocech, a dokonce i o všech životních křivdách, které se jí staly, o Evě Vaňkové a jejích obrazech ani jednou nezapochybovala.

Devadesát procent obrazů, které se prodávají přes Aukro, jsou podvrhy. Mně před časem přinesl jeden lesník z Dobřichovic soudním znalcem z Opavy ověřený obraz, který byl nahodnocený na deset milionů korun. Šlo přitom jenom o dětskou malůvkou na kusu kartonu, obraz namalovaný akrylem, za který bych nedala ani pět korun. Přitom obraz měl štempl soudního znalce. Já takové razítko sice nemám, ale lidé se na mě obrací, protože mám zkušenosti. A říkám, že ty obrazy byly pravé a velmi důvěryhodné,“ zopakovala nám hned několikrát Pospíšilová, které jsme se zeptali, zda zná Radka Pokludu, osobního bankéře Jiřiny Bohdalové, který jí obrazy prodal, nebo samotnou podvedenou Jiřinu Bohdalovou.

Jméno Radka Pokludy jsem poprvé slyšela až od kriminalistů. Nepřišla jsem s ním nikdy do styku. Jiřinu Bohdalovou jsem jednou viděla na Zahradním Městě v obchodě. Osobně se neznáme,“ sdělila nám žena, která na to, že figuruje v případu mnohamilionového podvodu, kdy jsou hlavní podezřelí na útěku, přičemž soud bude muset najít viníka, působila velmi klidným dojmem.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 22. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  24
 • Trapas
  23
 • Super
  20
 • Sladký
  8
 • Cože
  7
 • Tvl
  7
Komentáře