jít naiDNES.cz

Hádek zamorduje Bohdalovou: To jsou naši adepti na Českého lva, jásají diváci

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek v hlavních rolích filmu, při kterém divákům tuhne krev v žilách. | foto: Koláž Expres.cz

Opuštěnost, samota, zdánlivá nepotřebnost, ale i pocit zmařeného života a promarněných šancí. Scenárista Marek Epstein a režisér Jiří Strach naservírovali takovou podívanou, že divákům tuhla krev v žilách. Snímek Klec, který pracovně pojmenovali Cvrček, dal vyniknout hlavně Jiřině Bohdalové (88) a Kryštofu Hádkovi (37). Jejich výkony diváci vynášejí do nebes a volají po soškách Českého lva.

„Je to takový hutný, sevřený psychothriller. Je to příběh jednoho dne, do kterého pak jsou nastříhané retrospektivy, kde se nám věci doplňují jak v detektivce,“ prozradil během natáčení režisér Jiří Strach, který svůj nový film nejdříve pojmenoval Cvrček. Ten ve filmu hraje důležitou roli, nicméně klec ho v mnoha ohledech přebíjí.

Námět snímku Klec vychází z příhody, která se stala babičce scenáristy Marka Epsteina. „Po cestě z kostela ji zastavil mladý muž a namluvil jí, že je její příbuzný. Jeho záměr byl ale úplně jiný,“ uvedl s tím, že hlavním tématem snímku je především hyenismus, a to jak v jeho zrodu, aplikaci, tak ve fatálním důsledku. 

Diváci byli na snímek hodně zvědaví, za sebou daleko nechal konkurenci, vybralo si jej 1,2 milionu sledujících.

Kryštof Hádek v roli neúspěšného mladíka, jenž se topí v dluzích a sní o herecké dráze, i Jiřina Bohdalová coby opuštěná vdova, bývalá učitelka fyziky a tělocviku, diváky nadchli. Mnoho z nich dokonce volá po tom, aby si jejich výkonů všimli také členové České filmové a televizní akademie, kteří udělují České lvy.

„Seděla jsem v křesle jak přikovaná. Kam se na paní Jiřinku a Kryštofa hrabou hollywoodské hvězdy. Oni jsou HVĚZDY. Prostě dokonalé!“ rozplývala se divačka Petra.

„Bohdalová a Hádek. Čeští lvi 2019,“ tipuje Miroslav.

Diváci si všímají i podobnosti námětu se zfilmovanou novelou Odměna Jarmily Loukotkové. „Detektivka Jarmily Loukotkové Odměna z roku 1975? Tam je vývoj hlavního hrdiny úplně odlišný, snad ten vyhozený klíč je totožný, ale jinak bych tady s plagiátem moc nehazardovala,“ varuje diskutující Lucie.

Jisté je, že snímek Klec dramatickou a na televizní poměry poměrně brutální formou upozornil na fenomén, s nímž se i přes osvětu stále setkáváme. Akcentů na důvěřivost seniorů, jejich osamělost i pocit vlastní nepotřebnosti není nikdy dost...

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat