Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Válka Stracha a Brzobohatého kvůli Andělovi páně: Je v tom msta Kuchařové? Ondřej reaguje

  Spor Jiřího Stracha a Ondřeje Brzobohatého skončil u soudu. Co za tím vším vězí?

  Spor Jiřího Stracha a Ondřeje Brzobohatého skončil u soudu. Co za tím vším vězí? | foto: Profimedia.cz

  Pořádné peklo se strhlo kolem kultovní pohádky Anděl páně. Režisér Jiří Strach nahnal Hudební divadlo Karlín před soud za to, že z filmu udělalo muzikálovou inscenaci, podle něj bez jeho svolení. Padlo už i první opatření, autor muzikálu Ondřej Brzobohatý musel upravit scénář. Zdroje Expresu mluví o mstě a vztazích mezi Strachem, Taťánou Kuchařovou a právě Ondřejem Brzobohatým. Obou jsme se na to zeptali.

  Atmosféra kolem muzikálu je napjatá od začátku. Jiřímu Strachovi se nelíbí, že HDK použilo název filmu či některé scény z filmového scénáře a přitom nemá svolení k užití autorských práv. Ondřej Brzobohatý se zase brání, že Strachovi byla dokonce nabízena možnost muzikál režírovat, ale on o projekt nejevil zájem.

  Ačkoliv Jiří Strach v lednu řekl Blesku, že „úvahy o žalobách jsou zatím předčasné“, teď celý spor skončil až u soudu. A ten vydal první předběžné opatření. Karlínské divadlo musí muzikál uvádět v pozměněné podobě a například vypustit scény, které kopírují ty filmové.

  Ondřeje Brzobohatého fakt, že celá věc skončí u soudu, evidentně zaskočila.

  „Je to rána z čistého nebe. Jirka mě před něčím takovým vůbec nevaroval, nerozumím tomu. Snažím se to ale brát s nadsázkou. Zvládl jsem mučednici, poradím si i s inkvizitorem,“ zareagoval.

  Mučednicí měl na mysli exmanželku Taťánu Kuchařovou, která na něj podala žalobu dokonce před církevním soudem. Kauza se pak propírala v médiích i proto, že někdejší Miss World proti Ondřeji Brzobohatému vyrukovala s pochybností o jeho orientaci kvůli zálibě v převlékání se za ženu.

  Ondřej Brzobohatý a Taťána Kuchařová. Tento pár je definitivně minulostí.

  A zdroje Expresu z prostředí showbyznysu hovoří o tom, že právě Taťána může hrát jistou roli i v žalobě, která se týká muzikálu Anděl páně.

  „Jiří Strach je blízkým kamarádem Taťány Kuchařové, zatímco s Ondřejem Brzobohatým se nebaví,“ prozradil nám člověk, který si nepřál být jmenován. Strach byl přitom před osmi lety hostem svatby Brzobohatého a Kuchařové, tam si ještě s Ondřejem padali kolem ramen.

  Oblíbený režisér a jeho první filmová dáma.

  Redakce s touto hypotézou kontaktovala samotného Ondřeje Brzobohatého. Ten se ale do spekulací pouštět nechtěl.

  „To nevím. Nicméně ta eskalace sebestřednosti mi obecně připadá v poslední době čím dál intenzivnější,“ řekl nám herec.

  Jiří Strach naopak takovou variantu rezolutně odmítá.

  „To je samozřejmě úplný nesmysl. Celý problém se táhne od roku 2019, kdy si HDK zaregistrovalo ochrannou známku na jméno mých filmů Anděl Páně. O snaze parazitovat na mých úspěšných filmech ať si každý udělá obrázek sám,“ uvedl.

  Další variantou by pak mohl být konkurenční boj v muzikálovém prostředí.

  Strach je zřejmě v právu, říká zdroj

  Expres se obrátil také na zdroj, který se velice dobře vyzná ve filmovém prostředí. Ten si myslí, že v soudním sporu ohledně muzikálu Anděl Páně je v právu spíše režisér Jiří Strach.

  „Kdyby neměl ve smlouvě uvedeno, že je držitelem práv anebo že dílo nemůže vzniknout v jiné adaptaci bez jeho souhlasu, nemá proč se soudit. Ten muzikál musel vzniknout tak, ze jeho tvůrci dostali odněkud mylnou informaci, že práva drží původní scenáristka a s ní se dohodli. Nedomysleli však, že je tu ještě Jiří, který něco takového může mít ve smlouvě rovněž,“ říká zdroj.

  „Jediná situace, kdy by tvůrci muzikálu byli v právu, je, že by měli souhlas přímo od České televize jakožto držitele práv. Pak by se dalo namítat, že to tvůrce nemusí zajímat, poněvadž se v tomto případě jedná o vnitřní boj v České televizi, která si tyhle spory musí vyřešit interně,“ dodává.

  Fotogalerie