jít naiDNES.cz

Vzestupy a pády Jiřího Pomejeho (†54): Rozervaný romantik, který si spletl dobu

Filmový nadšenec a životní fanfarón. Herce, dabéra a producenta Jiřího Pomejeho (†54) režisér Zdeněk Troška vystihl naprosto přesně. Muž velkých gest, jenž nade vše miloval svou rodinu a práci. Charismatický dříč, který doplatil na to, že svět viděl očima rozervaného romantického hrdiny, jak vystřiženého ze snímku Andělský tvář, který mu zlomil (finanční a podnikatelský) vaz.

Konec jedné éry. S odchodem Jiřího Pomejeho (†54) jako by navždy odešel nejen muž s podmanivým hlasem, uhrančivým pohledem a okázalými gesty, ale i doba, kterou ztělesňoval. Divoká a nadějeplná 90. léta, kdy se život řítil závratnou rychlostí a člověk měl pocit, že mu svět leží u nohou. Štěstí a úspěch bohužel vyprchaly stejně rychle jako bublinky u levného šumivého vína, kocovina a pachuť ale zůstaly.

Na toboganu devadesátek se vezl i Pomeje. Ten se coby herec do té doby profiloval rolemi neotesaných, vpravdě mužných floutků, kteří tak trochu (nebo víc) kašlou na pravidla a nemají problém s nahotou. Sebejistota herci nikdy nechyběla. Jenže se odmítal smířit s nálepkou testosteronového doplňku vypočítavých paniček, jehož do té doby tak často představoval. 

„Neřízená střela, ale moc hodný kluk,“ řekla o něm Linda Finková, která se s ním potkávala v rádiu.

Pravda, Jiří nikdy nestřílel naslepo. Když už, tak do plných. Ať šlo o večírky, vztahy, nebo práci. Polovičatost neměl rád. Šampaňské objednával po lahvích, když do baru, tak jedině s pořádným doutníkem, ve skvěle padnoucím obleku a ve společnosti krásné dámy, pochopitelně.

Zdání úspěchu v 90. letech bylo tím nejlepším prodejním artiklem. Není divu, že coby producent měl Pomeje dveře všude otevřené, založil společnost Fronda film. Známý herec měl jméno, zkušenosti, kontakty i potřebnou drzost a vystupování. Do karet mu hrály i úspěšné projekty jako Z pekla štěstí nebo Princezna ze mlejna. Po boku měl navíc krásnou a chápavou ženu, herečku Michaelu Kuklovou, kterou si v roce 1994 vzal.

„V návalu radosti z úspěšně odvedené práce nezřídka doplácel na svou naivitu a důvěřivost,“ řekl o Jiřím režisér Zdeněk Troška. I v tomto případě uhodil hřebíček na hlavičku.

Chvíli se zdálo, že Pomeje na co sáhne, to se mu daří. Jenže po letech blahobytu nutně musela přijít i ta hubená. Jenže na to herec nepomyslel. Film Andělský tvář, v němž si zahrál hlavní roli a měl s ním velké plány, krutě poznamenal odchod jednoho z hlavních producentů a následné milionové dluhy, které herci přerostly přes hlavu. Navíc měl pocit, že od něj všichni dali ruce pryč, a zatvrdil se, což nejvíc odnášeli jeho blízcí.

Problémy začal řešit po svém, patřičně po chlapsku, tedy s lahví šnapsu nablízku. Život na vysoké noze vystřídaly exekuce, obsílky a konkurz. „Správkyně mi vzala práva na všechny filmy, které jsem předtím vyrobil. Ztratil jsem i práva na Andělskou tvář, nemohl jsem s filmem nakládat a snažit se, aby třeba vydělal,“ nechal se před pár lety slyšet s tím, že mu nezůstal žádný majetek.

Po neúspěchu Andělské tváře se na čas odmlčel, světla ramp mu však začala záhy chybět. Slušný ohlas zaznamenal Pomeje například v rozhlasovém v éteru. Na Frekvenci 1 moderoval od roku 2010 pořad Česká noc, skončil v roce 2012. Jedné noci tu dokonce zoufalému volajícími rozmluvil sebevraždu! „Nechci blíže komentovat! Ty věci, které se v rádiu udály, mi nedávají jistotu nějaké podpory, takže jsem se rozhodl odejít,“  řekl tehdy ke svému odchodu. 

V březnu 2012 se poprvé objevil na Primě, kde vydržel moderovat necelý rok. Někdo potřebuje někomu sehnat práci a já byl první na řadě. Možná jsem silná konkurence, tak bylo lepší mě odstranit,“ svěřil se krátce po vyhazovu moderátor, který si stěžoval na „ženskou mafii“, zatímco zástupci Primy okolnosti odchodu nikdy nechtěli moc komentovat. V kuloárech se tehdy mluvilo o sexistických narážkách ve vysílání i jeho vztahu k alkoholu. 

Poté se z veřejného života stáhl a věnoval se hlavně rodině. Z krachu v podnikání i z toho, že jako živitel rodiny zklamal, se do konce života nevzpamatoval. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:01 27. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  32
 • Tvl
  15
 • Trapas
  13
 • Cože
  11
 • Haha
  9
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat