jít naiDNES.cz

Jirko, je nám to líto! Veřejnost dojala Pomejeho smrt, rval ses statečně!

Věřil na druhou šanci u své manželky Andrey Pomeje, věřil i v další šanci na život. Chtěl se ho nejprve vzdát dobrovolně, ale pak o něj alespoň kvůli své dceři přijít nechtěl. Jiří Pomeje zemřel v úterý 26. února po těžké nemoci, kdy mnoho měsíců bojoval s rakovinou hrtanu a posléze kostí. Zemřel v umělém spánku, po poslední návštěvě svého kamaráda. Jeho pověst věčného rváče se životem nenechala nikoho chladným.

Těžko byste v českém rybníčku slavných pohledali většího showmana, který ze všech svých životních proher a pádů dokázal udělat velkolepé představení za asistence samotných čtenářů, diváků, novinářů i fotografů.

Jiří Pomeje, herec, dabér a producent, v tom byl mistr. Když už se zdálo, že mu všechno padá na hlavu a nikdy z toho nemůže vyjít dobře, Jiří zmobilizoval všechen svůj šarm, všechny svoje schopnosti a umění hráče, který po celý život hraje jenom vabank, aby pak všem dokázal, že co se týče jeho vlastního příběhu, byla to ta nejlepší produkce, jakou zvládl.

Tam kde by jiní skončili třikrát na kolenou, on se dokázal počtvrté zvednout a namířit si to středem přímo do záře světel, opět rozhodnut dokázat něco velkolepého.

Jeho největším životním zlomem ve slibně rozjeté kariéře obsazovaného dabéra a stále častěji obsazovaného herce se stalo rozhodnutí produkovat film Andělská tvář, kde si zahrál po boku své tehdejší manželky Michaely Kuklové. O problémech snímku toho bylo napsáno mnoho a dnes už ani není jasné, čí přesně byla vina, že divácky celkem úspěšný snímek tratil mnoho peněz, výsledkem rozhodně bylo to, že Jiří Pomeje zkrachoval a dostal se do obrovských milionových dluhů.

Ve filmu Andělská tvář Pomeje zazářil coby ochránce žen. Tedy jedné konkrétní -...

Od té doby nastaly jeho životní eskapády, které popravdě řečeno českou veřejnost zčásti škodolibě bavily, a je pravda, že Jiří šel tomuto novému zájmu s veselým rozmarem naproti. Byl nucen vyhlásit bankrot, rozvedl s Kuklovou a svou cestu zpět na výsluní zkoušel i v civilních povoláních jako například výčepní. Vždy se ale našlo mnoho lidí, kterým jeho osud lhostejný nebyl, Pomeje například dostal šanci jako moderátor nočního vysílání na Frekvenci 1 a slavnou se stala historka, jak zachránil život dvěma sebevrahům, s nimiž si ve svém vysílání povídal, než se dostali do rukou lékaře a policie.

Neméně pozornosti si vysloužil svou svatbou s Ivetou Bartošovou, zpěvačkou stíhanou podobnými démony, jakým Jiří také nedokázal odolat, zejména alkoholu. Jejich velkolepá svatba, kterou platil Jiřího celoživotní přítel a mecenáš Pavel Pásek, jenž nad ním nezlomil hůl nikdy, a to ani do poslední chvíle, sloužila než jako fungující svazek spíše k obveselení národa.

Láska Jiřího Pomejeho a Ivety Bartošové byla divoká a krátká. Jejich svatba...

Jiří dokázal mnoho vytěžit i z rozvodu, jenž očekávaně následoval, historky o tom, jak se po vyhazovu z Ivetiny vily nechal záměrně fotit jako bezdomovec na chatě u potoka, kde se také naoko myl a šamponoval si vlasy, jsou legendárními vzpomínkami na jeho jedinečnou povahu dodnes.

Měl příliš mnoho energie, již těžko krotil, a mnoho nápadů, které naopak nekrotil nikdo. Ostatně nebyl důvod, Jiří vždy figuroval spíše jako srdcař než jako vypočítavý obchodník dělající vše jen pro svůj prospěch. I přestože jeho některé kroky vzbuzovaly udivené kroucení hlavou, doopravdy mu jeho jednání za zlé neměl nikdo.

To se projevuje právě nyní, poté co se včera veřejnost dozvěděla, že po těžké nemoci tento srdcerváč zemřel. I ze svého boje s rakovinou hrtanu, která se mu následně vrátila v podobě rakoviny kostí, dokázal udělat představení, dokázal vzbudit city a opětovný zájem.

S nemocí bojoval veřejně, držel hladovku, vedl si facebookový deníček, vyhrožoval sebevraždou, chtěl umírat a pak zase nechtěl, po operaci hrtanu pil a chodil do hospody, nechával se fotit v dojemných pózách, kdy se snažil zachránit své manželství s Andreou Pomeje, s dívkou, kterou proslavilo jeho příjmení a s níž se dočkal své první a jediné dcery.

Beze zbytku naplnil svůj talent pro drama nejen ve svých dramatických rolích, ale i ve svém životě, kdy nic nebylo tak, jak se mohlo na první pohled zdát. Jiří rád hrál na city a všichni jsme to věděli. Ale i když si občas vysloužil kritiku, sympatie veřejnosti neztratil nikdy, zvláště ne v posledních těžkých dnech svého života a už vůbec ne poté, co se nit jeho osudu přetrhla.

Byl to bavič, byl to „drama queen“, byl to věčný snílek se vzdušnými zámky a byl to nakonec i pokorný muž, který ke své pokoře dospěl až po bolestných ranách osudu, kdy přišel úplně o vše.

Pomejemu zkrachovalo i třetí manželství.

Jiří, je nám to líto, zní z českých diskuzí na sociálních sítích a pod články o jeho úmrtí. Věřili jsme, že to dáš, shodují se lidé, rval ses statečně! Byl jsi bohém, byl jsi bouřlivák a uměl sis užívat života, vzkazují mu.

My si vypůjčíme komentář jednoho diskutujícího, který v záplavě vzkazů napsal toto: „Neodsuzujte ty, kteří se o něco pokusili a selhali. Odsuzujte ty, kteří selhali tím, že se o nic nepokusili.“

Je pravda, že nic lepšího na život Jiřího Pomejeho nebude sedět víc. Pokusil se o vše, co si myslel, že by za pokus stálo.

Jenže 54 let byla příliš krátká doba.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:58 26. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  221
 • Tvl
  22
 • Trapas
  20
 • Haha
  17
 • Cože
  16
 • Sladký
  15
Komentáře

Mohlo by vás zajímat