Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Bylo to náročné, ale hodně nás to naučilo, řekla k manželově nemoci Menzelová

  Jiří Menzel s manželkou Olgou | foto: Facebook

  Po 19. listopadu 2017 se život Jiřího Menzela (†82) a celé jeho rodiny od základů změnil. Po prodělané meningitidě a následné mnohahodinové operaci hlavy oscarový režisér vystřídal několik zdravotnických a rehabilitačních zařízení. Léčil se na Malvazinkách, v Berouně a dolním Posázaví. Až po roce se vrátil domů, kde mu jeho manželka Olga (42) a tým ošetřovatelů poskytovaly 24hodinovou péči.

  Začalo to „nevinnou“ bolestí zubů, která později sevřela celou hlavu krátce poté, co se v listopadu 2017 vrátil ze zahraniční cesty. Krátce nato musel oscarový režisér Jiří Menzel do nemocnice, kde se lékaři rozhodli pro náročnou operaci mozku.

  Podle manželky Olgy šlo o komplikace po těžké meningitidě. Pro Magazín DNES uvedla, že režisér se nakazil meningokokem nejspíše z klimatizace někde v letadle, když v Košicích připravoval operu Falstaff. Režisér pak i s dalšími komplikacemi 20. listopadu 2017 skončil ve střešovické nemocnici.

  „Je to nemoc teenagerů a ani pro mladého člověka není snadné nákazu zvládnout. Byla to obrovská smůla. Lékaři ho léčili silnými antibiotiky. K tomu dostal ještě zánět středouší, který mu operovali,“ řekla tehdy Menzelová, které bylo jasné, že se život celé rodiny od základů změní.

  S nepřízní osudu se slavný režisér i ona sama prali více než statečně. Snažili se na nelehkém období najít i pozitiva. 

  „Není to jednoduché období, ale paradoxně jsem za to vděčná, všichni jsme se hodně naučili. Holky si vypěstovaly sociální cítění, což by se v případě, že by se to nestalo, naučily třeba mnohem později. Důležité je si zachovat nějaký smysl pro humor,“ svěřila se na podzim 2019 Menzelová v rozhovoru pro Český rozhlas.

  „Vždycky říkal, že chce, aby se jeho filmy líbily jak mamince, tak tatínkovi. Jeho otec byl novinář a matka švadlena a šlo o to, aby se člověk mohl u jeho filmů a divadelních her zasmát i si zaplakat. Přesně tohle teď doma máme,“ nechala se slyšet.

  Netajila se tím, že péče o nemohoucího blízkého je náročná nejen psychicky a fyzicky, ale i finančně. 

  „Měsíčně musíme dát dohromady 100 tisíc na péči a vše s tím spojené. Většina z těch peněz padne na práci lidí, kteří mi pomáhají s péčí o Jirku. Peníze čerpáme z toho, co vydělám a co Jirka našetřil,“ doplnila producentka, která si oddechla, když se režisér po roce stráveném po nemocnicích a rehabilitacích vrátil domů.

  „Potřebuje 24 hodin péči. I když existují různá zařízení, nikde nedostanete takovou péči jako doma. Vidím na něm, že tu chce být a je tu rád, my ho v tom podporujeme a děláme to rádi. Ošetřovatelský tým je součástí naší rodiny, našla jsem v nich kamarády, jsou úžasní,“ nešetřila chválou Menzelová, která před nedávnem pořídila dům. Toho si však oscarový režisér moc neužil. 

  Až do poslední chvíle se režisérova manželka snažila, aby si její choť mohl užít vše, co celý život miloval. Ať už to byla návštěva divadla, večeře s přáteli, nebo chvíle s rodinou.

  Vzhledem ke zdravotnímu stavu Jiřího Menzela to mnohdy nebylo jednoduché, i tak si s tím producentka poradila a mohla svému choti dopřát důstojné a šťastné poslední roky života.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

  Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

  Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz