Smutné narozeniny Jiřího Menzela: Nemohl si ani převzít důležitou cenu

Jiří Menzel ve své zatím poslední filmové roli. | foto: Bioscop

Muž, který na stříbrném plátně nechal ožít nejen hrabalovské postavy, má dnes 80. narozeniny. Protože narozeninové oslavy nemá rád, plánoval prchnout do Berlína, kde si měl vyzvednout cenu za celoživotní dílo, a narozeniny by si tak užil po svém.

Namísto narozeninové oslavy leží velikán českého filmu Jiří Menzel (80) v nemocnici, kde se stále zotavuje z operace a infekce meningokokem. Režisérův stav se sice zlepšuje, ale jeho i rodinu to bude stát ještě velké úsilí. Největší oporou a motivací pro něj jsou jeho žena Olga Menzelová (40) s dcerami Aničkou (9) a Evičkou (3), které ho chodí pravidelně navštěvovat do nemocnice a jejichž fotografie má kolem sebe rozestavěné.

Dnes večer se koná filmový festival Berlinale, na němž byl Jiří Menzel oceněn za celoživotní dílo. Sošku si ale pochopitelně sám nemůže vyzvednout, pro něj ji převezme rakouský herec Peter Simonischek, s nímž si Menzel zahrál ve filmu Tlumočník.

Připomeňme, že filmařské ocenění Kamera Berlinale bylo v minulosti uděleno například Clintu Eastwoodovi (87), Danielu Day-Lewisovi (60), Francisi Fordu Coppolovi nebo úplně první ročník Gině Lollobrigidě (90).

Oscarový Jiří Menzel je jeden z našich největších režisérů, který sám často i hrál. Mezi jeho nesmrtelné režisérské kousky patří Ostře sledované vlaky (1966), Perličky na dně (1965), Skřivánci na niti (1969), Slavnosti sněženek (1983), Rozmarné léto (1967), Na samotě u lesa (1976) nebo z novějších Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

Když přátelé a kolegové Jiřímu Menzelovi vzkazovali „brzy se uzdrav, abys mohl oslavit osmdesátku“, mysleli to s nadsázkou, protože ačkoliv oscarový režisér dělá malé, ale významné pokroky, uzdravení ještě chvíli potrvá.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 23. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  6
 • Cože
  6
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Trapas
  5
 • Sladký
  5
Komentáře