Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  „Evík“ po delší době ve společnosti, Lábus pobavil. Kolik brýlí máš, tolikrát jsi člověkem

  Jaroslava Kretschmerová | foto: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

  Výročí založení studia Ypsilon bylo skvělou příležitost vidět po delší době ve společnosti legendárního „Evíka“ Jaroslavu Kretschmerovou (68), která vypadá stále fantasticky. Dostavil se i Jiří Lábus (74), Martin Dejdar (59) či tvůrce a ředitel scény Jan Schmidt (90). Kretschmerová jen zářila, zato Lábus úsměvy nerozdával, ale jeho komediální stránka se nedala popřít.

  Retrospektivní výstava, která je pořádaná ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, zabírá celé dvě patra galerie a návštěvníkům nabídne archivní skvosty. Na pondělním zahájení vernisáže uvedl ředitel a zakladatel Jan Schmid, že těch 60 let s Ypsilonem nebylo jednoduchých, ale popsal studio jako deštník svobody a je překvapený, že se ho tak i podařilo udržet. Šedesátým výročím je dojatý.

  Jaroslava Kretschmerová, Miroslav Kořínek, Jiří Lábus, Jan Jiřan a Martin Dejdar

  „Je to zadostiučinění hlavně pro mě. Ypsilonka, pokud si pamatuji, vždycky existovala pod jakýmsi deštníkem svobody a považuji za zázrak si to udržet,“ řekl k historii divadla Schmid.

  Na výroční oslavu dorazil také Jiří Lábus, na němž jeho věk v ležérní košili a šik červeném svetru rozhodně není poznat. Sice po většinou držel na fotkách vážnou tvář, ale to by nebyl Lábus, kdyby nebyl středem pozornosti se svým suchým humorem, když pózoval se třemi brýlemi na nose.

  Jiří Lábus na retrospektivní výstavě ypsilon
  Jiří Lábus na retrospektivní výstavě ypsilon

  „Já jsem do divadla nastoupil po divadelní fakultě v roce 1972, ten večer jsme v divadle Disk hráli absolventské představení Žebrácké opery a přišel Honza Schmid s Petrem Popelkou, jestli bych nechtěl jít do Ypsilonky do angažmá. No a já jsem náhodu viděl dva dny předtím v Praze hostující Ypsilonku a byl jsem doslova nadšenej,“ vzpomínal Lábus na svůj nástup do studia Ypsilon.

  Členkou je i Jaroslava Kretschmerová, známá jako Evík ze Slunce seno... a vypadala skvěle, nechyběly ani její ikonické červené brýle a rudá hříva, před fotografy pózovala v plné parádě.

  Jaroslava Kretschmerová na retrospektivní výstavě ypsilon
  Jaroslava Kretschmerová na retrospektivní výstavě ypsilon

  Ve Studiu Ypsilon hrála v celé řadě inscenací jako Nadsamec, Amerika, Othello nebo Žert. V lásce ale takový úspěch jako na divadelní scéně neměla. Žije sama, ale životní optimismus jí to nevzalo, vypadá fantasticky a je středem pozornosti kdekoliv, kam přijde.

  Fotogalerie