jít naiDNES.cz

Gentlemani vymřeli a mohou za to jenom ženy, říká Jenovéfa Boková

Jenovéfa Boková má Lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. | foto: Tilen Vajt/Pavel Dvořák

Nedávno shrábla sošku Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli za film Chvilky. Nejenže hraje ve filmech, ale hraje i na housle. Tím se ale neuživí, a tak je ráda za herectví. Obojí ji baví. To je Jenovéfa Boková (26), dcera známého aktivisty Johna Boka a sochařky Jitky Bokové. V rozhovoru pro magazín Žena a život prozradila, jaká je ve vztahu s mužem a proč si myslí, že za vymřením gentlemanů jsou ženy a matky.

Jenovéfa Boková, jedna z našich největších koček v showbyznysu, má našlápnuto na kariéru snů. Nedávno si zaběhala ve filmu Ženy v běhu s Terezou Kostkovou, odnesla si Českého lva, a když zrovna netočí, hraje na housle.

Jinak má ale ráda čas pro sebe a na rozdíl od mnoha lidí nemá problém s tím, když zrovna nemá co dělat. „Všichni jsme neustále na příjmu a chlubíme se nabitými diáři. Okolí vás má za divnou, když na otázku ‚Co teď děláš?‘ odpovíte, že momentálně nemáte žádné plány. Já to ale říkám a nemám s tím žádný problém,“ říká s klidem Jenovéfa v rozhovoru.

Další film bych měla natáčet až na podzim a do té doby se chystám dělat jediné – jen tak žít a studovat. Jsem vděčná za to, že mám v tomhle takové štěstí. Mám něco našetřeno,“ pokračuje herečka a připouští, že rozhazovat vysloveně nemůže, protože nikdy neví, jestli jako herečka bude mít práci, nebo ne.

„Ale tak jsem si to vybrala a tak to chci,“ dodává s tím, že na druhou stranu zažívat někdy „nudu“ je podle ní vlastně prospěšné. Nuda je skvělá, protože v ní vznikají kreativní věci. Lidé hledali zdroj zábavy a zapojovali fantazii. Dneska se zabavíme civěním do mobilu a to nám stačí,“ myslí si kráska, která je momentálně ve vztahu s vítězem reality show Robinsonův ostrov Martinem Složilem.

V partnerských vztazích se ale chová různě. Záleží na tom, s kým zrovna jsem. Mám za sebou tři velké vztahy a v každém jsem se chovala jinak. Jeden přítel mi dával klid, druhý ze mě dělal hysterku. V každém případě jsem ráda za všechno, co jsem si prožila. I za momenty, kdy jsem byla totálně na dně a mohla si oči vyplakat,“ připouští Jenovéfa s tím, že se teď cítí silnější a poučenější.

Herečka a houslistka sebe samu označuje za silnou ženu a je pro rovnoprávnost mezi muži a ženami.

„Jsem, doufám, silná žena, muže vnímám jako partnera a nemám potřebu se s ním srovnávat. Chci rovnoprávnost, co se týká platů a možností, ale zároveň sázím na ženskost a jemnost. Extrémy a radikální řešení nemám ráda,“ vysvětluje půvabná držitelka Českého lva.

„Když slyším, že nějaká holka seřvala kluka, protože jí chtěl podržet dveře nebo kabát, nechápu to,“ podivuje se. Takovou situaci nepovažuje za sexismus, ale za slušnost a galantnost. 

„Když mužům nedáme prostor a chováme se k nim jako panovačné velitelky, nedivme se, že ztrácejí ochranitelský pud a stáhnou se do své ulity. Už docela dlouhou dobu se říká, že gentlemani vymřeli, a jestli za to někdo může, tak ženy. Ať už jako partnerky, nebo i maminky,“ tvrdí Jenovéfa.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:53 4. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  163
 • Haha
  23
 • Trapas
  18
 • Cože
  14
 • Sladký
  14
 • Tvl
  13
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat