jít naiDNES.cz

Po debaklu s Třincem to potřeboval. Jaromír Jágr si jde na Hrad pro druhé státní vyznamenání

Po debaklu s Třincem na vlastním stadionu není sice Jaromíru Jágrovi moc do řeči, náladu si ale může večer spravit na Pražském hradě. Právě tam totiž jako první sportovec v éře České republiky podruhé získá z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání.

Jméno Jaromíra Jágra otvírá dveře nejen v Česku, ale i ve světě. Nejenže je nejlepším Evropanem, který kdy v zámořské NHL hrál, ale také dvakrát získal Stanley Cup, jednou olympijské zlato a doma má i dvě zlaté medaile z mistrovství světa.

Co se medailí týče, v posledních letech nemá ten správný tah na branku. Tu poslední získal před osmi lety na mistrovství světa v hokeji, kdy český tým skončil na bronzové příčce.

Dneska si Jágr může spravit chuť. Po drtivé porážce s Třincem by dnes večer neměl na Pražském hradě scházet mezi osobnostmi, které bude dekorovat prezident Miloš Zeman státním vyznamenáním. Pro Jágra, který medaili Za zásluhy II. stupně získal před devíti lety od Václava Klause, je to tak dvojnásobná pocta.

Zatímco Klaus Jágra ocenil po mistrovství světa v Německu, odkud si český tým přivezl zlaté medaile, není tajemstvím, že Zeman Jágra hodlá vyznamenat medailí Za zásluhy I. stupně především za jeho osobní angažování v budování vztahů s Čínou, kdy se v dubnu letošního roku stal ambasadorem čínského hokeje.

Hokejová legenda byla sice za svou cestu do Číny kritizována, Jágr ale argumentoval, že mu jde především o prezentaci hokeje.

„Kdo kdy hrál hokej, nebo se na něj díval, musí se mnou souhlasit a musí říct, že to je jeden z nejkrásnějších sportů, a já si opravdu myslím, že si zaslouží větší popularitu po celém světě. A já budu dělat maximum pro to, aby se tak stalo,“ uvedl tehdy Jágr.

Slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu začne dnes ve 20 hodin. Prezident Miloš Zeman by měl udělit 42 vyznamenání.

Kromě Jágra by se této pocty měl dočkat i bývalý prezident Václav Klaus, vojenský psovod Tomáš Procházka (in memoriam), fotograf Jan Saudek či zpěvák Josef Zíma.

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat