Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Prosila nás o pomoc, vzpomíná kamarád Jany Andresíkové. Okradla ji její rodina?

  Jana Andresíková podle Reného Kekelyho umírala zklamaná. | foto: Archiv Reného Kekelyho

  V nedožitých osmdesáti letech zemřela v pondělí herečka Jana Andresíková. Podle jejího kamaráda a manažera Reného Kekelyho konec života protrpěla. Proč prosila na sklonku svého života přátele o pomoc?

  Byla vážně nemocná a ve svém těle neměla snad jedinou kost, kterou by si v průběhu svého života nezlomila, přesto podle slov Reného Kekelyho mohla Jana Andresíková žít.

  Stačilo by prý, kdyby se o ni její rodina lépe starala.

  „Poslední roky života prožila bohužel ve velkém stresu. Několik let předtím jí byla diagnostikována Alzheimerova choroba, čehož si mnozí vůbec nevšimli, protože ona tak nepůsobila. Až poslední rok a půl působila občas zmateně, nicméně vše si pamatovala, lidi poznávala, a kdo neznal její diagnózu, nepoznal by to. To však způsobilo, že pod ‚záminkou‘ péče ze strany rodiny, s níž desítky let neměla dobré vztahy, protože se k ní jediná dcera, manžel a pět vnoučat nechovali vždy dobře, prodala v létě 2018 zcela pod cenou svému vnukovi Tomášovi novostavbu na Mělnicku, která měla dvakrát takovou hodnotu. O tom, že toho vzápětí litovala a pochopila, že udělala něco, čeho bude litovat, je snad zbytečné se zmiňovat,“ popisuje Kekely.

  „Peníze si chtěla užít, pořídit si za ně důstojné bydlení a hlavně dobrou zdravotní i rehabilitační péči. Ovšem větší část peněz z částky si dva týdny po prodeji domu na svůj účet prokazatelně převedla její dcera Michaela Binderová. O tom neměla Jana Andresíková tušení. Následně jí slíbili, že jí u druhého vnuka v Mělníku vybudují útulný byteček. To se nestalo. Nakonec ji totiž loni začátkem roku z minuty na minutu, pod záminkou, že jedou na výlet, přestěhovali do přibližně 20 metrů čtverečních velké místnosti s jedním oknem, kde se dala otevřít jen ventilačka. Kde v tmavém koutě měla svou polohovací postel, štendr s pár kusy oblečení. Nevhodný gauč, dvě skříňky, televizi, malou linku, ledničku a v koupelně pračku. V předsíni pak část knihovničky. Jana Andresíková tam byla nešťastná, zoufalá. Prosila nás, své přátele, o pomoc,“ říká Kekely s tím, že herečce měly údajně přestat chodit i výpisy z účtu z banky.

  Rodina oblíbené herečky měla podle jejího manažera a kamaráda následně požádat soud o celkové zbavení její svéprávnosti.

  „Řešil to mělnický soud, následně odvolací Krajský soud v Praze, který ale coby poručníka určil město Mělník pro spory v rodině. Sama herečka si přála, aby poručnicí byla její nejbližší přítelkyně, s níž se přátelila 47 let, paní Anna Vrbová. Vyslovila toto přání i před soudním znalcem, mnoha lidmi, svědky. Soud nevyhověl a 1. října rozhodl takto,“ popisuje Kekely s tím, že měla být podána i žaloba na neplatnost prodeje domu vnukovi Tomášovi.

  „Po dlouhých průtazích bylo líčení nařízeno na 3. listopadu. Toho se bohužel Jana už nedožila,“ dodává.

  Nejde ale jen o slova naštvaného manažera. Podobně mluvila Andresíková loni v srpnu.

  „Podivná garsonka s jedním oknem, sociálem, kde by se za chvíli zbláznil i mladý a zdravý člověk, byla pro mě noční můrou. Dali mi tam pár věcí a zbytek neřešili. Neměla jsem sílu vzdorovat, byla jsem zoufalá a bezradná,“ popsala herečka své bydlení, které jí její rodina zařídila. Prý byla okradena vlastní rodinou.

  „Na moje dotazy, kde mám velkou část svého nábytku, cenností, oblečení, obrazů, osobních věcí, jsem nikdy odpověď nedostala. Stejně tak, když jsem se ptala, kde jsou peníze za dům, vždy se odpovědi vyhýbali, abych se nestarala. Dům jsem vlastně ani prodat nechtěla, byla jsem spíše postavena před hotovou věc a donucena,“ tvrdila před rokem Blesku.

  „Aby toho nebylo málo, potají podala u soudu návrh na řízení o mém částečném zbavení svéprávnosti. Vše má v rukou můj právník. Je už podána jak žaloba, tak trestní oznámení a já už opravdu nebudu diplomat a ten tichý hlupák, který bude jen kývat, jak rodinka chce,“ říkala tehdy herečka.

  Zkusili jsme kontaktovat i její dceru Michaelu Binderovou. Ta nám sice zvedla telefon, když jsme jí ale řekli, o co jde, omluvila se, že nemá čas, abychom jí zkusili zavolat později. Už nám ale telefon nevzala a nereagovala ani na SMS zprávy.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

  Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

  Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

  Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

  Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

  Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz