jít naiDNES.cz

Rakovina, deprese, touha po dětech: Život exhvězdy Novy Jana Vávry připomíná horor

Moderátor politického pořadu Sedmička se změnil k nepoznání. | foto: Profimedia.cz/Facebook.com

Bývalý šéf zpravodajství televize Nova Jan Vávra (64) byl v devadesátých letech za velkou hvězdu, za kterou stál sám generální ředitel Vladimír Železný. Jenže každá sláva jednou končí a pád zažil i moderátor pořadu „7 čili sedm dní“. A to nejen na poli pracovním, ale především v soukromí, kdy párkrát musel bojovat i o holý život.

Než moderátor Jan Vávra nastoupil na Novu a stal se vlivným mužem, věnoval se herectví, které dokonce vystudoval na DAMU. Živil se jako herec do roku 1990, kdy byl členem Činoherního klubu, Divadla na Vinohradech či Divadla S. K. Neumanna.

Ale po rozpadu komunistického režimu už nechtěl pobíhat po jevišti, ale chtěl se věnovat něčemu smysluplnějšímu: zvolil si novinařinu. Podílel se na vzniku první celoplošné soukromé televize u nás, a sice televize Nova. Tam pak nastoupil jako šéf zpravodajství a vedl politický pořad.

Vždycky působil noblesně, s nadhledem a vypadalo to, že je opravdu úspěšný člověk. Jenže přišly problémy v televizi a pak se to s Vávrou jen táhlo. Na Nově zažíval takové stresy, které dodnes vyčítá Vladimíru Železnému, jemuž byl pravou rukou.

„Znali jsme se od roku 1990, ale zhruba dva tři roky po začátku vysílání si začal říkat, proč by zisky měly jít Američanům a že by tu něco mohlo zůstat. S tím začaly různé projekty,“ popsal Vávra pro iDnes.cz.

„Jeho příběh je příběh inteligentního, schopného člověka, ale ta moc peněz a vliv ho zkazily tak, že na svoje liberální ideály zapomněl,“ doplnil s tím, že dnes rozhodně nejsou kamarádi, kteří by se stýkali a zašli spolu na pivo.

S rakovinou bojoval celkem třikrát

Životem zkoušený Vávra dost zestárl a shodil vousy.

Životem zkoušený Vávra dost zestárl a shodil vousy.

Jenže ten dlouhodobý stres a napětí v práci si vybraly svou daň. Moderátor na sebe dlouhá léta nedbal, k doktorům nechodil, až se mu to málem nevyplatilo. Onemocněl totiž rakovinou a pomohl mu jen včasný zásah lékařů.

Přesně v den, kdy byl ze své funkce odvolán generální ředitel Novy Vladimír Železný, mu doktoři objevili karcinom a musel na okamžitou operaci. Následovalo ozařování, které ho ale nezastavilo v tom, aby zvolnil pracovní tempo. Ba naopak, ještě přidal, aby na problémy zapomněl.

Jenže rakovina se po pár letech objevila znovu. Naštěstí byl pod stálým lékařským dohledem, tak na to přišli brzy a následovala opět operace. Jen už nepodstoupil ozařování, ale musel na chemoterapii, z níž mu bylo dost zle. Byl na tom psychicky tak špatně, že dokonce uvažoval o smrti, říkal si, že už se mu krátí jeho čas. Ale z nemoci se nakonec opět dostal, aby se nemoc opět po letech ozvala a opět musel podstoupit zákrok, jen už bez ozařování a chemoterapie.

Smutná touha po miminku

V minulosti byl pravou rukou Vladimíra Železného.

V minulosti byl pravou rukou Vladimíra Železného.

Ale zdraví není to jediné, co Jana Vávru dodnes trápí a ničí. Vždycky toužil po dítěti, které by neslo jeho jméno a on měl svého nástupce. I když se o početí s první manželkou snažili dlouhé roky, děťátka se nikdy nedočkali. Zkoušeli dokonce adopci.

Byl už smířený s tím, že dítě nebude jeho krve, ale bude ho moci milovat jako vlastní. Bohužel si ale v době komunismu nesedl s psycholožkou, která manželům dělala různé testy a zasahovala jim každý den do soukromí, takže je označila za nevhodné pro adopci, čímž se jejich sen rozplynul jako pára nad hrncem.

Manželé se z toho nikdy nevzpamatovali a po devatenácti letech přišel rozvod. Nedokázali tu bolestnou ránu překonat, tak šli radši od sebe. Ale Vávra dlouho nezůstal sám. Našel si novou ženu, s dvěma dětmi, tak své otcovské touhy mohl uplatňovat na nich.

Ale i tak chtěli společné miminko. S ženou mladší o osm let se nevzdávali, zkoušeli všechny formy početí, ale bohužel marně. Jako v prvním manželství se moderátor následovníka nedočkal a už asi nedočká.

Milovník zvířat

Záliba v koních mu zůstala.

Záliba v koních mu zůstala.

Proto svou touhu převedl na zvířata. Jako by u nich našel útěchu, mohl jim dávat svou lásku a starat se o ně. Pořídil si koně, na kterých závodně jezdí, má psy, kočky, ovce, kozy. V nejhorším období ho zvířata držela nad vodou, protože věděl, že se o ně musí starat.

A čím se vlastně bývalý moderátor živí dnes? Je ředitelem televizní produkční společnosti a do toho pracuje pro Český rozhlas, kde má diskuzní fórum, rád se stále vyjadřuje k politickým situacím.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 neděle 9. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  92
 • Tvl
  26
 • Trapas
  20
 • Haha
  18
 • Cože
  18
 • Sladký
  12
Komentáře

Mohlo by vás zajímat