Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Jan Rajnoch o sebevraždě Pergla: Proč je těžké překlenout konec kariéry?

    Fotbalisté končí kariéru kolem 35. roku života. Pak se musí rozhodnout, co dál. | foto: Expres, Tilen Vajt

    Hostem Telebrit byl fotbalista Jan Rajnoch (36), který mluvil o sebevraždě Pavla Pergla a o tom, zda ukončení vrcholové sportovní kariéry může být pro fotbalisty natolik stresující, že sáhnou k takto krajnímu řešení. Nebo naopak kariéru vrcholového sportovce prodlužují až na samotnou hranici únosnosti, a to právě ze strachu z „konce“, kdy si fotbalisté znovu musí najít náplň života a nový způsob obživy.

    Pro vrcholové sportovce, ať už se jedná o fotbalisty, hokejisty, nebo biatlonisty, nastává zlom v momentě, kdy už jsou moc staří na to, aby mohli v kariéře takové úrovně pokračovat dál. U fotbalistů se tento věk pohybuje kolem pětatřicátého roku života a právě v této době je zapotřebí, aby se sportovec rozhodl, co dál. Jak se bude živit? Čím vyplní další etapu života?

    Pro mnohé je toto období natolik náročné, že si sáhnou na život. Nedávno takto ukončil svůj život v jednačtyřiceti letech fotbalista Pavel Pergl. „Měl po kariéře, ale měl nějakou budoucnost připravenou, udělal si kondiční kurzy a měl trénovat jako kondiční trenér. Ale něco tam bylo v rodině, nevím, co ho vedlo až k tak krajnímu řešení,“ vyjadřuje se Rajnoch.

    Když je fotbalista úspěšný, ty peníze má, může si dovolit, co chce, a nepřemýšlí nad svojí budoucností. Neplánuje, co bude dál po kariéře. Jediné, co plánuje, je jít ráno na trénink, odmakat to, o víkendu zápas, který chce vyhrát. To je všechno. Pak přijde ten zlom po kariéře a člověk najednou neví, co bude dělat, nic kromě fotbalu neumí,“ přibližuje dál, jak fotbalisté vnímají konec kariéry. Z absolutního výsluní se dostanou do zákrytu, přestane o nich být slyšet z médií, skončí tvrdý každodenní režim a jsou postaveni před situaci najít si novou náplň života.

    „Odmala člověk jede v režimu až v průměru do pětatřiceti let a z toho se těžko vyskakuje, chvíli to trvá. Člověk musí trochu najít sám sebe, co by mohl dělat do konce života. Tím obdobím hledání projde úplně každý. Ať už jsem to já, nebo třeba Jarda Jágr, který nechce také skončit, protože se bojí tohohle období,“ pokračuje fotbalista a zmiňuje naši hokejovou legendu. Jaromír Jágr je ukázka toho, když se sportovci své vášně nechtějí vzdát, navzdory tomu, že fyzické síly a hlavně jejich výkony už neodpovídají požadavkům vrcholového sportu, a konec všemožně odkládají.

    „Pro mě taky nebylo úplně jednoduché vystoupit z toho vlaku. Ze začátku jsem si říkal, že je to super, že si odpočinu, ale samozřejmě po čase mi to začalo chybět. Teď hraji už nižší soutěž a opravdu jsem tápal, co a jak dál, ale nakonec mi přišlo pod ruku taky trénování, začal jsem studovat trenérskou licenci a chodím do televize komentovat ligu, což mě strašně baví,“ ukončuje Jan Rajnoch rozhovor vlastní zkušeností.

    U sportovců se o „zlomovém období“ mluví především proto, že jim skončí pevně stanovený režim, a také v souvislosti s relativně nízkým věkem, kdy se sportu musí vzdát.

    Na druhou stranu se změnou profese a s potřebou najít si novou obživu se setkává téměř každý, ať už je to čerstvě po škole, nebo kdykoliv jindy v průběhu profesního života. Je stále častější, že například top manager po deseti letech hektického života řekne stop a začne třeba šít boty. Kariéru mění stále víc lidí, v zahraničí je to až pětkrát za život, u nás zhruba dvakrát.

    Na rozdíl od špičkových fotbalistů má řadový občan na účtě často na zaplacení jednoho nájmu, natož zásobu několika milionů, která by jim umožnila nad změnou kariéry se hlouběji zamýšlet.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 23:12 pátek 7. září 2018. Anketa je uzavřena.

    • Tvl
      17
    • Super
      14
    • Haha
      11
    • Trapas
      10
    • Sladký
      9
    • Cože
      8