Průvod bude! Starosta ho sice zakázal, magistrát ale Kočkovým vyhověl

Radnice Prahy 3 málem zhatila pozůstalým po Janu Kočkovi (†28) jejich megalomanské plány na poslední rozloučení s korunním princem slavného kolotočářského klanu. Kvůli kočáru taženému šesti koňmi se v pátek zastaví doprava na Vinohradské třídě na tři hodiny. Průvod by měl vést od kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad až k Olšanským hřbitovům. Vedení Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem s průvodem nesouhlasí. Vadí jim také, že by se měl oslavovat někdo, kdo zabil jiného člověka. Magistrát hl. města Prahy ani Policie ČR v průvodu problém nevidí. Schválená uzavírka je nahlášena od 12 do 15 hodin, podle organizátorů by však průvod neměl trvat déle než třicet minut.

Když se ukázalo, že dopravní nehodu, při níž nezahynul jenom Jan Kočka mladší, ale i nevinný řidič nákladního vozu, spekulovalo se, že se rodina bude chtít se svým korunním princem rozloučit v tichosti. Toto se ale nepotvrdilo. 

Jak jsme vás již informovali, poslední rozloučení s Janem Kočkou mladším, který měl během úprku od jiné dopravní nehody zazmatkovat a na sjezdu najet do protisměru, se uskuteční v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze 3. Tím to ale nekončí.

Kočkovi měli totiž podle informací Expresu požádat Prahu 3 o uzavření celé Vinohradské ulice, aby mohli za koňským spřežením se šesti koňmi bez problémů dojít v průvodu z náměstí Jiřího z Poděbrad až na Olšanské hřbitovy. Takovou žádost jim ale radní Prahy 3 smetli ze stolu. Podle našich nepotvrzených informací rodina od města žádala alespoň alternativní trasu, která by vedla přes park a nekomplikovala dopravu přes hlavní tepnu, tedy ulici Vinohradskou.

O tom ale starosta Prahy 3 Alexander Bellu nechtěl ani slyšet. V tiskovém prohlášení se vyjádřil, že nepovolí tento pátek v Praze 3 žádný okázalý smuteční průvod pro Jana Kočku mladšího.

„Naši občané mají dost jiných dopravních omezení, nemá proto smysl zastavovat na dvě hodiny dopravu na tak frekventované ulici, jako je Vinohradská. Navíc nerozumím tomu, proč bychom v naší městské části měli takto oslavovat člověka, který svým nezodpovědným jednáním způsobil tragickou smrt řidiče kamionu. To ale samozřejmě neznamená, že rozporuji nárok rodiny na důstojný pohřeb a pietu,“ napsal v tiskové zprávě starosta Bellu.

Starosta Bellu vzal na zřetel i příbuzné po mrtvém řidiči. Pro rodinu by mohlo být citově mučivé sledovat velkolepý pohřeb muže, který jim zabil syna. Politicky vlivná rodina Kočkových se ale s představou posledního rozloučení bez okázalého průvodu nechtěla smířit. A vyšlo jim to!

„Pochod projednala Policie ČR i dopravní podnik a bylo jimi k němu uděleno kladné stanovisko. Organizátoři tak mají zákonem dané podklady a magistrát nemá důvod jim průvod zakázat. Zhruba před deseti lety se v Praze konal podobný smuteční průvod,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Stejným způsobem se rodina rozloučila i se zabitým Václavem Kočkou mladším, kterého před deseti lety na křtu Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko. I jeho rakev nechala rodina dovézt ve skleněném kočáře z Břevnovského kláštera až na hřbitov v Řepích. 

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:11 7. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  157
 • Trapas
  131
 • Tvl
  41
 • Haha
  25
 • Cože
  19
 • Sladký
  10
Komentáře

Mohlo by vás zajímat