Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  David Rath na pohřbu Kačera: Pomáhal mi, když jsem byl ve vězení. Přišel jsem poděkovat

  Řada kolegů z branže v čele s otcem českého filmu Jiřím Bartoškou se dnes dopoledne přišla rozloučit s hereckým bardem Janem Kačerem. Překvapilo ale také pár tváří z politického prostředí. Vedle Miroslava Kalouska a Jiřího Pospíšila to byl někdejší ministr zdravotnictví David Rath. Kačer mu totiž společně s Táňou Fischerovou pomáhal, když pykal ve vězení za korupční kauzu.

  David Rath přišel do Národního divadla sám, tiše a nenápadně. Pozoroval program plný smutečních projevů, pak se přidal k potlesku vestoje a stejně nenápadně zlatou kapličku opustil.

  Expres někdejšího ministra a hejtmana Středočeského kraje, který byl téměř přesně před rokem definitivně propuštěn z vězení, chytil až na ulici. A zeptali jsme se ho, jak se vlastně s Janem Kačerem poznal.

  „Poznali jsme se v době, kdy se Jan Kačer přátelil s Táňou Fischerovou, se kterou jsem já hodně spolupracoval, když byla ještě poslankyní. Já s ní poměrně často konzultoval různé věci jako ministr a také mi pomáhala ve Sněmovně různé věci prosazovat. Tehdy jsem poznal i pana Kačera,“ vysvětlil David Rath.

  Jenže to nebylo vše. Jan Kačer se také společně s Fischerovou za Ratha postavili, když na něj soud v souvislosti s korupční kauzou uvalil útěkovou vazbu. A zaručili se za něj, že určitě prchnout nehodlá.

  „Nejvíce jsme se sblížili v okamžiku, kdy jsem se dostal do vězení. Pan Kačer společně s Táňou Fischerovou za mě opakovaně dávali záruky. Aniž by nás předtím vázalo nějaké vyloženě přátelství, tak pan Kačer mi zcela spontánně takto pomohl,“ vzpomíná Rath.

  Mezi smutečními hosty byl bývalý politik David Rath.

  Tehdy se sblížili o něco více. A několikrát se později sešli na přátelské bázi. Zeptali jsme se proto někdejšího ministra, zda má s Janem Kačerem i nějakou vtipnou příhodu.

  „Potom jsme se párkrát potkali a měli jsme možnost si alespoň krátce popovídat. Třeba i v nějaké hospodě (smích). A vtipná příhoda... On mě jednou zval na diskuzní večer se svými kamarády. Ale hned nato říká: „No, akorát oni vás všichni docela dost nesnáší a nadávají mi, že se vás tolik zastávám!“ prozradil Rath pobaveně.

  Jiří Pospíšil, Miroslav Kalousek

  „Lidsky jsem mu tedy dnes přišel ještě jednou poděkovat. Je to smutná věc pro celou naši zemi,“ dodal smutně.

  „Takových lidí, kteří jsou moudří, mají nadhled, přesah, těch není v žádné společnosti nekonečné množství. Většina z nás jsme hádaví a tak, ale pak Kačer měl skutečně nadhled. Životní moudrost získáte přibývajícím věkem, zkušenostmi a tak dále. A když takoví lidé odejdou, tak za ně nemáte náhradu. Odchází generace, kde takových lidí bylo více, a než další taková generace doroste, tak takoví lidé scházejí,“ uzavřel David Rath.

  Fotogalerie