„Masaryk není vývozní artikl. Lidé ho nepochopí,“ tvrdí režisér Jan Hřebejk

29. března 2017
Nový snímek Masaryk vyvolal získáním celkem dvanácti Českých lvů mnoho dohadů. Jedni film podporují, druzí haní. Za jeho uvedením až po vyhlášení prý stojí promyšlený kalkul. Ke skandálu se proto rozhodl vyjádřit i známý režisér Jan Hřebejk, který uznal jedno: „Ano, byla to strategie. Ale ne podvod!“

Letošní České lvy jednoznačně ovládl jediný snímek, a to Masaryk. Získal celkem 12 sošek, a to i přes to, že měl oficiální premiéru až začátkem března. Filmaři se navíc rozčilovali, že je jeho účast na Lvech jen promyšlený kalkul a vypočítavost.

Poprvé se k tomu pro iDNES.cz vyjádřil Jiří Bartoška a následovali další, dokonce i prezident samotné Akademie Ivo Mathé.

Některým to přirozeně zkazilo náladu, to využití a zneužití pravidel. Musíme si říct, jestli je to opravdu zásadní zneužití, nebo producentská strategie, která si vyžádá úpravu stanov,“ uvedl v reakci na nespokojenost filmařů pro Radiožurnál Mathé.

Držitel tří Českých lvů Jan Hřebejk

Na to zareagoval v rozhovoru pro DVTV Jan Hřebejk.

„To, že ta strategie byla taková, že měl film premiéru až po vyhlášení, v tom žádný podvod není. Je to jen strategie. Akorát je škoda, že divák u televize pak nemá žádné napětí, protože to neviděl,“ řekl režisér.

Šlo producentům Masaryka pouze o peníze?

Celá záležitost nejvíce rozlítila asi předsedu asociace producentů Pavla Strnada, který chování producentů Masaryka označil za „ojebávání Akademie a vychcanost“. Kvality samotného filmu si však nikdo z odborníků netroufá napadat.

„Masaryk je senzačně udělaný. Je to přehlídka toho, jak lidé tady opravdu umí skvěle to své řemeslo. Mě spíše mrzelo, že se pak objevoval názor, že i jednooký mezi slepými králem. Přitom třeba Olga Hepnarová zahajovala Panoramu, což je druhá nejdůležitější sekce v Berlíně, do toho Rodinný film vyhrál obrovský festival v Tokiu. Učitelka se prodala do 40 zemí světa,“ vysvětluje Hřebejk.

Na závěr však dodává jedno: „Není to to, co by to chtělo strašně být, a to vývozní artikl. Je to pro lidi v zahraničí příliš složité. Nemá šanci se v tom zorientovat ani Čech, který nemá maturitu z dějepisu.“

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 čtvrtek 27. července 2017. Anketa je uzavřena.

  • 9
  • 9
  • 5
  • 5
  • 4
  • 3
Komentáře