Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Sexuální skandál psychiatra Cimického: Nasadili na něj volavku, reportáž šla do trezoru. Proč se vše tutlalo?

  Jan Cimický ve svém bytě v devadesátých letech | foto: archiv

  Psychiatr Jan Cimický (73) měl dlouhodobě zneužívat ženy. Vše se prý tutlalo desítky let, kdy mohl řádit. Informace o tom, že se měl dopouštět sexuálních útoků na pacientky, se objevovaly řadu let. Už v roce 2001 přinesli reportéři týdeníku Týden zpověď ženy, kterou měl podle jejích slov Cimický sexuálně zneužít. O jeho nestandardních léčebných praktikách se navíc v roce 1999 točila reportáž do pořadu Na vlastní oči. O té se měl Cimický dozvědět a nikdy se neodvysílala. Proč se tolik let nic nedělo a známý psychiatr zůstával miláčkem médií, celebrit a politiků?

  Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit Janu Cimickému vyznamenání otevřelo Pandořinu skříňku, která ve společnosti bobtnala třicet let. Herečka a zpěvačka Jana Fabiánová reagovala na fakt udělení státního vyznamenání podivem na sociálních sítích. Popsala, jak ji tento lékař sexuálně napadl. I když příspěvek záhy smazala, další ženy se začaly ozývat, následovala reportáž pořadu 168 hodin o zkušenostech pacientek psychiatra Cimického. 

  Zneužita lékařem

  Přitom to není poprvé, kdy populární psychiatr musí čelit podobným nařčením ze strany bývalých pacientek. Nás především zaujal článek v časopise Týden, který byl zveřejněn 14. května 2001 a jehož autorkou byla Krystyna Wanatowiczová. Jmenoval se Zneužita lékařem. Popisuje, proč musel Cimický v roce 1996 opustit post primáře psychiatrické kliniky v Bohnicích. 

  „Některé terapeutické postupy jsme hodnotili odlišně, a proto jsme se rozešli po rychlé dohodě,“ citoval článek ředitele léčebny Zdeňka Bašného. Ten na otázku, jaké konkrétní postupy má na mysli, odvětil: „Vždyť vy víte, o čem mluvím.“ 

  Cimický byl donucen léčebnu opustit ve chvíli, kdy se objevily dvě písemné stížnosti, které obsahovaly obvinění ze sexuálního zneužívání. „Ačkoli jsem neměl v ruce přímý důkaz, vnitřně jsem ta obvinění nemohl vyloučit. Ve svém nynějším působišti (soukromá klinika Modrá laguna, pozn. red.) je už zodpovědný jen sám za sebe,“ dodal Bašný.

  Kdo by věřil alkoholičce?

  Reportáž časopisu Týden přinesla šokující pasáže se svědectvím pětadvacetileté Aleny, jež se v bohnické léčebně ocitla kvůli těžkým depresím a závislosti na alkoholu. Nedokázala se smířit s tím, že je lesbička. A na starost ji dostal právě Cimický. Podle slov samotné pacientky spočívala jeho terapie nejprve v hlazení a skončila opakovanými sexuálními styky. Podle týdeníku Týden Alena tvrdila, že jí měl Cimický naordinovat léky zkreslující vnímání, a když byla pod jejich vlivem, sexuálně se jí zmocňoval.

  Stačilo by, kdyby tehdy slečna Alena promluvila, to se ale nestalo. Chtěla na svůj zážitek co nejdříve zapomenout a představa veřejného propírání intimností v ní vzbuzuje hrůzu. Navíc měla z mediálně uznávaného psychiatra strach a argumentovala slovy: „Kdo by uvěřil bývalé alkoholičce?“

  Volavka a zakázaná reportáž

  Zajímavé je, že už v roce 1999 se na Jana Cimického zaměřili reportéři investigativního pořadu Na vlastní oči. To Týdnu přiznala i tehdejší produkční pořadu Irena Kratochvílová. 

  „Reportáž o doktoru Cimickém jsme připravovali v pořadu Na vlastní oči. Nikdy se však nevysílala,“ citoval v roce 2001 Týden Kratochvílovou, která dokonce k Cimickému do ordinace poslala volavku v podobě své kamarádky, jež tvrdila, že trpí maniodepresí, a sezení natáčela na mikrokameru. 

  I jí Cimický dělal sexuální návrhy, hladil si její rukou hrudník, posadil si ji na klín a nutil ji před spaním poslouchat jeho básně, které prodává nahrané na audiokazetách spolu s relaxační hudbou. Záznamové zařízení bohužel ve dvou ze čtyř případů nefungovalo a nepodařilo se nic natočit. Při čtvrté schůzce už bylo zřejmé, že je Cimický, jenž měl v médiích velmi dobré kontakty, o celém pokusu informovaný a „pacientce“, které předtím zadal domácí úkol Jak svést svého psychiatra, měl sdělit, že už nemá smysl, aby k němu docházela.

  Také ona se obávala vystoupit z anonymity a na Cimického podat žalobu.

  „To po mně nechtějte, protože on má hodně vlivných kontaktů. Navíc jsem se doslechla, že pacientkám, které se rozhodly proti němu veřejně vystoupit, začal někdo vyhrožovat,“ citoval ji v roce 2001 týdeník Týden, který s ní mluvil.

  Miláček médií

  Ve světle těchto závažných svědectví a obvinění se Jan Cimický dlouhá léta hřál na výsluní veřejného a odborného života. Byl dlouholetým předsedou poroty Zlatého Ámose, ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Je členem několika významných spolků sdružujících spisovatele a psychiatry. S Českým rozhlasem spolupracoval přes padesát let, mimo jiné na stanici Český rozhlas Dvojka moderoval pořad Noční Mikrofórum a příležitostně také Nedělní Dobré ráno

  Pro Českou televizi natáčel pořad Co mám dělat, když…?, kde radil náctiletým s jejich problémy. Během natáčení měl napadnout moderátorku České televize Martinu Hynkovou Vrbovou. Ta své svědectví zveřejnila po dvaceti letech.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

  Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

  Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

  Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

  Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

  Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz