Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Cimický o znásilnění, obětech, svědomí i pomluvě: Co ženám radil před rokem?

  Přesně před rokem psychiatr Jan Cimický, kterého desítky žen viní ze sexuálního násilí, v rozhovoru pro spolek Nepromlčíme promluvil o znásilnění, sexuálním násilí, vině, cejchu a svědomí. Dotkl se i tématu pomluvy a toho, jak s ní (ne)bojovat.

  „Trvá to dlouho, trvá to vždycky dva až tři měsíce, než se vůbec začne organismus vzpamatovávat. A je to skutečně běh na dlouhou trať,“ řekl v rozhovoru ke stavům, které prožívají oběti trestných činů včetně znásilnění MUDr. Jan Cimický, CSc., přesně před rokem pro spolek Nepromlčíme.

  Se znásilněním či násilím se podle něj člověk sám vypořádat nemůže. 

  „Protože než aby se vnitřně trápil, je dobré se obrátit na psychologickou pomoc nebo přímo psychiatrickou,“ říká dále v rozhovoru Cimický.

  „S autem také jedou lidé do servisu, aby jim zkontrolovali elektroniku,“ doplňuje známý psychiatr, který je aktuálně viněn ze sexuálního násilí na ženách. Těch mají být dokonce desítky.

  Tento rozhovor spolek Nepromlčíme natočil 18. listopadu 2020. „Tedy ještě v době, než vypukla aktuální lékařova aféra, která nás hluboce znepokojila, jakkoli ctíme presumpci neviny. Za doktorem Cimickým jsme tehdy vyrazili s kamerou ohledně jiné kauzy,“ tvrdí zástupci zmíněného spolku. 

  Žen, které obviňují psychiatra Jana Cimického ze sexuálního obtěžování a znásilnění, neustále přibývá.

  „Až osudovým paradoxem, který bychom spíše očekávali ve filmu či literatuře, je, že odpovědi lze dnes – přesně po roce – vztáhnout i k lékařově osobě, k jemu samotnému. Jako kdyby MUDr. Cimický tedy vypovídal sám ke svému případu, jako kdyby hovořil o sobě samém,“ dodává spolek Nepromlčíme.

  V rozhovoru se Cimický dotkl i toho, jak se vypořádat s pomluvou.

  „Jednodušší je na někoho něco hodit nebo plivnout, daleko hůře se pak zbavuje toho, že to není třeba pravda. To je i otázka pomluvy,“ konstatuje známý odborník, který zaujme tím, že se autorce onoho interview příliš nekouká do očí a spíše uhýbá pohledem.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

  Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

  Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

  Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

  Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

  Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz