jít naiDNES.cz

Psychiatr Jan Cimický o Jiřím Pomejem: Bál se smrti, řešili jsme i Andreu!

Předtím než byl Jiří Pomeje hospitalizovaný s rakovinou kostí v Nemocnici Na Pleši, docházel ambulantně na terapie za renomovaným psychiatrem Janem Cimickým. Přestože se původně zdálo, že se Cimický snaží krotit jeho závislost na alkoholu a tišicích lécích, vše je jinak. Co trápí duši Jiřího Pomejeho?

Zdravotní stav Jiřího Pomejeho není vůbec dobrý. A to nejen po fyzické stránce, kdy se mu znovu vrátila rakovina a lékaři doslova bojují o jeho život, ale ani po té psychické. O tom se pro Expres rozpovídal psychiatr Jan Cimický.

„Jeho problémy jsou globálnější. To, že pil, všichni vědí. Dovedete si představit, co by člověk dělal, kdyby se mu najednou zhroutil svět, rozpadly se mu vztahy? Najednou, do relativně blízkého času, kdy by mohlo vše skončit. Člověk je statečný a hrdina, když se ho to netýká. Ve chvíli, kdy ti lidé jsou tváří tvář takovému problému, je to jiné. Zažil jsem jich hodně, že najednou stáli před tím, že ten život dostává jasné kontury a nemuselo by to dopadnout tak, jak si to představují. V tuto chvíli by člověk měl zmobilizovat všechnu energii a sílu. Proto on přišel. Nepřišel proto, že pije. Nemůžeme se divit, že se v takové chvíli člověk napije. On hledal způsob, jak to zvládnout,“ sdělil nám Cimický s tím, že Pomejemu předepsal léky na depresi, úzkost a na spaní.

„Šlo o to, zvládnout tu strašnou zátěž. Tíhu, která na něm leží a která mu brání v tom, aby se mohl chovat přirozeně,“ prozradil.

Máme to chápat tak, že se Jiří Pomeje bál smrti?

„Neformuloval bych to tak, ale smrti se bojí každý. Nepřipustí si to a nechce o tom mluvit a verbalizovat to. On pro to udělal téměř dost. Do jaké míry zvládne to, co ho nyní čeká, nevím, ale ví dobře, že kdykoliv bude potřebovat, může se na mě obrátit,“ dodal Cimický.

Také dodal, že Pomeje s ním řešil i krach svého manželství.

„Řešili jsme i to, jak ho opustila žena. Vyrovnával se s tím špatně. Ocitl se sám. Mužský je velké dítě. Nikdy nedospěje. I když předstírá, že je chlap, to malé dítě v něm je. Pochopitelně, že mu chybí a trápí se tím. Jsou to ale věci, které jsou mezi nimi a musí to vyřešit oni. Ani tableta na to není,“ uzavřel Cimický.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 17. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  42
 • Trapas
  25
 • Tvl
  18
 • Haha
  12
 • Cože
  11
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat