Co teď čeká řidiče dodávky, která srazila Jakuba Zedníčka?

Po třech dnech od nehody, která stála život Jakuba Zedníčka (✝27), je už víceméně znám sled osudových událostí. Mladý herec narazil svým vozem do svodidel, poté havarované auto opustil a šel přes dálnici pro pomoc, zřejmě na nedalekou čerpací stanici. V opačném pruhu ho však srazila dodávka a on na místě zemřel. Může teď řidiči dodávky hrozit trest? A co všechno ho vlastně čeká?

Na dálnici může řidič těžko očekávat, že mu pod kola vejde člověk. Asi nikoho proto nenapadne dávat smrt Jakuba Zedníčka za vinu řidiči dodávky, která ho v plné rychlosti smetla.

Těžko mohl za tmy ve vysoké rychlosti stihnout reagovat. Policie navíc potvrdila, že nebyl pod vlivem alkoholu ani návykových látek. Z minulosti známe spíše případy, kdy řidič po srážce s chodcem za podobných okolností není vystaven trestnímu stíhání.

Existují však i opačné případy. Veřejnosti je známý například ten, kdy slovenský herec Marián Labuda srazil v roce 2005 dvě ženy. Ty měly s vlastním vozem Ford Ka také na dálnici D1 nehodu, při níž narazily do svodidel. Z nepojízdného auta vystoupily a zazmatkovaly. Na vozovce zůstaly několik minut, než do nich svým passatem narazil právě Labuda a zabil je. Podobnost se smrtí Jakuba Zedníčka je velká.

Tehdy byla na vozovce námraza. Vše ale nasvědčovalo tomu, že Labuda svou jízdu zhoršeným podmínkám uzpůsobil, po dálnici jel osmdesátkou. Přesto ho odstavené auto a dvě ženy ve směru jeho jízdy rozhodily, dostal smyk a obě srazil. „Pocit viny nemám. Pokud bych si byl vědom, že jsem do těch žen vrazil, bylo by to s mými pocity určitě horší. Asi bych na to musel pořád myslet,“ řekl tehdy slovenský herec.

Jenže následovaly dlouhé měsíce vyšetřování a výslechů. To samé teď zřejmě čeká i řidiče dodávky, která usmrtila Jakuba Zedníčka. Policie bude zajišťovat důkazy a jeho jako jediného přítomného nehodě vyslýchat. Vyšetřování Labudovy nehody trvalo bezmála rok, než se vůbec dostala před soud.

Ten poté rozhodl o hercově vině. Labuda dostal deset měsíců s podmíněným odkladem se zkušební dobou 30 měsíců. Po dobu trestu navíc nesměl řídit auto. Je tak klidně možné, že se trestu nevyhne ani nešťastník z dodávky. Nehledě na kruté vědomí, že pod jeho koly vyhasl mladý život.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 3. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  144
 • Tvl
  54
 • Cože
  44
 • Super
  19
 • Haha
  13
 • Sladký
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat