Jakub Prachař promluvil po derby: Šel jsem po ulici a styděl se, vzkázal fanouškům Slavie

Jakub Prachař a Sara Sandeva

Jakub Prachař a Sara Sandeva | foto: Instagram

Herec a moderátor Jakub Prachař (42) se vyjádřil k dění po sobotním derby mezi SK Slavia Praha a AC Sparta Praha. Na svém instagramu zveřejnil emotivní vzkaz, v němž přiznal zklamání i stud za události, které po zápase následovaly. Zároveň ale věří, že se klub i fanoušci dokážou z celé situace poučit.

Jakub Prachař se netají tím, že je dlouholetým fanouškem Slavie a vztah ke klubu má podle svých slov doslova rodinný. „Můj děd zde léta hrdě předsedal. Slávistické noviny mi chodily dřív, než jsem se narodil. Fandí můj táta, já, můj bratr a celá naše rodina,“ napsal ve svém obsáhlém vyjádření.

Známý herec zároveň připustil, že sobotní události podle něj poškodily obraz klubu, který se dlouhé roky snažil odlišovat od nejvyhrocenějších fanouškovských excesů. „To, čím se Slavia mnoho let odlišovala, zmizelo během jednoho večera. A bude trvat, než se všechno napraví,“ uvedl. Silná slova přidal i ve chvíli, kdy popsal vlastní pocity po derby. „Šel jsem včera po ulici a styděl jsem se,“ přiznal Kuba otevřeně.

Prachař zároveň odmítl jednoduché hledání jediného viníka. Celou situaci přirovnal k pádu letadla, za nímž podle něj nikdy nestojí jen jedna chyba, ale souhra více okolností. Právě to podle něj platí také pro aktuální dění kolem Slavie a emocí, které derby rozpoutalo.

Prachařův vzkaz fanouškům Slavie

Tohle logo sem dávám zcela záměrně. Můj děd zde léta hrdě předsedal, slávistické noviny mi chodily dřív než jsem se narodil. Fandí můj táta, ja, můj bratr a celá naše rodina. Zažili jsme časy pěkné i zlé a zažíváme i tyhle. Nejsem příznivcem vyjádření, neb to dnes dělá každý, kdo má do prdele díru, ale udělám výjimku. Co se stalo, stalo se. Dá se to donekonečna analyzovat. Kdo za to může a kde to celé vzniklo. Když padá letadlo nikdy to není jedna okolnost ale celá řada věcí, které se sečtou. Podobně je tomu i zde. To čím se Slavie mnoho let odlišovala zmizelo během jednoho večera. A bude trvat, než se všechno napraví. Šel jsem včera po ulici a styděl jsem se. Protože jsme se dostali na úroveň, ze které jsme si vždycky dělali legraci a těšili se z toho, že u nás je to naštestí trochu jinak. Zase to bude jinak a zase bude Slávie tam, kde má být. Úspěch přinaší i tyhle situace. Čert vždycky pokouši ty silné a úspěšné. Slabé kusy ho málo zajímají. Tak nám všem dobrým fanouškům přeju ať se na Slávii zase potkáme a ať nezapomínáme na to, proč Slávii tolik milujeme. Hrubne naše společnost a svět kolem nás. Tak se nenechme. Ať žije Slavie.

11. května 2026 v 17:29, příspěvek archivován: 11. května 2026 v 18:07

Přesto se nesl jeho vzkaz i v usmiřovacím duchu. Fanoušky vyzval, aby nezapomínali, proč Slavii milují, a nenechali se strhnout atmosférou nenávisti a agresivity. „Hrubne naše společnost a svět kolem nás. Tak se nenechme. Ať žije Slavia,“ zakončil Prachař svůj příspěvek.

Derby mezi Slavií a Spartou znovu rozvířilo debaty o chování fanoušků, atmosféře na stadionech i rivalitě mezi oběma pražskými kluby. Vyjádření Jakuba Prachaře mezi fanoušky rezonuje právě proto, že nepřišlo od sportovního funkcionáře, ale od známé osobnosti, která se ke Slavii dlouhodobě hrdě hlásí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Vstoupit do diskuse (2 příspěvky)
Vezmeme vás na titulní stranu

Vítěz Survivoru Otakar naznačil, co by rád udělal s výhrou