Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Komentář: Tenhle rozhovor by vás měl zděsit. Návrháři jsou kádrováni za šaty pro Zemana

  Nikol Ponerová a Jakub Poner v rozhovoru pro DVTV.

  Nikol Ponerová a Jakub Poner v rozhovoru pro DVTV | foto: reprofoto DVTV

  Na inauguraci Miloše Zemana (74) ušilo návrhářské duo Nikol a Jakub Ponerovi šaty pro první dámu Ivanu (54), pro první dceru Kateřinu (25) a kravatu pro samotného prezidenta. Na Hrad byli doporučeni a oba berou tuto pracovní zkušenost jako čest. Šili byste pro jakéhokoliv prezidenta? ptá se jich v rozhovoru pro DVTV Emma Smetana.

  Historie sourozenců Ponerových je obecně známá. Návrhář Jakub a jeho sestra Nikol začínali v pronajatém bytě šít prádlo pro tanečnice v nočních klubech, dnes vlastní velký ateliér v samotném historickém centru Prahy v Maiselově ulici a je běžné, že známé ženy české veřejné scény vynesou během společenské události „Ponery“.

  Dají se navíc poznat na první pohled, mají jasný rukopis. Hodně vyšívání a často podobné střihy v podobě zdobného výstřihu a dlouhé sukně přepásané v pase. Jsou drazí, ne každému jejich styl sedne a někdo si myslí, že už jich „je moc“.

  Což je v pořádku. Sourozenci Ponerovi se jako podnikatelé pohybují na svobodném trhu zcela svobodné země a musí se nějak starat o svoje účty a složenky. Čím více jsou vidět, tím pro ně lépe, neboť přijde více zákaznic a oni si vydělají více peněz. Matematika je stejná v každém koutě světa.

  Nelze se tedy divit, že když návrhářské duo po boji o podnikatelskou existenci a nakonec proražení na trh dostalo nabídku z Hradu obléci na inauguraci prezidenta Zemana a obě hradní dámy, nejenže neodmítli, ale je to pro ně čestný úspěch.

  „Poneři“ oblékli na inauguraci Miloše Zemana první dámu, první dceru a pro prezidenta ušili kravatu v barvě kostýmu první dámy.

  Ten je může stát pověst, k čemuž doufám nikdy nedojde, protože pořád věřím v elementárně příčetné lidi, jež svazácké smýšlení obtěžuje a kteří věří, že ten, kdo ve skutečnosti rozděluje tuto společnost, není prezident republiky zvolený vůlí lidu ve svobodných volbách svobodné země řízené parlamentní demokracií, ale ti, kteří tuto volbu neustále zpochybňují a kádrují kohokoliv, kdo se s představiteli státu jakkoliv „zaplete“.

  Ostatně svobodná země postavená na politické soutěži, kteroužto zemí Česko je, vždycky bude rozdělená, protože my všichni máme různé volební preference a smíme taky různě volit, smýšlet a pracovat, pro koho chceme a kdy chceme. Kdybychom všichni museli volit stejně a mít rádi, jen koho nám řeknou, byli bychom tam, odkud všichni utíkali na Západ, aby si právě mohli dělat a říkat, co chtějí.

  Tak jako si mohou lidé jít třeba klidně i stokrát po sobě demonstrovat na Letnou a házet vejce a lahve po politicích, stejně tak se Nikola a Jakub Ponerovi mohou rozhodnout, pro koho ušijí kravatu, a nikdo nemá právo je za to vláčet pískem hanby zapřažené za kola vozu nějaké uměle namontované ideologie.

  Emma Smetana z DVTV za sourozenci do jejich ateliéru přijela na rozhovor, který na DVTV vyšel před pár hodinami, a vlastně není jasné, proč rozhovor vůbec vznikl, protože o módě nebyl. Byl o tom, proč „Poneři“ šili pro Zemana a proč měli na své přehlídce v Karlových Varech mezi hosty Jaroslava Faltýnka a Moniku Babišovou.

  Nikol Ponerová a Jakub Poner v rozhovoru pro DVTV

  „Beru to rozhodně jako úspěch, je to pro mě čest oblékat první dámu,“ říká hned v prvních vteřinách rozhovoru Jakub Poner a jeho sestra přitakává. Vy jste neměli vůbec žádné pochybnosti o tom, jestli tuhle zakázku vzít? ptala se jich Smetana. Ne, odpovídají oba unisono, čímž by to mohlo skončit, ale rozhovor o jakémsi politickém zaměření dvou podnikatelů s podivem pokračuje dále.

  „Na sociálních sítích jste za to sklidili kritiku,“ říká Smetana, „a mě zajímá, jestli vám to vadí?“

  „Pořád se jedná o šaty,“ odpovídá viditelně z míry vyvedená Nikol Ponerová, nervózní a očividně nechápající, proč smí nebo nesmí šít šaty pro Hrad a jakou to má souvislost. „Nejedná se o politické rozhodnutí. To je stejné, jako by někdo šel do restaurace a oni ho odmítli obsloužit,“ dodává.

  „Mě zajímá, jestli se vás politický postoj nedotýká, nejsou tam žádné sympatie směrem k Hradu?“ zní další otázka. „Můžou nebo nemusí tam být, ale my to bereme jako práci, první dáma je první dáma, ne prezident...,“ chce něco Poner doříct. Smetana mu do toho ale skočí: „Ale prezidentovi jste ušili kravatu, pokud se nepletu.“

  „Nemám důvod jim říct, že je odmítneme,“ říká logicky Nikol a dodává, že pochopila, že zjistila, že je lepší se k podobné kritice nevyjadřovat. „Ale dnes se v tomto rozhovoru k tomu vyjadřujete,“ kontruje Smetana.

  Pochopitelně se vyjadřují, protože oba sedí před kamerou a novinářka jim klade dotazy, jestli sympatizují se Zemanovými, protože jim ušili šaty.

  „Čili byste šili pro jakéhokoliv prezidenta?“ zní téměř neuvěřitelný dotaz. „Ať tam sedí kdokoliv, pro mě to bude vždycky čest oblékat někoho z prezidentské rodiny,“ odpovídá Poner a sourozenci si vyměňují pohledy, z nichž je poznat, že jeden u druhého hledá jakousi oporu. 

  „Na vaší přehlídce v Karlových Varech byli třeba Jaroslav Faltýnek nebo Monika Babišová, proč jste je zvali?“ nese se na jejich hlavy další výtka. Protože u nás šili, jsou to klienti, odpovídají sourozenci. „Čili hledat za tím výraz nějakého politického postoje by bylo...?“ ptá se Smetana a oba odpovídají, že rozhodně ne. „Je někdo, s kým byste za žádných politických okolností nespolupracovali, když ne z politických, tak z jiných důvodů?“ zní další dotaz a zaskočený Poner poněkud zmateně odpovídá, že leda z těžkých morálních důvodů, pokud by byl někdo třeba nacista, zatímco Nikol Ponerová se snaží říct, že momentálně nechová k nikomu takovou zášť, aby ho odmítla, na což navazuje další zpověď ohledně herečky Ani Geislerové.

  Ponerová se měla v rozhovoru pro TV Seznam vyjádřit, že by byla ráda, aby jejich tváří byla Geislerová, což Smetana připomíná a ptá se jí: „Neuvažuje o tom tak, že by zrovna Geislerové mohlo vadit to, že pracujete pro českého prezidenta, kterého ona hlasitě kritizuje? Napadlo vás to?“

  Emma Smetana

  Nenapadlo, odpověděla Nikol, a proč by vlastně i mělo? Toto je byznys. Oni prodávají svoje šaty a jako všichni návrháři na světě jsou rádi, že je vynesou slavné ženy, protože jim to dělá reklamu. Geislerová do tohoto rozhovoru byla vtažena „o nás bez nás“, my nevíme, jestli by je odmítla zrovna pro spojení se Zemanem, protože se k tomu nikdy nevyjádřila. Tak proč to Smetana vytahuje a podsouvá tak divákovi, že na podnikání Ponerových je něco závadného?

  Když ušijete politikovi kravatu, byť jen i jako svoje PR, neznamená to, že je to váš kamarád nebo že ho volíte. Když máte na přehlídce paní premiérovou a druhého muže ANO, znamená to jen to, že zrovna teď je u vlády tahle strana a za čtyři roky tam může sedět jiná paní premiérová a jiný druhý muž. Když Poner ušije šaty pro Hrad, na životní situaci Geislerové, Smetanové nebo lidí z Facebooku se vůbec nic nezmění. Jako obchodníci si mohou dělat, co chtějí (v mezích zákona), zvát si, koho chtějí, a oslovovat, koho chtějí, stejně tak každý může odmítnout je, pakliže chce.

  Odmítnout, ne trestat za to, že něco ušili pro prezidenta vzešlého dokonce z přímé volby lidu. Jsou módní kritičky, které Ponerovým vytýkají, že jejich šaty nejsou kvalitní a lezou z nich nitě. Je to pravda? Nevíme to. Jsou kritičky, které tvrdí, že výšivky jsou někdy křivé a krabatí se. Je to pravda? To také nevíme. Namísto kvality zboží, za něž si oni účtují nemalé peníze, se dozvídáme, zda mají, nebo nemají sympatie k nějakému kladeči věnců a jak to ovlivňuje nebo neovlivňuje jejich firemní obraz, přestože ani jeden z nich není veřejně politicky vyhraněný a veřejně nevzýval k žádné konkrétní občanské volbě.

  Ke zdiskreditování vašeho podnikání stačí jen málo. Třeba pro začátek jen ti, kdo mají tak rádi slova jako demokracie, liberalismus nebo svoboda a přitom považují za problém to, že nejenže máte jiný názor, ale dokonce že nemáte ani ten žádný. A to by vás mělo děsit daleko víc než celá bedna kravat pro prezidenta, protože jednou se to může stát i vám a ani nebudete vědět jak.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 8:54 pátek 3. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   153
  • Trapas
   98
  • Tvl
   64
  • Cože
   47
  • Sladký
   44
  • Haha
   41
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

   Získejte všechny články
   jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz