Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Jeden roznáší kafe, druhý objednává vraždy. Bratři Kočnerové žijí každý v jiném světě

  Marián Kočner si měl objednat vraždu novináře a je veden v mafiánských seznamech. Jeho bratr Ivan pracuje v kavárně. | foto: Koláž Expres

  Jen těžko si představit dva rozdílnější lidské osudy. Ivan Kočner pracuje ve vlastní kavárně a je rád mimo pozornost médií. Kdežto jeho bratr Marián je součástí největšího soudního procesu v dějinách Slovenska. Méně známý z obou bratrů má svou kavárnu paradoxně jen nedaleko od soudní síně, kde monstrproces probíhá. Na oběd k Ivanovi Kočnerovi se v nedávné době vydala také rodina zavražděného novináře.

  V celé Bratislavě není tak velká soudní síň, aby v ní mohl probíhat proces s vrahy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Všechno dění se tedy muselo přesunout do Pezinku, kde žije a podniká Ivan Kočner, bratr muže, který má stát za celou nájemnou vraždou a jenž je dlouhé roky v mafiánském seznamu.

  Absurdita celé situace se naplno ukázala před několika dny, když jednu z kaváren v centru města navštívili pozůstalí po obětech vražd. Rodiče Jána Kuciaka se tak setkali tváří v tvář s bratrem muže, který organizoval zavraždění jejich syna.

  „Mají stejné oči, ale to je vše. Ivan není zlý člověk, nemůže za chování svého bratra,“ řekl otec zabitého novináře Jozef Kuciak. Mladší z obou bratrů vyslovil Kuciakovým upřímnou soustrast a pozval je na oběd a kávu.

  Ivan Kočner je pravým opakem svého bratra. Je tichý a popularitu nijak...

  „Vyrostli spolu v jedné rodině, mají stejnou matku i otce, ale povahy mají zcela jiné. Oceňujeme, že nás Mariánův bratr pozval,“ řekl Zlatica Kušnírová, jíž vrazi popravili dceru střelou do hlavy.

  Přestože Ivan Kočner svého bratra obhajuje a podle svých slov se každý den modlí za jeho nevinu, novinářům přiznal, že jakmile se o vraždě dozvěděl, vzpomněl si na svého bratra.

  „Byl bych moc rád, kdyby se ukázalo, že to nebyl on, i když první, co jsem si řekl, bylo, že s tím má něco společného,“ řekl Kočner pro slovenský Denník N. 

  O mafiánských praktikách Mariána Kočnera bylo především na Slovensku napsáno mnoho. Jeho bratr však zastává názor, že Marián, jemuž jeho přátelé z „byznysu“ přezdívali „Břicho“, nebyl klasickým mafiánem. Podle něj jen propojoval osoby s pochybnou minulostí a věci pouze zpovzdálí režíroval.

  Rozdílnost v názorech obou bratrů se projevovala například v politice. Marián Kočner byl pravidelně spojován se stranou Směr a jejím předsedou Robertem Ficem. Z některých nahrávek, které mají vyšetřovatelé k dispozici, vyplývá, že si podnikatel dokonce myslel, že je schopen vrcholným slovenským politikem manipulovat.

  Ivan Kočner má také zcela jiné politické preference než Marian. V prezidentské...

  Ivan Kočner má však jiné politické preference a kupříkladu v poslední prezidentské volbě otevřeně podporoval v kandidatuře Zuzanu Čaputovou.

  Přestože oba muži žili v naprosto rozdílných světech, doteď je ze slov Ivana Kočnera patrné, že má se svým bratrem velmi pevné pouto.

  „Má dvě děti, které si to budou celý život nést s sebou. A jsme tu také my, kteří jsme součástí toho jména. Už to nesmyje. Je to můj bratr, strávili jsme spolu celé dětství. A teď za ním mám nejbližších patnáct let chodit do vězení?“ pokládal řečnickou otázku zdrcený bratr Ivan.

  Fotogalerie

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

  Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz