Tragický pád ukrajinského letadla v Íránu: 176 mrtvých, nikdo nepřežil

8. ledna
V Íránu se stala obrovská tragédie. Spadlo ukrajinské dopravní letadlo, které vezlo 176 lidí. Nikdo pád krátce po startu z letiště v Teheránu nepřežil. Co se přesně stalo?

Ukrajinská ambasáda v Teheránu uvedla, že letenku si koupilo celkem 168 lidí. Podle ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka při letecké havárii zahynulo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, 10 Švédů, 4 Afghánci, 3 Němci a 3 Britové. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by na palubě byli Češi.

Íránský úřad pro letectví už ráno uvedl, že stroj havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Agentura DPA však poznamenala, že není jasné, jak úřady tak brzy po zřícení stroje dospěly k závěru, že je příčinou technická závada.

Ukrajinská ambasáda v Teheránu nejprve vyloučila, že by neštěstí způsobil teroristický či raketový útok. Zároveň uvedla, že příčinou pádu Boeingu 737-800 nebyl terorismus. Později však toto prohlášení stáhla a nahradila konstatováním, že příčiny neštěstí se vyšetřují.

Na místo havárie dorazilo přes 22 sanitek, 4 záchranářské autobusy a vrtulník. Podle šéfa záchranářů Pirhosseina Koulivanda ale nebylo možné zasáhnout, protože plameny byly příliš veliké. Kyjev je také podle prezidenta Zelenského připravený vyslat do Íránu svá letadla, která by do vlasti přepravila ostatky zemřelých.

Podle ukrajinských aerolinek byl jejich boeing před startem v pořádku. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že by něco bylo špatně. A letadlo naposledy prošlo plánovaným technickým servisem před dvěma dny, tedy 6. ledna 2020.

Stroj podle aerolinek patřil k nejlepším letadlům v jejich flotile a piloti byli velmi zkušení. Podle serveru Flightradar24 šlo o boeing, který byl ve službě zhruba tři a půl roku.

Podle ukrajinského prezidenta Zelenského také projdou všechna civilní letadla povinně prohlídkou, zda jsou způsobilá k létání.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:21 7. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • 14
  • 14
  • 13
  • 11
  • 10
  • 10
Komentáře