Brojení proti sponzorům na festivalech: Jsou tam hlavně kvůli kapelám, proč?

Festivalová sezona je v nejlepším a oblíbené kapely obrážejí republiku. Ožehavým tématem se v poslední době stalo sponzorství. Proč se dnešní fesťáky proměnily v nákupní centra, kde mají stánky korporáty, a proč je pořadatelé potřebují? Odpověď se nachází v honorářích umělců. Budete překvapeni, kolik si vaše idoly říkají za koncert!

Hudební festivaly, to je léto, pódia, stánky s pivem, ulepená kůže a nekonečné fronty na „toiky“, v nichž chybí toaletní papír. Bývávalo. Dnešní festivaly, to jsou areály, ve kterých jsou kavárny, stánků dvojnásobně víc než toalet, a hlavně na každém rohu mají rozložený stan partneři – od bankovních institucí po velikány módního průmyslu až k tabákovým koncernům a nadnárodním korporátům. Už to není festival, je to obyčejný obchodní dům.

Stále si můžete zakoupit lístek, byť jejich cena od 90. let mnohonásobně vzrostla, nicméně festivaly jsou stále dostupné i pro smrtelníky. Proč? Právě z důvodu partnerství a sponzorství.

Honoráře kapel se už dnes dávno nepohybují jen v řádech desetitisíců, a pokud pořadatel festivalu chce pozvat nejžádanější hudebníky, musí jim samozřejmě řádně zaplatit, což se pak projeví na ceně lístků za festival.

Za třídenní lístek na hudební festival dnes zaplatíte od tisíce do tří a půl tisíce korun, to podle velikosti a obsazení. Tato suma je tak akorát na to, aby pořadatelé akci vyprodali.

Jenže částky, které si kapely nechávají vyplatit, se vyšplhaly už tak vysoko, že bez sponzorů bychom za lístek utratili minimálně dvojnásobek. A tak na scénu přicházejí sponzoři a partneři.

Pro představu jsme pro vás sestavili přehled průměrných honorářů, za které vaši oblíbení umělci vystupují. Začneme od kapel „pro chudé“. Šlágrovské duo Eva a Vašek k vám například zavítá za částku, která se pohybuje kolem 30 až 40 tisíc korun, a to se pohybujeme na poli coverů a laciné pseudodechovky.

Jestliže byste rádi na festivalu uvítali například Gipsy.cz, cena už půjde mírně nahoru a budete tedy muset sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Romský interpret si totiž nechává vyplatit více než 50 tisíc! 

V případě, že snad preferujete názorovou opozici, velmi pravicově laděnému Tomáši Ortelovi už budete muset vyplatit kolem 80 tisíc, podobnou sumu si pak připravte i pro Michala Hrůzu s kapelou. Těžkej Pokondr či legendární Support Lesbiens berou kolem 70 tisíc korun. Tím končíme s výčtem těch „lacinějších“ kapel.

Pokud budete chtít pozvat kapelu Mandrage nebo Slzu, což jsou možná oblíbená, ale přece jen malá uskupení, budete si muset připravit kolem 140 tisíc, čímž se dostáváme o dost výše. Za 150 až 160 tisíc vám rádi zazpívají Aneta Langerová či Xindl X, za podobnou částku zarapuje také drsňák Rytmus.

A jdeme dál.

Milovníci Vojty Dyka s B-Side Bandem se musí připravit na částku kolem 240 tisíc korun, což je zároveň k počtu členů i logické. Oproti němu Tomáš Klus takovou částku inkasuje sám. Richard Krajčo s kapelou nebo skupina Divokej Bill si už účtují 350 tisíc korun, ačkoliv se proslýchá, že Krajčo dokáže na některých akcích inkasovat i miliony.

K jednotlivým částkám si pořadatelé navíc nesmí zapomenout připočíst DPH a dopravu, která často přesáhne i deset tisíc korun.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 neděle 2. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • 22
  • 19
  • 17
  • 17
  • 12
  • 8