Vladimír Furdík se narodil 1. července 1970 na území tehdejšího Československa. Trvalý pobyt má sice v Bratislavě, většinu času se však pohybuje po světě nebo v Česku, kde má manželku a děti. U filmu začínal jako kaskadér, když mu bylo 15 let.
„Tehdy jsme ještě za Československa pracovali v jezdeckém klubu, který se věnoval zabezpečování koní pro filmové produkce, a já jsem byl jedním z jezdců,“ uvedl v rozhovoru pro web filmkult.refresher.cz.
Na prvním zahraničním projektu participoval už v roce 1986, a jak sám říká, když jste dobří, Hollywood si vás najde. V 90. letech se tedy zařadil mezi ceněné a vyhledávané kaskadéry světového filmu.
Spolupracoval na snímcích, jako je Království nebeské, Eragon, Princ z Persie nebo Mumie. Své kaskadérské kousky pak předvedl například ve filmu Skyfall, Thor: Dark World nebo Prometheus. Dělal dubléra herci Channingovi Tatumovi a rád vzpomíná také na spolupráci s Russellem Crowem.
Jednou mu zazvonil telefon, s čímž přišla jeho životní nabídka. Zahrát si ve Hře o trůny. Rozhodoval se mezi tímto seriálem a marvelovkou. Možnosti vtělit se do role Bílého chodce však neodolal. Tehdy ještě netušil, že později bude přeobsazen do role Nočního krále, přesto do toho šel.
„Když jsme natáčeli Hardhome (Tvrdodomov) a já jsem měl vejít do té chatrče, byl to pro mě jeden z nejtěžších vstupů a trvalo dlouho, než jsme tu scénu natočili. Režisér ode mě chtěl lehký krok, jako by mi patřil celý svět. Hrálo tam ale roli mnoho faktorů, například nerovná podlaha,“ vzpomíná na natáčení Vladimír, který byl zprvu obsazen do role hlavního pobočníka Nočního krále.
Toho ve zmíněné scéně zlikvidoval Jon Snow.
„Do toho jsem měl na zádech meč, který byl zaháknutý jen velmi decentně, a já jsem ho měl hned vytasit a začít bojovat. Problém byl ten, že chatrč byla plná předmětů a jakmile meč o nějaký zavadil, tak se rozhoupal, což vlastně nesměl, protože měl budit pevný dojem. Hned nato se musíte postavit na vyznačené místo, otočit se doprava, doleva a bez mrknutí oka. To všechno musíte v jednom momentě dodržet,“ tvrdí.
Furdík přiznává, že Hru o trůny předtím, než dostal nabídku si v nich zahrát, neviděl. Roli získal mimo jiné i díky své ideální výšce. Než jde na scénu, stráví přitom v maskérně několik hodin.
„Oči jsou tvořené vizuálními efekty. Vy sice dostanete oční čočky, to ale slouží jen k tomu, aby se výsledný efekt mohl za pomoci počítače umocnit. Celková příprava Bílého chodce trvá okolo 5–6 hodin.“
Přestože nemá Vladimír v seriálu příliš hereckého prostoru, přiznává, že rolí žije.
Fotogalerie |