Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Vondráčková o přátelství v showbyznysu: Z Waldy jsem byla nervózní, on pak plakal

  Helena Vondráčková má spoustu výrazných vzpomínek se slavnými přáteli. Ty nejvýraznější však patří Waldemaru Matuškovi a Karlu Gottovi. | foto: Expres.cz: Tilen Vajt, Jiří Pitrof, Profimedia.cz

  Protože je Helena Vondráčková (69) na scéně už od sedmnácti let, ta nejvýraznější jména české hudby protnula její život. V branži má plno přátel a kolegů, se kterými i dlouho spolupracovala. Jaké jsou její nejintenzivnější vzpomínky na Waldemara Matušku a Karla Gotta? A kdo jí je aktuálně nejblíž?

  Najít si v showbyznysu přátele, není zajisté nic lehkého. Helena Vondráčková však měla v životě to štěstí, že narazila na výjimečné lidi.

  Kromě Waldemara Matušky, se kterým se přátelila až do konce jeho dní, prožila jedny z nejhezčích momentů v osobním i pracovním životě, získala také pevné přátelství s naším nejznámějším zpěvákem Karlem Gottem.

  Na začátky s nimi vzpomíná vlastně dodnes a při popisování svých pocitů při prvním setkání s Waldemarem Matuškou, se nemohla přestat smát. Kdyby jako mladá holka věděla, že jednou bude jedním z jejích nejbližších přátel, rozhodně by tomu nevěřila. Stejně jako tomu, že ji někdy osloví známý a úspěšný soubor Alexandrovci a bude mít tu čest s nimi už po několikáté vystupovat.

  Patříte ke zpěvačkám, které měly tu čest vystupovat s Alexandrovci. Jak vlastně vaše spolupráce začala?

  Dostali jsme nabídku společně s Karlem Gottem zhruba před deseti lety, možná i dříve, abychom s nimi udělali společné turné. Přijali jsme a vystupovali v Moskvě, Leningradu, Varšavě, Praze, Kyjevě a dalších městech.

  Nabídka ale přišla i po letech. Zhruba před dvěma roky, mám pravdu?

  Ano a musím říct, že jsem byla potěšena, ač nekteří lidé tento soubor politizují a zbytečně kritizují. Já do toho politiku nikdy nemíchám, beru je jako naprosto vysoce profesionální ojedinělý soubor, který sjezdil celý svět. Slaví takové úspěchy jen proto, že jsou originální a zajímaví!

  Budete s nimi vystupovat znovu?

  Letos jsem dostala nabídku na příští rok. Máme podepsaných asi 10 koncertů na Slovensku.

  Helena vystupovala s Alexandrovci.

  Byla jste svědkem nějakého incidentu při jejich vystoupení?

  Slyšela jsem, že při vystoupení v Praze byli nějací anarchisté. Češi také odsuzovali v minulosti pořad televize NDR Ein Kessel Buntes, který byl dle mého názoru naprosto geniální. Vystupovaly tam světové hvězdy a byl to velice oblíbený zábavný pořad.

  Nepřemýšlela jste, že byste opět uspořádala turné s nějakou českou zpěvačkou či zpěvákem?

  Určitě se tomu nebudu bránit. Vzpomínám si na naši krásnou spolupráci s Karlem Gottem před pár lety, kdy jsme společně vystoupili v newyorské Carnegie HalI v roce 2000 a pak dál jsme tento koncert realizovali i u nás.

  Bylo to jedno z nejúspěšnějších společných turné, které kdy bylo.

  Původně mělo jít pouze o 10 koncertů, ale zájem byl nakonec takový, že z toho byly nakonec tři roky spolupráce.

  Karel Gott patří k vašim nejbližším přátelům z showbyznysu, mám pravdu?

  Je to pravda. Vlastně Jirka Korn a Karel Gott patří mezi mé nejbližší kamarády.

  Helena a Karel Gott jsou dlouholetí přátelé.

  Jak byste vyjádřila svůj vztah ke Karlovi Gottovi?

  Mám k němu přátelský a obdivný vztah. Známe se již mnoho let a v době, kdy jsem začínala, on už byl už velká hvězda. Chovám k němu i úctu nejenom za to, co dokázal, ale jaký je.

  Vzpomínáte si na vaše první osobní setkání?

  Naprosto přesně. Byla jsem v té době v posledním ročníku gymnázia a místo chmelové brigády mě dirigent Československého rozhlasu Josef Vobruba požádal, abych s nimi jela na Liberecké výstavní trhy vystupovat. A tam jsem se poprvé setkala jak s Karlem Gottem, tak i s Waldemarem Matuškou.

  Byla jste jste z toho setkání nervózní?

  No přiznám se, že trému jsem z nich měla. Navíc jsem dostala nabídku zazpívat si tam s Waldemarem Matuškou společný duet Už dávno nejsem dítě. Měla jsem hrozný strach, chvěl se mi trémou hlas, ale Walda mě podržel a všechno dobře dopadlo. Po skončení školy byl mým pěveckým partnerem a kamarádem po celé tři roky v divadle Rokoko. Přáteli jsme se zůstali i s Olinkou do konce jeho života.

  Která z vašich vzpomínek na Waldemara je nejintenzivnější?

  Mám mnoho vzpomínek. Když oslavoval své pětašedesátiny, Olinka mě pozvala, abych za nimi přijela do Ameriky. Bohužel jsem v té době nemohla, protože jsem tady měla zhruba pět koťátek, fenku se štěňaty a další kočku v tíži. Olinka mi ale řekla, že počkají. Walda měl narozeniny v červnu, a já jsem tam odletěla až 13. července, poté kdy jsem všechna štěňátka a koťata rozdala.

  Pan Matuška musel mít velkou radost!

  On ale nevěděl, že přijedu. To je to nejkrásnější na celé vzpomínce. Olinka vymyslela, že gratulanti budou mít pytle na hlavě, přijdou k němu a on bude muset z křesla ve svém pokoji hádat, o koho jde. A zatímco ostatní odhalil docela rychle, já mu dala zabrat. Chodila jsem okolo něho a zpívala pokřiveným hlasem píseň Lásko má, já stůňu. Dlouho nevěděl. Dokonce tak dlouho, že jsem se mu rozhodla napovědět tím, že sundám pytel z hlavy. V ten moment se rozplakal. Byl šťastný, protože nečekal, že bych se tam mohla objevit.

  Waldemar Matuška byl jejím blízkým kamarádem.

  A kdo je vám aktuálně z českých osobností nejblíž?

  Jitka Zelenková, se kterou se znám od prvopočátků a je mojí velkou kamarádkou, Leona Machálková, se kterou hraju v muzikálu a občas pinknu tenis. Blízká mi je i Ilona Csáková nebo Bára Basiková. Z mužské části Jirka Korn, už několik let. Naše přátelství bych nazvala jako neverending story. Nebo Martin Maxa. Nerada bych na někoho zapomněla, přátel mám opravdu spoustu. Jen mě mrzí, že to s Martou a Vaškem dopadlo, jak to dopadlo. Je mi to líto, protože to mohlo být krásné zakončení naší slavné éry.

  Spravit se to už nedá?

  Není, co si říct. Bylo to hodně podivné. S odstupem času na to mám ten názor, že management Marty jí to rozmluvil.

  Mohou vůbec pravá přátelství v showbyznysu fungovat?

  Určitě. Já sama jich mám spoustu.

  I přes nějaké karamboly?

  Vemte si můj případ s Janisem Sidovským. Dostali jsme se spolu do problému, který se ale nakonec vyřešil, a teď jsme blízcí přátelé.

  Vy osobně s někým problém máte?

  S nikým. Dokud mi někdo neublíží, jsem vstřícná. Mám ráda společnost, příjemné lidi a hezkou atmosféru.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:10 sobota 7. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   37
  • Trapas
   14
  • Sladký
   13
  • Haha
   11
  • Tvl
   11
  • Cože
   10
  Vybrali jsme pro vás

  Kdo je tajemný otec Ladušky, kterého moc neukazuje? Byl ve vězení za vraždu

  Lada Horová, známá hlavně jako Laduška, sdílí na sociální sítě kdeco, a to včetně fotek ze soukromí. Ukazuje partnera,...

  Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

  Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

  Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

  Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

  Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

  Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz