Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Rozhovor s lesní vílou Houdovou: O neškolní výchově dětí, rozchodu s Novotným a ničení planety

  Helena Houdová odmítá dětem nalhávat, že čert s Mikulášem jsou reální, protože nechce, aby žily ve strachu. | foto: Expres.cz: Jiří Pitrof, Tilen Vajt, Archiv Heleny Houdové

  Modelka Helena Houdová (36) přijela po dlouhé době do České republiky. Když jsme ji tedy zastihli na Raw festu, ihned jsme se ji rozhodli vyzpovídat. Její život je totiž obrovskou záhadou!

  Modelku Helenu Houdovou to vždy táhlo daleko z rodné země. I proto se po skončení soutěže Česká Miss rozhodla odcestovat.

  Dlouhá léta žila s majitelem luxusních hotelových komplexů a podnikatelem Omarem Amanatem a přivedla s ním na svět tři děti - syny Daveeda a Dariena a dceru Deiu.

  Helena Houdová a její tři děti, dcera Deia a synové Daveed a Darien.

  Helena Houdová a její tři děti, dcera Deia a synové Daveed a Darien.

  Manželství však nevydrželo, a tak se Helena se zámožným mužem rozvedla. Lásku ale brzy našla v náruči jiného muže, bývalého moderátora televize Nova a hlídače jejích dětí, Tomáše Novotného.

  Jak nám ale sama přiznala, ani tento vztah jí nevydržel. Momentálně je tedy sama a soustředí se především na dobro svých dětí.

  Ty se momentálně rozhodla vzdělávat velmi netradičním způsobem - bez zkoušek, osnov a různých testů. Mimo to je také učí správnému stravování a fungování na planetě Zemi.

  A právě o tom všem jsme si s Helenou povídali.

  Kdy sis uvědomila, že chceš žít jinak?

  Vždycky jsem to měla trochu jiné, než ostatní. Ale zcela jsem si to uvědomila zhruba před čtyřmi lety, kdy jsem studovala Hippocrates Health Institute, kde jsem viděla, že se nemocní lidé léčí lusknutím prstu. Viděla jsem muže na vozíku, který za tři týdny odcházel, vyskakoval po svých. Jen proto, že změnil životní styl. Díky živé stravě do sebe dostáváš život, dáváš si do sebe energii a neuvěřitelně záříš. Zatímco, když jíš maso, dáváš do sebe smrt. Maso je mrtvé.

  Čím pomohla syrová strava tobě?

  Já jsem byla raw šest měsíců. Měla jsem neuvěřitelnou pleť a vlasy. Vlastně nikdy nevypadaly líp. Doslova jsem celá zářila životem a štěstím.

  Proč jsi tedy s raw přestala?

  Nepřestala. Jen o sobě nemůžu říct, že jsem stoprocentní raw. Jsem především vegan. Nejím živočišné bílkoviny, ale jím vařené věci. Jako například merlík chilský nebo těstoviny z něj.

  Je něco, co ti z normální stravy chybí?

  Hranolky! Ale musím přiznat, že ty si občas dám. Samozřejmě ale pečené, domácí. Smažené mi totiž nedělalo nikdy dobře. Nic jiného mi ale nechybí. Jsem takhle spokojená a zdravá.

  Také velmi jiná.

  Myslím si, že je čím dál víc lidí, co se konečně probouzí a začínají být stejně “jiní” jako já.

  Čím to je?

  Podle mě si lidé uvědomují, že ta změna nastat musí, protože takhle tady nebudeme moci žít dál. Vidí, že tento systém, co tu je, není udržitelný a že sami sebe ničíme. Hlavně tím, co jíme. Masný průmysl je navíc nejvíc destruktivní průmysl na planetě Zemi v současnosti.

  Není to ale jen o masném průmyslu...

  To rozhodně ne. Je tu i smog a spoustu dalších negativních vlivů. Už jen to, jak čerpáme ropu je k zamyšlení.

  Jenže ropa je téměř ve všem.

  Právě! Nechápu, že vedeme válku o ropu, když máme solární energii, energii z biopaliv nebo z vody. Přijde mi, že trh je zmanipulovaný. Například z konopí se dá vyrobit energie, dají se z něj vyrobit i plasty a léčí více než 150 nemocí. Přitom je stále zakázané, naprosto nesmyslně.

  Obviňuješ tedy firmy z toho, že záměrně ničí planetu pro peníze, i když by to samé dostaly z dostupnějších zdrojů?

  Přesně tak. Vždyť by v tom nebyly peníze. Vše se v dnešní době točí kolem peněz. Proto se o této problematice na veřejnosti vůbec nemluví.

  Ty sama si ale v minulosti byla tváří několika firem, například oblečení Cherokee, které zde prodávalo Tesco.

  To je pravda, i proto jsem s tím skončila. Je málo firem, za které bych se mohla jako modelka postavit. Už rozumím tomu, že to, co si dáváme do těla nebo na tělo, je naše celé bytí. Takže ať už je to módní průmysl, kdy na sobě nosíme polyestery, nebo ať je to kosmetika, ve které je neskutečné množství toxických látek. Zkrátka nemám firmy, za které bych se mohla postavit a říct, že jim věřím. Protože jim nevěřím.

  Kde tedy nakupuješ například oblečení?

  Je to těžké. Snažím se nakupovat věci hlavně z bavlny, nekupovat polyester, ale musím přiznat, že této mety jsem stoprocentně ještě nedosáhla, protože většina společenských šatů z něj právě je. Sehnat bavlněné je opravdu nadlidský úkol. Nicméně spodní prádlo mám zásadně bavlněné a podprsenky bez kostic. Ale přiznávám, že je spíše nenosím, protože mě svazují.

  Nesvazovalo tě i manželství s člověkem, který všechny tyto zásady popírá, protože staví obrovské komplexy, čerpá neuvěřitelné množství energie a staví na místech, kde by jinak zůstala příroda?

  (Dlouhá odmlka) Nevím, jestli ty hotely ještě má, ale musím říct, že jeho firma je poměrně vědomá a snaží se některé věci dělat jinak. Nicméně já bych byla nerada v poloze, kdy bych ho měla nějak hodnotit. Ani nechci. Je to jeho cesta a on si jí musí projít.

  O hotely přišel?

  Nerada bych mluvila za něj, vlastně to ani nevím.

  Může být jiný pohled na věc důvodem, proč jste se rozešli?

  Život plyne. Naše cesty se měly rozdělit.

  Helena Houdová s dnes již exmanželem

  Helena Houdová s dnes již exmanželem.

  V cestě ti ale stojí ještě jeden muž, pokud se nemýlím?

  Teď?

  Myslím Tomáše Novotného.

  Tomáš. Moc hezký člověk. Už spolu ale nejsme. Zůstali jsme přáteli a máme se rádi.

  Proč?

  Já si partnery vybírám podle toho, jestli se mnou rezonují nebo ne, když to nefunguje, tak z toho odcházím, když vím, že to není nic pro mě. To je ideální.

  Teď jsi tedy sama?

  Nejsem nikdy sama. Mám spoustu přátel a především děti.

  Životy tvých dětí také prošly změnou. Rozhodla jsi se s nimi vyzkoušet unschooling, mám pravdu?

  Ano. Máme to štěstí, že to v New Jersey není protizákonné.

  Nechybí jim kamarádi? Ve škole si jich přeci jen najdou spoustu.

  My si kamarády vybíráme. Většinou nejde o vrstevníky, ale spíš o starší nebo mladší děti. V životě přeci nepotkáváme jen stejně staré lidi. Potkáváme lidi různého věku. Škola pro mě tedy není přirozený systém, ve kterém se mohou učit.

  Protože jsou umístěny mezi vrstevníky?

  Přesně tak. A proto jsem ráda, že my máme ten luxus si vybírat. Děti mají dokonce i kamarádku, které je pět let. Zkrátka se pohybujeme v té unschooling komunitě, která je sama o sobě dost rozmanitá.

  Je tohle důvod, proč jsi se pro unschooling rozhodla?

  Také. Vyndat děti z jasně stanovené sociální skupiny, protože ani já ani ony nechtějí být součástí takového systému. Mohou si vytvořit vlastní systém, který bude fungovat, ale také budou mít větší sebevědomí.

  Své děti vychovává velmi neobvyklým způsobem.

  Své děti vychovává velmi neobvyklým způsobem.

  Nemyslíš, že právě touto izolací v budoucnu utrpí?

  Vůbec se toho nebojím. Myslím, že budou daleko víc empatičtí a poznají, že s nimi určití lidé nerezonují a budou schopné z jakéhokoli konfliktu nebo střetu odejít důstojně. Protože proč by setrvávaly v něčem, co jim nebude příjemné?

  Děti ale nemají žádné zkoušky, testy ani osnovy. Jak zajistíš, že budou komplexně vzdělané?

  Unschooling je ověřený systém a vychází z něj daleko vzdělanější lidé, než ze školy. Už od malička si totiž určí, co je zajímá a věnují se tomu. Jejich zvědavost jim ale nedá a naučí se i to ostatní. Zkrátka chtějí vědět, protože je nikdo nenutí.

  Nebude jim však tento styl výuky bránit v dalším vzdělávání?

  V Americe stačí složit zkoušky, ale musím přiznat, že střední nemám zmáknutou tolik jako vysokou školu, o kterou jsem se zajímala ze všeho nejvíc. Dokonce jsem se dozvěděla, že vysoké školy po dětech tohoto typu doslova touží, protože ví, že jsou výborné v tom oboru, který si vybraly. Udělaly to totiž dobrovolně. Spousta rodičů své děti tlačí k něčemu, co ani nechtějí, jen proto, aby zapadly do zaběhnutého systému.

  Jak tedy probíhají přijímačky?

  Vedení školy si dítě pozve na pohovor s rektorem a baví se o dané problematice.

  Jaká je úspěšnost těchto dětí u pohovoru?

  Neznám žádného unschoolera, který by nebyl přijatý.

  Nemají problémy ani s daným učivem?

  Vůbec. Naopak patří mezi nejúspěšnější studenty. Věděla jsi, že Albert Einstein se také učil sám?

  Nevěděla.

  No a podívej jak byl úspěšný a o co se zasloužil. Stejně tak George Washington.

  Čím si myslíš, že to je?

  Dáváš tomu dítěti důvěru a prostor dělat to, co chce. Každý máme nadání pro něco jiného, tak proč se učit dokola to stejné? Navíc si myslím, že se mají víc rádi. Což naše generace o sobě říct nemůže. Jsme velmi sebekritičtí a nedůvěřiví. A je to právě tím, že nám nebyla dána ta důvěra.

  Jak vypadá váš běžný den?

  My nemáme žádný běžný den. Když jsme třeba na Kostarice, tak surfujeme, hrajeme si na pláži a stavíme hrady. Sbíráme mušličky nebo si hrajeme s klacky. V New Jersey máme zase jiné věci na práci.

  Jaké?

  Za domem máme čtyři sta akrů rezervace, kde jsou lišky a orlové. Takže se věnujeme hodně zvířatům. Kromě orlů máme i lišky a kočku, která s námi všude cestuje. Společně ale i vaříme a učíme se.

  Helena Houdová žije v souladu s přírodou.

  Helena Houdová žije v souladu s přírodou.

  Co vaříte?

  Často si dáváme smoothie z avokáda, špenátu, banánu, jablka, konopných a chia semínek. To je proteinová bomba, která zasytí na dlouhou dobu. K obědu si děláme salát nebo veganský burger. Ale hodně záleží na co máme zrovna chuť. Večer potom s dětmi večeříme těstoviny z merlíku chilského nebo veganskou pizzu. A málem bych zapomněla, že každý den dělám džus z půl kila slunečnicových výhonků, protože ty mají nejvíce živin. Vlastně třicetkrát více než cokoli jiného.

  To chce hodně času na přípravu!

  Ani ne. Je to o zvyku.

  Na závěr se tě zeptám - co ti tolik změn ve tvém životě přineslo?

  Změnil se mi pohled na svět a konečně jsem si vyléčila cestu ke své duši.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:08 úterý 4. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   91
  • Super
   59
  • Tvl
   47
  • Haha
   22
  • Cože
   22
  • Sladký
   12
  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz