Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Terapie tmou, škola ráčkování i cigára bez nikotinu: Čím vším překvapí filmový Havel?

  Ještě než se „stal“ Václavem Havlem (†75), absolvoval Viktor Dvořák (40) terapii tmou. Plachému herci, který nyní září ve filmu Havel, prý pobyt mnohé dal, i když jedním dechem dodává, že to byla velmi hutná a intenzivní medicína pro duši. Hutný byl i dým, do něhož se během natáčení Havla zahalil. Pro vyléčeného kuřáka to byla velká zkouška, díky speciálním cigaretám z dovozu ale obstál.

  Viktor Dvořák je bezesporu hlavní hvězdou životopisného filmu o dramatikovi a pozdějším českém prezidentovi Václavu Havlovi, který má premiéru právě v těchto dnech. 

  „Čas od času se najde někdo, kdo mi připomene, že jsem Václavu Havlovi podobný. A vůbec první, kdo si toho všiml, byla herečka Jaroslava Adamová. My jsme ještě asi rok po absolvování DAMU uspořádali se spolužáky na půdě školy představení a ona byla na premiéře,“ zavzpomínal herec v Show Jana Krause.

  „Po představení mě najednou někdo táhne za rukáv a vleče mezi lidi a křičí: Podívejte se na něj, podívejte se na něj, on vypadá jako Havel zamlada, já jsem ho zažila!“ doplnil Dvořák, který podoby s Havlem v novém snímku Slávka Horáka mistrně využil. 

  Sám režisér ale popírá, že by z toho pro talentovaného herce plynuly nějaké výhody nebo nevýhody. „V reálu mu tak podobný není, a tak se nestává, že by ho lidé v hospodě zvali na pivo nebo panáka a chtěli se s ním fotit,“ řekl Expresu režisér filmu Havel.

  „Ráčkování není úplně snadné, a tak jsem si musel před každou klapkou tak jako chrčet. A když jsem šel po natáčení do divadla odehrát představení, přistihl jsem se, že přicházím na jeviště a už zase chrčím a připravuju se na to ráčkování. Což je strašný, a tak se to vědomě odnaučuju,“ prozradil Viktor Dvořák k charakteristické vadě řeči prvního polistopadového prezidenta, kterou si musel osvojit.

  Na metodiku ráčkování si musel před natáčením sám přijít. Sám také trénoval, a to povětšinou doma, protože na veřejnosti se styděl. „Musel jsem si navodit pocit, že mi nejde normální r, a ono mi to tam pak samo skočilo,“ doplnil herec, který se kvůli roli obarvil na blond a musel se také poprat s kouřením. Pro odnaučeného kuřáka to byl docela „záhul“.

  Tvůrci to vyřešili speciálními cigaretami bez nikotinu, které ale vyšly ještě mnohem dráž než ty obyčejné. „Krabička vyjde na pět stovek, jsou to neškodné herbální cigarety. Když jich za den vykouříte padesát, druhý den pekelně bolí hlava i tak,“ řekl Dvořák na adresu cigaret, které se musely objednávat v Americe.

  Představitel Václava Havla je známý hlavně milovníkům divadla. Od roku 2009 je členem souboru Městských divadel pražských, kde ztvárnil více než dvě desítky rolí. Za zmínku stojí například postava Louise Aronsona ve hře Andělé v Americe. Dvořák za ni dostal Cenu Thálie v kategorii Činohra muži.

  Filmovou a televizní tvorbu zatím poznal spíše z epizodních štěků v televizních seriálech, mihl se například v První republice.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz