Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Harry a Meghan: Brexit rozvířil rasismus v začátcích našeho vztahu. Pustili se i do Johnsona

  První tři díly dokumentu prince Harryho a Meghan Markle na Netflixu byly kromě dalšího také přehlídkou plivanců na královský protokol. Nejenže se mu Meghan vysmála a parodovala pukrle pro královnu, také ale oba zcela rezignovali na jeden z jeho základních pilířů, který zní: Držet se pryč od politiky. Dokument kritizuje brexit, dává ho do přímé souvislosti s rasismem a také ukazuje na konkrétní politiky.

  Několikaminutová politická agitka čeká diváky v závěru druhého dílu. Zaměřuje se na vzrůstající rasismus v dobách, kdy se v Británii začal propírat brexit a Harry s Meghan oficiálně oznámili, že tvoří pár.

  „Chtěl jsem, aby jim to vyšlo, stejně jako spousta jiných lidí. Ale tahle pohádka se odehrává v národě, který vede dost toxickou debatu o Evropské unii. Když se podíváte na sociální sítě v ten moment, imigrace byla středem pozornosti těch debat. A imigrace je v této zemi často kód pro rasu,“ prohlašuje v dokumentu přítel Harryho a Meghan, historik a autor knihy „Black and British“ David Olusoga.

  Následuje několik záběrů z nejrůznějších demonstrací podporovatelů brexitu nebo odpůrců ilegální migrace, na nichž vlají britské vlajky.

  Kromě toho se ale v dokumentu královské dvojice objevují také dva politici a úryvky jejich proslovů na demonstracích, které jsou vytrženy z kontextu a působí tak poněkud agresivně.

  „Tohle je naprosto jedinečná příležitost. Musíme si vzít zpět kontrolu nad touto zemí,“ vykřikuje na mítinku expremiér Boris Johnson a ještě se ujišťuje, že ho slyší i lidé v zadních řadách.

  „Imigrace je problém číslo jedna. Lidé jsou rozčílení, nešťastní,“ následuje ho lídr Strany pro brexit Nigel Farage.

  Boris Johnson se královně uctivě uklonil.

  Princ Harry, který na královský protokol evidentně zcela rezignoval, si následně bere slovo sám. A politické dění v zemi dává do souvislosti se vztahem s Meghan Markle.

  „Zpráva Evropské komise z roku 2016, což je ta samá doba, kdy se náš vztah stal veřejným, varovala, že pokud vláda něco neudělá nebo pokud se média nějak nespraví, kulturní válka, která už existovala, se stane obrovským a skutečným problémem,“ přemílá Harry.

  Vše je doplněno ožehavými titulky předních britských bulvárních deníků Daily Mail či The Sun, které podle dokumentaristů měly veřejnost k rasismu a nacionalismu ještě více podněcovat. Jedná se například o titulek, že podle sedmi z deseti Britů je v zemi příliš mnoho migrantů.

  „Byla to dokonalá bouře, která dodala věrohodnost různým formám nacionalismu a dodala lidem s opravdu hroznými názory na svět trochu více síly a sebevědomí říkat, co chtějí říkat, a dělat, cokoliv chtějí,“ dodává pak James Holt, někdejší mluvčí Harryho a Meghan a dnes výkonný ředitel jejich charitativní organizace Archewell.

  Urážejí Británii, seberte jim tituly!

  Není to zdaleka jediný útok na Velkou Británii, který Harry s Meghan v dokumentu spáchali. Americká herečka například tvrdí, že s ní nikdo nezacházel jako s černoškou, dokud právě na ostrovy nepřišla.

  Ještě více šokující jsou útoky na Commonwealth, který byl chloubou královny Alžběty II., zakládala si na něm. Levicoví akademici, kteří v dokumentu vystupují, ho označují za „impérium číslo dvě“ a prohlašují, že od koloniálních časů se nezměnilo zhola nic, pouze má Commonwealth lepší PR.

  V dokumentu potečou hektolitry slz.

  Právě po těchto útocích na stát začal sílit tlak na krále Karla III., aby Harrymu a Meghan definitivně odebral tituly vévody a vévodkyně ze Sussexu. Podle zpráv z paláce se k tomu panovník zatím nechystá, volat po tom už ale začínají i politici.

  Konzervativní poslanec Bob Seely dokonce navrhuje po vzoru zákona z roku 1917 upravit legislativu tak, aby rada Spojeného království mohla členům královské rodiny odebrat tituly sama. V daném roce se tak stalo proto, aby mohly být tituly odebrány monarchům, kteří podporovali německou agresi.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

  Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

  Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

  Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

  Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

  Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz