70 let Hany Zagorové: Politický útlak, sňatek z rozumu a láska jako trám

Hana Zagorová slaví 70. narozeniny. | foto: Archiv/Profimedia

Hana Zagorová dnes slaví významné jubileum. Je jí 70 let. Připomeňme si proto život legendy pop music, která i přes pokročilý věk stále vypadá na 50 a pracovně nezahálí. Co stálo za jejím rozvodem s Harapesem, z jakého důvodu je bezdětná a proč měla koncem 80. let zákaz zpívat?

Slavná česká zpěvačka Hana Zagorová, kterou proslavily zejména hity Duhová víla nebo Ta pusa je tvá, je na hudební scéně přes 50 let, přesto stále neztrácí na popularitě. Díky herecké průpravě, kterou v mládí absolvovala na brněnské JAMU, si dokázala získat ve své době fanoušky všech generací.

Lidé jí to věřili. Lidé jí milovali a obdivovali ji. Byla múzou umělců, hudebníků i režisérů.

Poprvé na sebe upozornila počátkem 60. let v ostravské soutěži Hledáme nové talenty a roce 1968, poté, co zakončila studia, vydala svůj první singl Svatej kluk.

Mezi léty 1977 a 1985 se jí podařilo získat celkem 9 Zlatých slavíků a koncem 70. let koncertovala po ČSSR se slavným italským zpěvákem Drupim.

Nezapomenutelná se stala její role ve filmovém Muzikálu Trhák, odkud pochází její slavný duet s Jurajem Kukurou Lásko, amore. Její popularita stoupala stále výš.

Činná ovšem nebyla jen v muzikální sféře. V červnu 1989 podepsala dokument Charty 77, takzvaných Několik vět, kde spolu se Zdeňkem Svěrákem, Rudolfem Hrušínským, Jiřím Bartoškou nebo Martinem Stropnickým a dalšími 40 tisíci signatáři požadovala propuštění politických vězňů a svobodu slova.

Do konce komunistického režimu jí díky tomu byla pozastavena veškerá umělecká činnost a vystaven zákaz veřejně vystupovat. Svůj podpis neodvolala ani pod nátlakem komunistických funkcionářů, na což prohlásila: „Nebylo tam nic, s čím by slušný člověk nesouhlasil.“

Zagorová v roce 2004.

Zagorová v roce 2004.

Co se osobního života týká, udělil jí osud několik krutých ran.

Na prahu čtyřicítky se vdala za tanečníka Vlastimila Harapese (70). Veselku však uspořádali z jediného důvodu. Hanka nemohla mít kvůli vzácné nemoci krve vlastní děti a svatba byla jedinou cestou, jak potomka adoptovat: „Kdyby manželství nebylo nutné k tomu, abychom mohli adoptovat dítě, možná bychom to tehdy nechali být a nebrali bychom se,“ svěřila se později o manželství s tanečníkem Zagorová.

Často se spekuluje o tom, že se s Harapesem jednalo pouze o sňatek s rozumu. Není tedy divu, že popová hvězda brzy vzplála k někomu úplně jinému.

S Harapesem má zpěvačka vřelé vztahy.

S Harapesem má zpěvačka vřelé vztahy.

Snaha o adopci dítěte opravdu proběhla, nedopadla však podle zpěvaččiných představ. Holčičku, kterou si vyhlédla, měla Zagorová už na zkoušku u sebe doma, jenže pak přišel podraz od ženy, která jí s adopcí také pomáhala. Ta si totiž nechala dítě napsat na sebe a údajně už si ho nechala.

S druhým manželem, o 10 let mladším operním pěvcem Štefanem Margitou (60), se poznala počátkem 90. let a vše nabralo rychle na obrátkách. Zagorová prý byla Štefanovou platonickou láskou už dlouho před tím, než se poznali. Dle jeho vlastních slov ji obdivoval celý život a z nevinného románku s vdanou ženou se rázem stala láska jako trám.

Jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu: Hana Zagorová a Štefan...

Jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu: Hana Zagorová a Štefan Margita v roce 2004.

Margitu si Hanka vzala 22 hodin poté, co se oficiálně rozvedla. Pár se smířil i se skutečností, že nebudou mít potomka: „Chtěl jsem ji jako člověka, kterého miluji, a tak jsem oželel i dítě,“ svěřil se tehdy Margita.

Hanka se po svatbě rozhodla dočasně přerušit kariéru a podřídit svůj život partnerskému soužití. Po 4 letech v ústraní se pak rozhodla vrátit na scénu a kompletně vyprodala Lucernu. V harmonickém vztahu žije dvojice dodnes a Hanka aktivně pracuje na novém albu.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:30 4. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  36
 • Trapas
  13
 • Tvl
  13
 • Sladký
  12
 • Haha
  11
 • Cože
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat