Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Filmová legenda i milující žena: Jiří Adamíra se kvůli Haně Maciuchové rozvedl. Proč nikdy neměla děti?

  Pro všechny bude legendární herečka Hana Maciuchová navždy pravou dámou, která uměla stárnout s noblesou, umělkyní, jež uměla nejen skvěle hrát, byla také dobrosrdečným člověkem. Jenže život jí připravil pár pořádně tvrdých překážek. I ty s bolestí v srdci překonávala s úsměvem na rtech. Jaká vlastně byla ikona českého filmu?

  Českem obletěla velmi smutná zpráva o smrti jedné z posledních filmových legend. Hana Maciuchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 75 let. Má na kontě nespočet divadelních, televizních i filmových rolí. Byla dlouholetou členkou pražského Divadla na Vinohradech. 

  Za svůj život toho dokázala prožít tolik, co několik lidí najednou. A to nejen na filmovém plátně, ale i v milostném životě, i když tíhla celý život k jednomu muži.

  Slavná herečka a pedagožka se narodila před 75 lety ve Šternberku, a když jí byly čtyři roky, rodiče se s ní přestěhovali do Olomouce.

  Vždycky ji to táhlo k herectví, už jako malá se předváděla, nakrucovala a měla talent pro drama. Proto se přihlásila na DAMU, již roce v 1968 vystudovala. Nikdy nechtěla být jako ostatní, neměla idoly, kterým by se chtěla podobat, chtěla být svá, což se jí dařilo do konce života.

  Takovou dámu s nezapomenutelným hlasem český film ještě neměl.

  Herečka Hana Maciuchová má prý zdravotní problémy.

  Od konce 60. let byla členkou Divadla za branou, od roku 1971 hrála v Divadle na Vinohradech a do povědomí diváků se především zapsala v Krkonošských pohádkách, kde hrála Anče. Kdo by si ji v roli naivní a hodné dívenky, která pracovala u Trautenberka, nezamiloval?

  Svým kouzlem a šarmem okouzlila nejednoho muže. I když vypadala nedostupně, mnoho ctitelů jí padalo k nohám, jenže neměli šanci, její srdce si získal zkušenější kolega Jiří Adamíra, který se kvůli ní i rozvedl. Milovala ho až do svých posledních dní a nikdy se nesrovnala s jeho smrtí, kus jejího srdce odešlo také.

  Adamíra se kvůli Haně rozvedl

  V době, kdy Hana potkala svou osudovou lásku, byl herec s charismatickým hlasem ženatý. Měl pověst proutníka, který v manželství nikdy moc dlouho nevydržel, a dokonce se proslýchalo, že jeho šarmu neodolalo mnoho žen.

  Až mu do cesty vstoupila vždy noblesní, účesem chlapecká, ale duchem nespoutaná dívka – Hana Maciuchová. Ta se do něj na první pohled zamilovala, ale začátky nebyly vůbec jednoduché, ba naopak chtěla i několikrát svou životní lásku opustit. Pak se Jiří konečně rozhoupal.

  Byla to láska na celý život.

  Přestal vyhledávat společnost žen, Hana pro něj byla vším a stejně to bylo i naopak, dvacetiletý věkový rozdíl ani jeden z nich nepociťoval, velice se milovali a rozdělila je až Jiřího smrt. V roce 1993 podlehl herec rakovině páteře, což byla pro Hanu strašlivá rána, zhroutil se jí celý svět a nemohla uvěřit tomu, že ji životní láska opustila. 

  „Když mi Jiří zemřel, zhroutila jsem se. Nemohla jsem jíst, spát, vůbec nic tu bolest nemohlo utišit. On byl celý můj život,“ vzpomínala dojemně Hana na zesnulou lásku. 

  Hana Maciuchová na křtu CD Dáši Zázvůrkové

  Milovala ho až do svých posledních dní, už nikdy s nikým nechtěla být spojována. Poslední roky se sice po jejím boku objevoval sympatický lékař Karel Valdauf, ale nikdy vztah nepřiznala.

  Adamíru milovala až do své vlastní smrti.

  Proč nikdy neměla děti?

  Její 13. komnata byli potomci. Sice hrála mnohokrát maminku, ale v reálu se jí nikdy nestala, i když po tom hodně toužila. Jenže život k ní byl krutý a po vážné nemoci ve 35 letech už nemohla otěhotnět.

  „Roli matky jsem hrála mockrát, ale v reálu jsem se matkou nikdy nestala,“ posteskla si herečka v rozhovoru pro časopis Instinkt. 

  „Bylo to v roce 1980, kdy jsem vážně onemocněla. Musela jsem tehdy na operaci. Když jsem se po ní probrala, přišli ke mně lékaři a oznámili mi, že už nikdy nebudu mít děti,“ přiznala Maciuchová.

  Hana Maciuchová vypadá výborně.

  Tím ale celá její osobní tragédie neskončila. „Z pomyšlení, že nebudu mít děti, jsem najednou dostala silné horečky. Jako by se mi zapálil mozek. Nebyly tam žádné komplikace, jen mě takhle zničila ta zpráva,“ smutně podotkla.

  Nakonec se musela sebrat a žít dál. Smířila se s myšlenkou, že nikdy nepocítí mateřskou lásku, a proto svůj život zasvětila především práci, v níž tolik vynikala.

  Hana přišla pokřtít knížku Popelka 50 a spol.

  „Byla bych blázen, kdybych nežila. Nechápu, jak někdo může dobrovolně rezignovat na život,“ uzavřela velmi citlivé téma Maciuchová.

  S nepřízní osudu se prala s noblesou sobě vlastní, kdyby se ohlédla za svým životem, neměla by se za co stydět. Lidmi milovaná Miriam Hejlová z Ulice bude navždy v našich srdcích.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 22:24 středa 26. května 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   135
  • Sladký
   16
  • Cože
   15
  • Tvl
   13
  • Haha
   11
  • Trapas
   11