Glosa Janise Sidovského: Když jde o Prague Pride, každá úchylka přijde vhod

Producent Janis Sidovský se zamýšlí nad letočním průvodem gayů a lesbiček v Praze. | foto: iDNES.cz

Zvrhlíci mají zase pré, zní na Facebooku stejně jako u piva od Aše po Znojmo. Zvlášť v okurkové sezóně, kdy média vezmou zavděk pokřikováním zapomenutého augusta na manželku nedotknutelného slavíka, se nějaká ta extravagance hodí.

Na stránkách i v televizi se ukážou ty nejkřiklavější kostýmy a nebudou-li letos k mání, vyhrabou se z loňska nebo z jiných zemí, zkrátka každá úchylka přijde vhod.

Co naplat, v údolí děsu panuje strach z každé odlišnosti a průvod rozjásaného davu, jež má rád rozdílné barvy, je ohrožením navýsost zásadním. Jde tu totiž o dobré mravy odpůrců, které znesvěcují kráčející pánové s duhovou vlajkou nad hlavou.

Jako v každé gubernii, i v Česku vlastně upjaté protesty znamenají mnoho povyku pro nic. Koho průvod pohoršuje, ať ho pustí z hlavy, řeklo by se lehce, jenže v zemi radilů a odborníků na všechno je to téma, jemuž nelze snadno uniknout. Přitom jde jen o pár hodin jinak ospalého víkendu a nebýt těch pár jedinců, kteří se vystrojí jako na ples markýza De Sade, nezbude na slídily ani ždibec pokoukání.


Prague Pride, jak ho znám, je především karnevalem, kde se na nějaké předpojatosti nehledí. Jsem jedním z těch, kdo na průvod nechodí, což ale neznamená, že bych ho odsuzoval nebo mu nedržel palce.

Festival probíhá celý týden a koná se mnoho akcí, na které média ani veřejnost nedohlédnou. Ať už koncerty, výstavy nebo setkání, na něž jsem se vydal. Názor netvoří skutečnost, co je před vámi, ale to, co v ní vidíte.

Pokud v Prague Pride spatřujete jen pány s růžovým boa, pak se nedíváte ani jedním okem. Já vidím Martinu Navrátilovou, Eltona Johna, Anetu Langerovou, šéfa Apple Tima Cooka, čerstvého olympijského medailistu Toma Daleyho nebo oscarového producenta Scotta Rudina, jehož biják Kapitán Phillips baštili chlapáci v kdejaké putyce. Vidím všechny, kdo navzdory hůř rozdaným kartám dokázali přeci jen vyhrát a prosadit se ve většinovém světě.

Pokud pride znamená hrdost, pak jsem pyšný, že jsem jedním z nich.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:08 11. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  58
 • Trapas
  41
 • Tvl
  19
 • Haha
  14
 • Cože
  13
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat