Hvězda biatlonu s bulimií? Nemohlo to být tak vážné, myslí si odborník

Deset let prý bojovala s bulimií, i přesto však Gabriela Koukalová sklízela v biatlonu úspěchy a během temného období brala dokonce i dvě stříbra na olympiádě v Soči. A právě to mnoha lidem tak nějak nesedí. „Jak někdo s vážnou poruchou příjmu potravy může zářit ve fyzicky tolik náročném sportu?“ ptají se a odkazují třeba na dřívější rozhovory, v nichž Koukalová vyprávěla o své nekonečné lásce k jídlu. Expres zajímal názor jednoho z nejlepších kondičních trenérů v Česku Mariána Vody. A podle něj se při vážnějších typech bulimie rozhodně vrcholový sport provozovat nedá!

„Prošla jsem spoustou různých diet. Od mléčné přes rýžovou až po další kraviny. Když jsem závodila, pořád jsem si hlídala váhu. Pokud jsem viděla, že jsem na tom relativně dobře, tak jsem si dala snídani i oběd, ale večeře už šla ven,“ prozradila Gabriela Koukalová nedávno iDNESu s tím, že zvracela klidně i osmkrát denně a často byly jejím jediným jídlem odličovací tampony zapité vodou.

Dlouhých deset let se prý trápila s bulimií, přesto na sobě nedala nic znát a vypracovala se z juniorské reprezentantky v biatlonovou hvězdu. A ačkoliv svou nemoc zlomila až před sezonou 2015/16, ještě na olympiádě v Soči roku 2014 brala dvakrát stříbro. Řadu lidí to však zaráží.

Bulimie se totiž projevuje v první řadě znatelnou zesláblostí, která často omezuje i běžný život a nezřídka ji provázejí kolapsy v důsledku fyzického vyčerpání. Jen těžko si proto představit, že se člověk s touto nemocí propracuje na vrchol fyzicky a psychicky tak náročného sportu, jakým je biatlon. 

V některých diskuzích proto padají domněnky, zda Koukalová veřejnosti tak trochu nevěší bulíky na nos a nedělá spíš jen reklamu svojí autobiografii.

Kondiční trenér: Nemohlo to být vážné

Expres se rozhodl kontaktovat respektovaného kondičního trenéra hokejistů hradeckého Mountfieldu Mariána Vodu, který svými zkušenostmi z kempů v NHL pomohl Litvínovu při zlaté jízdě v sezoně 2014/15.

Kondiční trenér Mountfieldu HK Marián Voda je považován za jednoho z nejlepších v oboru. Při vážné poruše stravy podle něj není možné dosahovat výsledků ve vrcholovém sportu.

Na otázku, zda je vůbec možné se při závažné poruše příjmu potravy držet deset let ve vrcholovém sportu, jsou z jeho vyjádření patrné pochyby. Případ Gabriely Koukalové však přímo hodnotit nechtěl, protože vážnost jejího onemocnění nezná.

„Je strašně těžké to takhle soudit, když nevíme detaily,“ řekl nejdříve Marián Voda s tím, že pokud je však onemocnění závažnějšího charakteru, výsledků ve vrcholovém sportu dosáhnout prostě nejde. 

„Těch úrovní onemocnění je víc, pokud se bavíme o nějaké vážnější, tak takové výsledky na takové úrovni by podle mě prostě nebyly možné. To tělo jednoduše potřebuje nějaký příjem,“ vysvětluje.

„Když tělo při tak vysoké fyzické zátěži nedostane živiny, které potřebuje, tak bude vypovídat službu, přijdou kolapsy. Zvlášť při vysokém objemu tréninků v neuvěřitelné zimě,“ dodává Marián Voda.

„Dají se maximálně brát nějaké doplňky, díky kterým tělo dostane alespoň část živin potřebných pro výkon, a to třeba i nitrožilně. Pak by to teoreticky mohlo jít, ale určitě ne dlouhodobě,“ zamýšlí se nad cestou, jak by se dalo i přes vážnější formu bulimie dosáhnout vysokých fyzických výkonů.

Služeb Mariána Vody rádi využívají i hokejisté zámořské NHL. Jako třeba hráč Edmontonu Oilers Leon Draisaitl.

Dnes již bývalá biatlonistka sice mluví o zapíjení odličovacích tamponů a zvracení několikrát za den, odborný pohled na věc však vyvolává o tak extrémním průběhu pochyby. 

„Podle mě, kdyby šlo o nějakou vážnější formu, tak se to prostě nedá. Ale já myslím, že v tomhle případě to zas až tak závažné nebylo, to je můj názor,“ říká Marián Voda s tím, že je však pro něj těžké případ soudit, když k němu nemá další informace.

Jsem obrovský labužník, říkala tehdy

Někteří lidé pak v diskuzích poukazují i na to, že Gabriela Koukalová v dobách své údajné bulimie v několika různých rozhovorech mluvila o tom, že miluje sladké a dodržuje výživově bohatý jídelníček, který je ke špičkovým výkonům v biatlonu třeba.

Dva rozhovory z října, respektive z prosince 2014, se sice mohly odehrávat v období, kdy se Koukalové po olympiádě v Soči podle jejích slov podařilo nabrat jedenáct kilo, než do problémů spadla znovu, ovšem svou lásku ke sladkému popisuje jako dlouhodobou záležitost. Lhala snad v rozhovorech?

„Džemy patří k mým oblíbeným lahůdkám, jsem velký labužník a jídlo si užívám. Někdy až moc, takže jsem od jara dost nakynula,“ vyprávěla Novinkám v říjnu 2014 na otázku ohledně účinkování v reklamě na džemy Hamé.

„Nosit dva batohy, flintu a ještě pár kilo živé váhy navrch je docela dřina, tak jsem teď nasadila přísnější režim. Stravuji se podle plánu zkušeného dietologa, není to žádná hladomorna, na to bych nepřistoupila. Jím pětkrát denně a jídlo mám rozdělené do skupin, v nichž se párují vhodné potraviny.“

„Milované buchtičky a croissanty jsem musela vypustit, sladkosti nahradit ovocem a zeleninou. Pravda, zrovna dnes jsem měla velkou chuť dát si zmrzlinu, ale šlápla jsem na plyn,“ dodává Koukalová, která podle svých slov vždy byla „holkou krev a mlíko“.

V rozhovoru pro web Fandimebiatlonu.cz pro změnu popisovala svůj dobrotami napěchovaný jídelníček, mluvila o lásce k sushi a čokoládě nebo třeba o tom, jak moc ráda při stravování hřeší. V létě prý každý rok tradičně přibere do plavek a váhu nahání až před začátkem zimní sezony.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 pátek 17. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

  • 18
  • 15
  • 13
  • 10
  • 9
  • 8