Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Gunčíková Eurovizi nevyhrála, právem. Ale udělala Česku službu, ovšem ne zpěvem

  Gunčíková skončila ve finále předposlední, od diváků dostala nula hlasů. | foto: Profimedia.cz

  Gabriela Gunčíková skončila na letošní Eurovizi předposlední z 26 zemí, od diváků získala nula bodů. Přesto se jako první Češka dostala do finále za svou zemi, takže úspěch to je. Ovšem ta přidaná hodnota je někde jinde než v jejím vystoupení.

  Pěvecká soutěž Eurovize má v Česku hodně divné postavení. Vlastně se na to nikdo nedívá, protože do tohoto roku nebyl důvod, a přesto v České televizi okupuje přímým přenosem hlavní vysílací čas na první stanici, i když se dosud jednalo o vatu.

  Rok 2016 je ale pro umělecké Česko zlomové, do finále se poprvé dostala za svou zemi Češka, Gábina Gunčíková. Udělala tedy historický krok, ale přáno jí nebylo. Ve finále skončila pětadvacátá z 26 zemí, z diváckého hlasování dostala nula bodů, z toho „odborného“ od porot hlasujících zemí bodů 41.

  Evidentně jí nesedla píseň I stand, s níž soutěžila.

  Gábina prostě měla špatnou píseň. Má rockový hlas nevhodný pro songy jak od Céline Dion.

  Talentovaná zpěvačka má rockový hlas, a proto je už s podivem, proč byla pro ni napsána píseň ve stylu Céline Dion. Nicméně díky ní se na celý čtyřhodinový přenos konečně dívala většina našich diváků a muselo se dojít k nezbytnému zjištění.

  Eurovize je show, a to přesně v tom smyslu, v jakém si slovo „show“ máte představit. Pódiová scénografie je něco, o čem si české talentové soutěže mohou nechat zdát v nejdivočejších snech.

  Scénografie byla na Eurovizi naprosto úchvatná.

  Jednotliví zástupci země odsýpají v rychlém sledu za sebou jen s písní a nikoho nezajímá, co na to říkají jejich rodiče, jaké mají nemoci, tělesné vady a rodinná tajemství, což je oblíbený výplňový prvek česko-slovenských Talentů. Nikdo tam nepláče, nepiští za porotcovským stolem (ahoj, Lucko!) a nikdo pořád dokola neopakuje, že tohle byl 267. mimořádný výkon hodný husí kůže za sebou.

  Eurovizi letos vyhrál Libor Bouček

  Moderátoři na Eurovizi navíc mluví hodně málo, protože se pořád zpívá, aby se neztrácel čas. Letošní moderátorská dvojice toho neměla moc co na práci, zato se ale zapotil Libor Bouček, který celý přenos komentoval a simultánně překládal.

  Zatímco moderátoři Eurovize neměli moc namáhavou práci, Bouček musel mluvit v kuse skoro čtyři hodin.

  Mluvil téměř čtyři hodiny v kuse a přesto nedrmolil a dalo se ho krásně stíhat, i když řekl asi sto slov během jedné vteřiny. Jeho simultánní překlady byly jasné, stručné a bez zaváhání, jestli je někdo králem Eurovize pro Česko, tak právě on.

  Celý dlouhatánský přenos, kam se musí vejít 26 interpretů, 26 medailónků, jeden host a jeden vítěz se tak nějaký kouzlem smrskne do doby, která uteče rychleji, než si stihnete zalít kávu a uloupnout uschlý list z fíkusu, zatímco dvouhodinové SuperStars a Talenty trvají naopak celou věčnost.

  Ještě ke všemu ani do poslední vteřiny nevíte, kdo je vítěz. Hlasování je totiž tak komplikované, že se jednotlivé země mohou předbíhat v ohromných skocích, takže ta poslední klidně může skončit jako první.

  A to, že má někdo hodně hlasů, neznamená vůbec nic.

  Je jasné, že v Eurovizi není jasné nic

  V Eurovizi se nehraje na nervy tím, že se otevře obálka a pak se tři minuty mlčí, aby se divák přivedl napětím do transu. Vyhlašování výsledků je na celé soutěži naopak to nejdelší, pořád se tam hovoří a neexistuje tam žádné teď třetí, teď druhé a teď první místo.

  Kdo je první v hlasování poroty může být první až do konce. Kdo je první v hlasování u diváků, může skončit šokově klidně až čtvrtý a dosavadní radost se mění ve velké utrpení, což bolestně poznal Sergej Lazarev, velký favorit soutěže z Ruska.

  Sergej Lazarev byl největší favorit soutěže a to se projevilo i na hlasování.

  Nikdo si není jist ničím a to dokonce ani tehdy, když se řekne poslední číslo kompletních výsledků, vše totiž záleží na celkovém součtu. Jestli někdo umí interpretům i divákům přivodit mdloby překvapením dokonce i pár vteřin po vyřknutí posledního výsledku, jsou to právě organizátoři této doposud u nás opomíjené show.

  Díky Gunčíkové, která neuspěla, a to právem, protože i když byla dobrá, ostatní prostě byli lepší, jsme tak bohužel pro české pěvecké soutěže dostali všichni možnost pořádně vidět tu, kam se od nás nikdo ještě nedostal.

  Jestli hledáte skutečnou televizní hudební zábavu, je to buď finále Eurovize nebo přenos vašeho oblíbeného koncertu.

  To všechno ostatní se od tohoto momentu propadlo pod zem.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 2:15 pondělí 12. září 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   339
  • Trapas
   218
  • Tvl
   78
  • Cože
   71
  • Haha
   56
  • Sladký
   46