jít naiDNES.cz

Gunčíková Eurovizi nevyhrála, právem. Ale udělala Česku službu, ovšem ne zpěvem

Gunčíková skončila ve finále předposlední, od diváků dostala nula hlasů. | foto: Profimedia.cz

Gabriela Gunčíková skončila na letošní Eurovizi předposlední z 26 zemí, od diváků získala nula bodů. Přesto se jako první Češka dostala do finále za svou zemi, takže úspěch to je. Ovšem ta přidaná hodnota je někde jinde, než v jejím vystoupení.

Pěvecká soutěž Eurovize má v Česku hodně divné postavení. Vlastně se na to nikdo nedívá, protože do tohoto roku nebyl důvod, a přesto v České televizi okupuje přímým přenosem hlavní vysílací čas na první stanici, i když se dosud jednalo o vatu.

Rok 2016 je ale pro umělecké Česko zlomové, do finále se poprvé dostala za svou zemi Češka, Gábina Gunčíková. Udělala tedy historický krok, ale přáno jí nebylo. Ve finále skončila pětadvacátá z 26 zemí, z diváckého hlasování dostala nula bodů, z toho „odborného“ od porot hlasujících zemí bodů 41.

Evidentně jí nesedla píseň I stand, s níž soutěžila.

Gábina prostě měla špatnou píseň. Má rockový hlas nevhodný pro songy jak od...

Gábina prostě měla špatnou píseň. Má rockový hlas nevhodný pro songy jak od Céline Dion.

Talentovaná zpěvačka má rockový hlas, a proto je už s podivem, proč byla pro ni napsána sladká píseň ve stylu Céline Dion. Nicméně díky ní se na celý čtyřhodinový přenos konečně dívala většina našich diváků a muselo dojít k nezbytnému zjištění.

Eurovize je show, a to přesně v tom smyslu, v jakém si slovo „show“ máte představit. Pódiová scénografie je něco, o čem si české talentové soutěže mohou nechat zdát v nejdivočejších snech.

Scénografie byla na Eurovizi naprosto úchvatná.

Scénografie byla na Eurovizi naprosto úchvatná.

Jednotliví zástupci země odsýpají v rychlém sledu za sebou jen s písní a nikoho nezajímá, co na to říkají jejich rodiče, jaké mají nemoci, tělesné vady a rodinná tajemství, což je oblíbený výplňový prvek česko-slovenských Talentů. Nikdo tam nepláče, nepiští za porotcovským stolem (ahoj, Lucko!) a nikdo pořád dokola neopakuje, že tohle byl 267. mimořádný výkon hodný husí kůže za sebou.

Eurovizi letos vyhrál Libor Bouček

Moderátoři na Eurovizi navíc mluví hodně málo, protože se pořád zpívá, aby se neztrácel čas. Letošní moderátorská dvojice toho neměla moc co na práci, zato se ale zapotil Libor Bouček, který celý přenos komentoval a simultánně překládal.

Zatímco moderátoři Eurovize neměli moc namáhavou práci, Bouček musel mluvit v...

Zatímco moderátoři Eurovize neměli moc namáhavou práci, Bouček musel mluvit v kuse skoro čtyři hodin.

Mluvil téměř čtyři hodiny v kuse, jazyk měl podobný poslednímu typu rychlopalného děla a přesto nedrmolil a dalo se ho krásně stíhat, i když řekl asi sto slov během jedné vteřiny. Jeho simultánní překlady byly jasné, stručné a bez zaváhání, jestli je někdo králem Eurovize pro Česko, tak právě on.

Celý dlouhatánský přenos, kam se musí vejít 26 interpretů, 26 medailónků, jeden host a jeden vítěz se tak nějaký kouzlem smrskne do doby, která uteče rychleji, než si stihnete zalít kávu a uloupnout uschlý list z fíkusu, zatímco dvouhodinové SuperStars a Talenty trvají naopak celou věčnost.

Australanka s korejskými rysy byla na evropské soutěži velkou favoritkou.

Australanka s korejskými rysy byla na evropské soutěži velkou favoritkou.

A ještě ke všemu ani do poslední vteřiny nevíte, kdo je vítěz. Hlasování je totiž tak komplikované, že se jednotlivé země mohou předbíhat v ohromných skocích, takže ta poslední klidně může skončit jako první. A to, že má někdo hodně hlasů, neznamená vůbec nic.

Je jasné, že v Eurovizi není jasné nic

V Eurovizi se nehraje na nervy tím, že se otevře obálka a pak se tři minuty mlčí, aby se divák napjal jak tětiva u luku. Vyhlašování výsledků je vlastně na celé soutěži naopak to nejdelší, pořád se tam hovoří a neexistuje tam žádné teď třetí, teď druhé a teď první místo.

Kdo je první v hlasování poroty může být první až do konce. Kdo je první v hlasování u diváků, může skončit šokově klidně až čtvrtý a dosavadní radost se mění ve velké utrpení, což bolestně poznal Sergej Lazarev, velký favorit soutěže z Ruska.

Sregej Lazarev byl největší favorit soutěže a to se projevilo i na hlasování.

Sergej Lazarev byl největší favorit soutěže a to se projevilo i na hlasování.

Nikdo si není jist ničím a to dokonce ani i tehdy, když se řekne poslední číslo kompletních výsledků, vše totiž záleží na celkovém součtu. Jestli někdo umí interpretům i divákům přivodit mdloby překvapením dokonce i pár vteřin po vyřknutí posledního výsledku, jsou to právě organizátoři této doposud u nás opomíjené show.

Díky Gunčíkové, která neuspěla, a to právem, protože i když byla dobrá, ostatní prostě byli lepší, jsme tak bohužel pro české pěvecké soutěže dostali všichni možnost pořádně vidět tu, kam se od nás nikdo ještě nedostal.

Jestli hledáte skutečnou televizní hudební zábavu, je to buď finále Eurovize nebo přenos vašeho oblíbeného koncertu.

To všechno ostatní se od tohoto momentu propadlo pod zem.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 2:15 12. září 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  339
 • Trapas
  218
 • Tvl
  78
 • Cože
  71
 • Haha
  56
 • Sladký
  46
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat